В Україні вже з 2023 року вводять накопичувальні пенсії. Вони формуватимуться за рахунок відрахувань, які щомісяця надходитимуть на індивідуальні накопичувальні рахунки кожного працівника. Що буде з тими, хто відмовиться відраховувати гроші
Система накопичувальних пенсій не є добровільною. Гроші до накопичувального фонду мають надходити в обов’язковому порядку. Глава Мінсоцполітики Марина Лазебна розповіла в ефірі одного з телеканалів, як відбуватимуться відрахування до накопичувальних пенсій громадян, і що буде з тими, хто не захоче платити добровільно. Про це НСН дізнався з повідомлення на сайті TODAY.UA.
Наразі в Україні діє солідарна пенсійна система
Її принцип полягає в тому, що всі громадяни, які працюють, сплачують внески до Пенсійного фонду, з якого ці гроші розподіляються між пенсіонерами. При цьому внески, що надходять від кожного працівника, не є персоніфікованими. Вони йдуть “у спільний котел”.
А коли нинішні працівники також досягнуть пенсійного віку, внески до Пенсійного фонду вже сплачуватиме покоління їхніх дітей, щоб таким чином утримувати своїх батьків на пенсії.
Проте з кожним роком наповнювати Пенсійний фонд в Україні дедалі важче через те, що чисельність пенсіонерів зростає, а кількість молодих громадян, що офіційно працюють, скорочується.
Тому урядом було вирішено запровадити систему накопичувальних пенсій. При цьому солідарна пенсійна система також зберігається. Таким чином, вийшовши на пенсію, нинішні працівники отримуватимуть дві пенсії: солідарну та накопичувальну.
Як відбуватимуться відрахування на накопичувальну пенсію?
З 2023 року обов’язковий внесок у накопичувальну пенсію кожного найманого працівника має робити його роботодавець. Він буде відраховувати по 1% від середньої зарплати працівника на його накопичувальний рахунок. 2024 року відсоток відрахувань піднімуть до півтора. А у 2025 році – до 2%.
При цьому сам працівник може також щомісяця сплачувати внесок у свою накопичувальну пенсію – на добровільних засадах. Але держава заохочуватиме його до таких платежів. Воно також робитиме відрахування на накопичувальні рахунки працюючих громадян. Але тільки в тому випадку, якщо самі громадяни робитимуть добровільні внески.
Причому, скільки відсотків платитиме сам працівник, стільки ж платитиме за нього та держава. Щоправда, держава обмежила відсоток своєї виплати – до 3% середньої зарплати по Україні. На сьогодні це – не більше ніж 420 гривень за кожного працівника.
Що буде з тими, хто відмовиться добровільно сплачувати внески на свою накопичувальну пенсію?
З ними нічого не буде. Однак на їхні рахунки надходитиме лише обов’язковий внесок від роботодавця. У підсумку, їхня накопичувальна пенсія на старості виявиться зовсім маленькою і навряд чи на неї можна буде вижити. Тому зараз кожен має сам вирішити, якою він бачить власну старість.
Накопичувальні пенсії на держпідприємствах в Україні – коли їх введуть
Як непрацюючій особі збільшити страховий стаж для пенсії