Незважаючи на те, що у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, яким передбачається повна заборона російської мови у школах, виконання такої норми закону буде неможливим.
Про це розповів в своєму інтерв’ю Українським новинам голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, передають “Новини України – НСН”.
Заборона російської мови у школах – що кажуть у Раді
Як повідомлялося, у березні цього року у Верховній Раді був зареєстрований законопроєкт №13072, який передбачає формування повністю україномовного середовища в школах. Цим документом передбачена заборона на спілкування російською мовою не лише під час навчального процесу, а й поза ним.
Тобто, якщо цей закон набуде чинності, учням і вчителям буде заборонено спілкуватися російською мовою на перервах, а також узагалі на території школи (на шкільних спортмайданчиках, у сховищах та їдальнях).
Однак Сергій Бабак каже, що такий закон в Україні не може бути прийнятий, оскільки він суперечить нормам Євросоюзу, а також рекомендаціям Венеційської комісії. А оскільки Україна прагне отримати членство в ЄС, то вона не може приймати закони, які йдуть врозріз з європейським законодавством.
“Ми не можемо в освітньому законодавстві встановити прямий заборону на використання мов корінних народів і національних меншин України, в тому числі російської мови, як в освітньому процесі, так і під час перерв у школах. В іншому разі така норма буде розглядатися як дискримінаційна і може ускладнити наш рух у Європейський Союз”, – розповів Бабак.
Проте в школах, як і в суспільстві загалом, в останні роки активно відбувається процес дерусифікації, каже нардеп. Він став природною реакцією суспільства, навіть його русифікованих верств, на повномасштабне вторгнення РФ в Україну. Про це красномовно свідчить статистика вивчення російської мови.
“У 2023-2024 роках кількість школярів, які вивчали російську мову як окремий предмет, скоротилася в 5 разів – до 768, і тільки в 3-х закладах загальної середньої освіти вивчалась російська мова як окремий предмет”, – повідомив чиновник.
Очевидно, цей процес триватиме і далі, в найближчі роки відбудеться повна дерусифікація навчального процесу в школах. Причому жоден додатковий тиск у вигляді законів для цього не знадобиться.
Ще новини України: Штрафи для рибалок – за що каратимуть з 1 квітня