Купити квартиру в Дніпрі

Що сказав Зеленський в інтерв’ю Фрідману: головні тези

Що сказав Зеленський в інтерв'ю Фрідману: головні тези

Президент України дав майже тригодинне інтерв’ю американському ведучому подкаста Лексу Фрідману, в межах якого було обговорено багато питань. Що сказав Зеленський під час розмови.

В межах інтерв’ю обговорили питання мирних переговорів, роль Дональда Трампа у війні та навіть розмову українського президента із правителем Білорусі Олександром Лукашенком.

Розмова між Зеленським та Фрідманом відбувалась одночасно трьома мовами: українською, російською та англійською.

«Новини України – НСН» наводять головні тези Зеленського з подкасту з Лексом Фрідманом, який був оприлюднений як самим американським ведучим, так і Офісом президента України.

Що сказав Зеленський в інтерв’ю Фрідману

Володимир Зеленський про російську мову

Фрідман, який володіє російською мовою, запропонував Володимиру Зеленському провести інтерв’ю саме цією мовою, на що президент спочатку відповів відмовою, втім потім співрозмовники домовились до гнучкого формату бесіди, в рамках якої розмовляли трьома мовами.

«Сьогодні було 73 ракетних удари по нас, загинули люди. Сьогодні було понад 100 дронів. Так, і це ж щоденна історія. Б’ють люди, які розмовляють російською. Б’ють по людях, яким ще нещодавно розповідали, що вони насправді захищають російськомовних. І тому я не поважаю ні керівника чи директора сьогоднішньої Росії, ні цей народ», — прокоментував Зеленський прохання Фрідмана розмовляти російською.

Також президент України нагадав, що на початку війни звертався до росіян російською, втім це не дало результатів.

«Вони говорять мовою зброї. Знаєте, я на початку війни звертався до росіян російською: нуль. Вони німі. Вони не чують, вони не чули, а хтось боїться, а хтось ще щось. Причини різні. Оскільки ці люди глухі і почали окупацію, нібито з захисту російської мови, я щиро їх зневажаю. Тому за всієї поваги хотів би давати інтерв’ю українською мовою. Це дуже для мене важливо. Якщо є якісь моменти, і вам буде потрібно, щоб я роз’яснив якісь деталі російською, безумовно, якісь моменти можна, а в цілому — ні», — заявив президент.

Зеленський про Лукашенка

У розмові Володимир Зеленський пригадав, як самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко після початку повномасштабного вторгнення Росії просив вибачення та казав, що не винен у вторгненні в Україну з білоруської території.

«До речі, через кілька перших днів війни я говорив з Лукашенком телефоном. І він перепрошував. Він казав — це не я. З моєї території пускали ракети, і пускав Путін. Це його слова. У мене є свідки і я перепрошую, він сказав: «Ти повір, Володя, це не я». «Я не контролю», він мені говорив: «Я не контролюю, це просто ракети, це Путін», — пригадав президент України.

Зеленський каже, що тоді відповів Лукашенку, що білоруський правитель «такий самий убивця», як і Путін.

Потім, як стверджує президент України, Лукашенко запропонував Зеленському у відповідь вдарити по Мозирському нафтопереробному заводу, який розташований на території Білорусі.

Про інавгурацію Дональда Трампа та його візит в Україну

Володимир Зеленський допустив, що новообраний президент США Трамп може стати першим лідером, який прилетить в Україну на літаку після повномасштабного вторгнення РФ.

«Війна закінчиться і президент Трамп може бути першим лідером, який прилетить на літаку. Мені здається, це було б символічно», — припустив Зеленський.

В іншому фрагменті подкасту президент України також обговорив із Фрідманом участь в інавгурації Дональда Трампа, яка запланована на 20 січня поточного року.

«Я б хотів, але я не можу приїхати, якщо президент Трамп мене не запросить. Це некрасиво. Я знаю, що лідерів не запрошують окремо, але я знаю лідерів, які самі по собі можуть приїхати. Я така людина — в гості без запрошення не можу», – заявив Зеленський.

На коментар Фрідмана про те, що Трамп нібито запрошував Зеленського на інавгурацію, президент України заявив, що головне питання тут – це безпека, яку має організувати США, оскільки це в інтересах американської сторони.

Що сказав Зеленський в інтерв'ю Фрідману: головні тези

Про переговори з Трампом та Путіним

Під час інтерв’ю Фрідман заявив, що хотів би, щоби 25 січня три президенти – Зеленський, Трамп і Путін – сіли за стіл переговорів, щоб домовитися про припинення вогню та гарантії безпеки. Після чого сторони підписали б відповідний документ.

На це глава української держави відповів, що перші подібні перемовини мають відбутись між Україною, Трампом та Європою.

«Я думаю, 25 січня або в інший день ми сідаємо передусім з Трампом. Ми домовляємось, як ми спроможні зупинити війну та Путіна. Друге, для нас дуже важливо, щоб Європа також мала голос», — заявив Зеленський.

Президент України додав, що у випадку, коли Трамп запропонує Україні сильні безпекові гарантії, тоді можуть відбутись переговори і з російською стороною.

«Україна має повне право на те, щоб її голос був найгучнішим в цьому, бо війна у нас. І ми з Трампом домовимось, і потім, а я впевнений, що він може запропонувати сильні гарантії безпеки разом з Європою. І після цього може бути вже розмова з росіянами. І саме так, а не просто ми одразу сіли в трьох», — сказав він.

Зеленський назвав Путіна «глухим»

Також Зеленський заявив, що російський диктатор Володимир Путін «глухий», і тому з ним потрібно розмовляти з позиції сили.

«Та він взагалі глухий, навіть якщо з вами розмовлятиме. Він, по суті, глуха людина… Ви розумієте різницю? Ось ви говорите з Маском, ви спілкуєтесь з новатором і з ученим, говорите, як ракети заощадити, як вони повертаються. А він ракети повертає не заощадити, а вбиває ними людей. Ви думаєте, ви можете говорити про технології з Путіним? Ваші хлопці (ймовірно, йдеться про Такера Карлсона, – Ред.) брали інтерв’ю, і він розповів ще й про історію племені…

Уявіть собі, де Маск, технології, Марс, штучний інтелект, а цей стоїть із голою дупою і розповідає про племена. Вам здається, що ви берете інтерв’ю, ось пан Такер брав інтерв’ю. І всім здається, що «ой, ми зараз їх подружимо». До чого тут подружимо? Він просто інший. Перед вами стоїть мамонт», – сказав Зеленський.

Заморожені активи Росії

Також в інтерв’ю президент виступив із пропозицією використати заморожені російські активи для купівлі зброї у США.

«Візьміть 300 мільярдів заморожених російських активів. Ми їх заберемо. Візьмемо гроші, які потрібні для нашого внутрішнього виробництва і купуватимемо всю зброю в США. Нам не потрібні подарунки від США. Це буде корисно для вашої галузі, для Сполучених Штатів. Ми вкладемо туди гроші. Російські гроші, не українські», — сказав він.

Зеленський також припустив, що це може стати однією з гарантій безпеки з боку США.

Гарантії безпеки і НАТО

У розмові з Фрідманом Володимир Зеленський також заявив, що Україна може погодитись на призупинення бойових дій за умов, коли отримає серйозні гарантії безпеки, зброю та тривалу санкційну політику щодо РФ.

«НАТО означає сильні гарантії безпеки для всіх людей, для нас це частина гарантій безпеки. Друга частина — це пакет зброї. Ми не будемо її використовувати. Якщо припинення вогню буде працювати, ніхто не буде застосовувати зброю. Але вона повинна залишитися. Я прошу, будь ласка, санкції зараз, зброя зараз. І тоді побачимо, чи почнуть вони. Якщо ми не матимемо гарантій безпеки, то Путін прийде знову», – вважає Зеленський.

Український лідер також додав, що у разі, якщо Дональд Трамп погодиться на припинення бойових дій без гарантій України, це буде лише підбурювати Путіна.

«Він (Путін, – Ред.) боїться сьогодні Трампа, і як тільки Трамп піде на припинення вогню без серйозних гарантій безпеки для України, він дасть Путіну можливість, бо в голові Путіна — посварити мене з Трампом та закінчити окупацію України. Тому я вам і сказав — не чекайте на бажання Путіна, змушуйте його зупинити війну», — сказав Володимир Зеленський.

Серед інших гарантій український лідер назвав членство України в НАТО з поширенням 5 статті військово-політичного блоку про колективний захист на території, підконтрольні Києву.

На думку президента України, сьогодні Європа має дотримуватися курсу на те, щоб не купувати нафту та газ у Росії. Зеленський вважає, що це буде дешевше для світу загалом.

Про вибори в Україні та другий термін

Також Володимир Зеленський заявив, що сьогодні в Україні усі розуміють, що проведення виборів в умовах воєнного стану неможливо. Альтернативою є зміна законодавства.

«Я вважаю, що вибори відбудуться одразу після закінчення воєнного стану, це за законом. Або парламентарям треба зібратися і змінювати законодавство, що буде зробити дуже важко, тому що суспільство проти, тому що ми хочемо вибори, яким можна довіряти. 8,5 млн людей виїхало за кордон. Мільйони людей на окупованих територіях. І один з найнесправедливіших моментів, як голосувати без мільйона військових», – пояснив президент.

Фрідман також запитав у Зеленського, чи планує той балотуватись на другий термін. У відповідь на це президент України сказав, що це «складне питання», яке залежатиме від того, як завершиться війна, чого бажатимуть українці та його власна сім’я. Втім, наразі, стверджує президент, про вибори він не думає.

Про втрати солдатів КНДР

Володимир Зеленський повідомив, що північнокорейські війська, які беруть участь у війні на боці Росії, втратили вбитими і пораненими 3,8 тис. осіб.

«Північна Корея. 12 тисяч приїхало (на територію РФ для участі у війні, – Ред.). На сьогодні 3800 вбито або поранено. Вони можуть привезти ще 30-40 тисяч. А можуть і 500. Вони можуть привезти багато людей. Тому що у них автократія», – вважає президент.

Глава держави додав, що Європа могла б зібрати свою армію, яка б налічувала до трьох мільйонів військових. Втім, сьогодні найбільшою армією в Європі є українська, в якій служить 980 тис. військовослужбовців.

Втім, він додав, що з боку офіційного Києва немає мети залучати іноземні війська на поле бою:

«Немає такої мети всіх зібрати — ми не хочемо війни. Ми хочемо росіян зупинити. А вони запрошують солдатів із Північної Кореї. Спалюють їм обличчя, пораненим або вбитим», — сказав Зеленський.

Про цілі Путіна

Володимир Зеленський також вважає, що до цілей диктатора РФ Путіна входить слабке НАТО без США та слабка Україна без гарантій безпеки.

Це дало б змогу російському правителю розширити війну на країни східної Європи, які колись були під впливом СРСР.

«Я думаю, що є два кроки, які хотів би здійснити Путін. Це слабке НАТО, а це без Трампа і США. І слабка Україна, яка не вистоїть на полі бою. Це призведе до масштабної війни, яку Путін принесе на всі території тієї пострадянської Європи, після періоду Другої світової війни. Ось що він робитиме», – зазначив Зеленський.

Також він додав, що політики в США мають зрозуміти, що очільник Кремля хоче не тільки знищити українську державу, а й контролювати усі колишні країни, які входили до складу або були під контролем Радянського Союзу.

Як приклад він навів заморожений конфлікт у Грузії та встановлення там проросійського уряду, а також дестабілізацію Молдови.

«Він зараз буде боротися за парламент Молдови. Ви побачите у квітні, що відбудеться. Він почне розвертати Молдову від Європи. Там буде проросійська партія, і вони будуть щось робити з проєвропейською президенткою, яка зараз виграла вибори. І наступні кроки абсолютно зрозумілі. Він буде робити все, щоб повернути пострадянські країни. І ми розуміємо, якою ціною. Ви бачили Сирію», – сказав Володимир Зеленський.

На думку Зеленського, Трампу та США загалом слід розуміти, як російсько-українська війна впливає на безпеку інших частин світу, де Вашингтон хотів би зберегти свій вплив.

Про Будапештський меморандум

Президент України заявив, що офіційному Києву для завершення війни потрібні надійні безпекові гарантії не лише «на папері» та як приклад навів Будапештський меморандум, де усім гарантам було байдуже на Україну.

«У Будапештському меморандумі були гарантії безпеки для України. Спочатку три найголовніші гарантери безпеки для України, три стратегічні друзі і партнери України – США, Росія, Британія. Франція і Китай доєдналися. Було п’ять держав… Це зараз ми розуміємо, що це ніякі не гарантії безпеки. Було написано «запевнення»… Це ж найбільші держави, це ядерна п’ятірка. Зараз треба було б знайти всіх цих людей, хто все це придумав, і просто посадити їх в тюрму… Після того, як була окупована частина Донбасу і Криму, Україна відправила три рази впродовж кількох років листи всім гарантерам безпеки, всім членам Будапештського меморандуму», – сказав він.

Зеленський нагадав, що у Будапештському меморандумі було прописано консультації у випадку агресії проти України, втім ніхто на ці запити Києва не відповідав та, як наслідок, не приїжджав.

« Чому? Та пох*ру. Це ж зрозуміло російською? От як російською було пох*ру , так і всім іншим гарантерам було пох*ру на цю країну, на цих людей, на ці гарантії безпеки», – емоційно пояснив Зеленський.

Президент додав, що розмовляв із обраним президентом США Трампом про Будапештський меморандум і додав, що планує цю розмову підняти в майбутньому.

Володимир Зеленський також нагадав, що після початку великої війни з Росієєю відповідні листи на консультації також були направлені у ключові країни, втім на них ніхто не відповів.

Історію з безпековими гарантіями для України Зеленський назвав «потягом з макулатурою», де «другим вагоном» були Мінські домовленості.

«Тут уже США не було. Тоді був Обама, йому було просто нецікаво, що з Україною і де вона знаходиться», – сказав Зеленський.

Окремо український президент звинуватив колишню очільницю уряду Німеччини Ангелу Меркель, заявивши що вона «змусила всіх не дати Україні запрошення в НАТО» на саміті в Бухаресті 2008 року. Хоча, за словами Володимира Зеленського, тоді навіть президент США Джордж Буш, підтримував таке рішення».

Джерело:fakty.com.ua

Ще новини України: Вступ до НАТО не пріоритетний, Україна вимагає твердих оборонних гарантій

To Top
Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу