Чому в Україні багато працюючих пенсіонерів і як це виправити

В  Україні багато пенсіонерів продовжують працювати після віходу на пенсію: які причини і способи вирішення цього питання

Три мільйони пенсіонерів в Україні продовжують працювати. Більшості не вистачає пенсії навіть на базові товари та послуги. Чи є альтернатива?  Про це NNS дізнався з повідомлення  на сайті Ліга.net.

Четверта частина – 2,7 млн з 11 млн українських пенсіонерів продовжують працювати. Такі цифри не мають дивувати: станом на квітень 2021 року середня пенсія в Україні склала 3700 грн. Серія перерахунків пенсій цього року загалом не змінює картину. Вижити на таку суму можна лише у випадку наявності власного господарства або з допомогою з боку родичів. Втім у українців літнього віку є й третій варіант – працювати.

Чому українські пенсіонери продовжуть працювати навіть після виходу на пенсію та як живуть ті, хто вже не має такого вибору?

Фахівці виділяють дві головні причини.

Перша з них є очевидною – дуже низька сума пенсійних виплат, якої не вистачає навіть на задоволення базових потреб.

Друга важлива причина – страх соціальної ізоляції, яка настає на пенсії.

«Для багатьох пенсіонерів дуже важливо відчувати себе потрібними. Для цього вони готові прокидатися рано й поспішати на роботу. На роботі вони спілкуються з колегами, з клієнтами. Це багатьом дає не лише заробіток, а й задоволення від праці” – пояснює фахівець у сферах пенсійного реформування та накопичувального пенсійного забезпечення Олександр Ткач

Насправді пенсіонерам не складно отримати офіційну роботу, адже в них часто є досвід, якого бракує  їхнім молодшим колегам.

Комуналка, ліки та ціни, що ростуть. На що вистачає пенсії в Україні

Однак для 8 млн українців пенсія є основним, а інколи і єдиним, джерелом доходу.

Що потрібно робити, щоб уникнути “пенсійної” бідності

Виходом із ситуації, що склалася довкола пенсій в Україні, може бути введення накопичувальної системи, що доповнюватиме солідарну, вважає Олександр Ткач.

Про запровадження такої системи формування і виплат пенсій в Україні говорять з 2004 року, однак жодних вагомих кроків в цьому напрямку так і не було зроблено. В Україні до цього часу немає культури накопичувати на безбідну старість.

За даними Мінсоцполітики накопичення в недержавних пенсійних фондах має близько мільйона українців.

Поточний рівень пенсії покриває лише 28,7% суми, яку пенсіонер отримував до досягнення пенсійного віку.

Як мотивувати українців накопичувати на пенсії?

Один з варіантів – накопичувальні пенсійні фонди, що у інших країнах створювалися потужними профспілками (галузеві фонди) або роботодавцями (корпоративні фонди) як інструмент компенсаційного пакету працівників, вважає Ткач.

Однак зараз Україна все ще далека від того, щоб розширити ідею пенсійних накопичень на усіх громадян. Шанс був, однак законопроєкт про загальнообов’язкові накопичення нещодавно провалився вже на рівні комітету Верховної ради з соціальної політики.

До речі, нещодавно “NNS” писав: В Україні підвищать прожитковий мінімум: як це вплине на пенсії і зарплати

 

 

To Top