Як в Україні будуть “відсіювати” отримувачів субсидії та скорочувати виплати

Як українцям будуть скорочувати субсидії, і хто може залишитися без компенсацій по комуналці після нової постанови Кабміну, разбирався журналіст видання budport.com.ua.

NNS пропонує аналітичний матеріал вашій увазі.

Зазначається, що уряд різко ускладнив українцям отримання субсидій на комуналку.

На своєму останньому засіданні Кабінет міністрів у закритому режимі прийняв постанову, яка виставляє відразу кілька нових бар’єрів для претендентів на державні компенсації по комуналці.

По-перше, хочуть по-новому аналізувати майновий стан. Нагадаємо: ще кілька років тому Мінфін ввів обмеження для одержувачів субсидій. Так, на державні гроші не могли претендувати власники нових авто (віком до 5 років), а також ті, хто за останній час зробив великі покупки (більш ніж на 50 тисяч гривень).

Але зараз цього “тесту на багатство” вже мало. Будуть враховувати також доходи від депозитів, цінних паперів, інші дивіденди від активів.

Сама наявність банківського депозиту, купівлі іноземної валюти, банківських металів або навіть факт виїзду за кордон вже можуть стати підставою для відмови у субсидії.

По-друге, стане складніше отримати субсидію. Спеціальні комісії, які створюють в регіонах місцева влада, щоб ті вирішували питання, пов’язані з виділенням субсидій, будуть ліквідовані. Справа в тому, що такі комісії нерідко діяли врозріз з вказівками соціальних органів, “жаліли” людей і виділяли їм субсидії, навіть якщо ті не проходили за окремими критеріями (скажімо, зробили недавно ремонт). Тобто, тепер навіть просити про субсидії буде фактично нікого.

По-третє, посилять контроль.

“Обговорювалося посилення моніторингу, в тому числі, з підключенням фінмону, автоматичного підтягування реєстрів тощо”, – розповів заступник голови Федерації профспілок Олександр Шубін, який був присутній на обговоренні проекту урядовим комітетом.

Цю постанову Кабміну називають одним з найбільш скандальних рішень по субсидіях за останній час.

Але вона не єдина. Є й інші нововведення. Наприкінці минулого року Кабмін своїм розпорядженням фактично закрив доступ до субсидій громадянам, які за останній рік більше 60 днів були за кордоном. Також в доходах сім’ї стали враховувати допомогу по частковому безробіттю на час карантину (ті самі 8 тисяч від Зеленського) і засоби по догляду за інвалідами.

“Йде загальне закручування гайок, причому, не тільки за субсидіями, а по всіх соціальних питань. Варто згадати хоча б скандальні ідеї з урізання лікарняних. Стоїть мета – скоротити витрати, і під неї прописують нові схеми”, – каже Шубін.

Зазначається, що у відкритому порядку денному Кабміну 14 квітня питання по субсидіях не було, та повного тексту постанови на офіційному сайті Кабміну досі немає (хоча інші затверджені документи вже є).

“Документ обговорювали на урядовому комітеті, причому, він викликав масу питань і зауважень. Його прийняли з умовою доопрацювання, думаю, підсумкова версія з’явиться не раніше понеділка”, – розповів Шубін, присутній на засіданні урядового комітету.

За його словами, ініціатором постанови став Мінфін.

Він запропонував змінити підходи до виділення субсидій у рамках їх “осучаснення” і, нібито, підвищення адресності та контролю за витрачанням бюджетних коштів.

Змін декілька.

По-перше, зняли норму, за якою в минулому році на 50% підвищили соціальні нормативи, що потрапляють під субсидії по комунальним послугам. Йдеться про нормативи щодо витрачання газу, води, електроенергії на кожного мешканця в квартирі.

Після введення карантину ці нормативи підвищили, мотивуючи це тим, що люди будуть сидіти вдома і більше витрачати світла і води. І, нібито, субсидія все покриє. Під ці цілі з бюджету додатково виділили 1,1 млрд гривень.

“Але тепер, хоча карантин ще не закінчився, а епідемія в Україні не йде на спад, соціальні нормативи повернули до колишніх позначок, що викликає питання”, – говорить Шубін.

По-друге, у постанові ще раз прописали нові вимоги до доходу претендентів на субсидії. На компенсації по ЖКГ можна подаватися, якщо на оплату комуналки йде не менше 20% сукупного сімейного доходу. Раніше цей показник становив 15%, але в минулому році цифру збільшили до 20%.

“Це означає, що автоматично зменшується сума субсидії, – говорить глава Житлового союзу України Олександр Скубченко. – Тобто, із суми витрат на комуналку людина за свій рахунок повинна погасити частину, що відповідає 20% її середньомісячного доходу. Якщо, скажімо, дохід 6 тисяч гривень на місяць, то платити за комуналку доведеться 1200 гривень, і тільки якщо платіжка буде більшою, держава покриє різницю. Раніше громадянин з таким же доходом платив з власних коштів лише 900 гривень, а решту – субсидія”.

По-третє, нововведення – фільтрація за майновим станом.

“В дохід домогосподарства запропонували включати не тільки дивіденди від депозитів, але і прибуток від якихось “віртуальних активів”, хоча в Україні навіть не узаконено це поняття, парламенту лише належить розглянути законопроект на цей рахунок. Очевидно, мова йде про криптовалюту, на якій, по ідеї, можуть заробляти претенденти на субсидії. Але біткойни ще гаразд. У доходах хочуть враховувати аліменти, хоча це гроші суто на дітей, як можна ними платити за комуналку? Цей пункт викликав дуже великі нарікання з боку профспілок, і Мінсоцполітики теж виступило проти. Мінфін обіцяв врахувати у підсумковому варіанті, але що отримаємо на виході – поки неясно”, – розповів Шубін.

В цілому ж при оцінці майнового стану претендента на субсидії будуть враховувати наявність банківських депозитів (і дивіденди по них), цінних паперів, а в перелік дорогих покупок (більш ніж на 50 тисяч гривень) включать валюту та банківські метали.

По-четверте, обговорювалося посилення контролю за видачею субсидій, з підключенням Фінмону і всіх реєстрів.

Ще одне нововведення. Комісії, які на місцях формують місцеві влади, які аналізують спірні ситуації і приймають рішення – давати субсидію чи не давати, новою постановою ліквідуються. Тобто, “входити в положення” і жаліти людей, яким нічим платити за рахунками, але у яких є “зайве” майно, буде просто нікому.

Тим часом…

За даними Держстату, в грудні 2020 року сукупні нарахування по комуналці перевищили аналогічні за 2019 рік на 11,2 млрд гривень, в січні 2021 – плюс 7,4 млрд до січня минулого року, в лютому – плюс 7,7 млрд. тобто, витрати українців на комуналку тільки ростуть.

І платіжки будуть тільки зростати, так як вже найближчим часом можуть подорожчати газ і електроенергія.

На фоні зниження доходів людей, такі космічні платіжки багатьом просто не по кишені. Тому претендентів на субсидії стає все більше, тоді як їх сума на цей рік, навпаки, скорочена.

Тому виникла потреба у додаткової верифікації одержувачів. Інакше, якщо дати субсидію всім, хто формально проходить за діючими критеріями, грошей просто не вистачить.

“Є розхожа думка, що на руках у українців – мільярди гривень, і, судячи з усього, влада має намір змусити людей пустити ці гроші на оплату комуналки”, – говорить Скубченко.

“Політика обмеження видачі субсидій триває. І це на тлі збільшення заборгованості за комунальні послуги. За 4 місяці, з 1-го жовтня 2020 року по 1 лютого 2021 року, заборгованість за комуналку зросла на 26,6 млрд гривень, хоча за аналогічний період 2019-2020 років збільшувалася лише на 5 млрд. тобто, накопичення населенням боргів прискорилося більш ніж у п’ять разів. А по мірі того, як будуть позбавляти субсидій, цей процес взагалі може стати неконтрольованим”, – говорить експерт енергоринку Олег Попенко.

За його словами, до кінця цього року борги населення по комуналці виростуть до 90 млрд гривень.

“Такі борги можуть призвести до банкрутства ТКЕ в малих містах, які не в змозі самостійно витягнути високі ціни на газ. Вже зараз керівники деяких підприємств скаржаться, що вже на наступний сезон не зможуть запуститися, і міста залишаться без гарячої води і тепла”, – додав Попенко.

Втім, не так давно Мін’юст своїм наказом дозволив автоматично блокувати банківські рахунки боржників і списувати борги.

“Раніше автоматичне списання боргів поширювалося тільки на аліменти. По інших боргах потрібен був запит виконавців, рішення банку і т. д. В Раді є законопроект, який пропонує прирівняти борги по комуналці до аліментах, але він поки не прийнятий. Між тим, Мін’юст вирішив діяти на випередження. Так що тепер виходить цікава ситуація – субсидії бабусі з депозитом можуть і не дати, а, якщо платити нічим, заберуть накопичення”, – каже Скубченко.

To Top