Сьогодні увага більшості прикута до подій на сході України, де росіяни захоплюють один населений пункт за іншим і вже впритул наблизилися до Покровська. Але на південному фронті теж триває війна. Тут теж, хоч і не такі інтенсивні, але відбуваються штурми. Все частіше говорять про наступ на Запоріжжя. А також експерти кажуть, що бої наближаються до колишнього Каховського водосховища.
Про те, що відбувається на південному фронті, пишуть «Новини Приазов’я» (проєкт «Радіо Свобода»), журналісти, яких поспілкувалися з низкою аналітиків і військових, передають «Новини України – НСН».
Нагадаємо, про те, що російська армія планує наступати на місто Запоріжжя та штурмувати його, повідомляє The Economist із посиланням на українську розвідку. Про ці наміри свідчить активність боїв у Запорізькій області, зазначає видання.
Речник Сил оборони Півдня Владислав Волошин 11 листопада у коментарі агенції Reuters повідомив, що російська армія переміщує підготовлені штурмові групи на передові позиції на півдні Запорізької області. Імовірно, вона готується до наступу із залученням бронетехніки та легких «Багі». За словами речника, штурми можуть початися в будь-який день.
Водночас голова Центру протидії дезінформації при РНБО Олександр Коваленко заявив, що російські війська не мають достатньо сил для наступу на Запоріжжя, проте противник готується до штурмових операцій у районах низки населених пунктів області.
Чи зберігає російська армія потенціал для наступу і на яких ділянках, дійсно, можлива активізація бойових дій найближчим часом?
Співзасновник та аналітик проєкту DeepState Роман Погорілий розповів «Новинам Приазов’я», що в районі Роботиного відбувається постійна активізація бойових дій.
«Вони (окупанти) постійно десь намагаються рухатися, зрізати той виступ. Сили оборони там, звичайно, теж тримаються з усіх сил. Безпосередньо бійці, які перебувають на позиціях, що утримуються ворогом, докладають максимальних зусиль для цього», – зазначив він
«Підтягують додаткові резерви»
В районі Кам’янського російські військові підтягують додаткові резерви, накопичують сили і засоби, але цей процес не є масштабним, зазначив аналітик. Втім, на його думку, ситуація може змінитися.
«Не важко перекидати з тилу якісь додаткові сили, накопичувати і створювати угруповання для якихось більш масштабних наступальних дій. Тому тут покаже тільки час. У районі Запоріжжя, на півдні Оріхова, Левадного, Кам’янського, постійно проявляється якась активність, чи то вони промацують, проводять розвідку, чи то просто йде використання можливостей для просування, чи це підготовка. Тут теж покаже час. Масштабних просувань в районі Запорізької області по цьому відтинку фронту немає», – запевнив він
У бік обласного центру – міста Запоріжжя, також суттєвих просувань російської армії не було, додав Погорілий. Він нагадав про активне застосування військом РФ КАБів та ФАБів.
«Вони залучають авіацію, яка, на жаль, там працює безкарно. Бо у нас не вистачає засобів протиповітряної оборони. І це те, що наша країна, наше військово-політичне керівництво, намагається донести до наших партнерів. Бо партнери думають, що все заковано на людях, і нам треба їх більше мобілізувати. Але скільки не мобілізуй, коли по тобі працює 500-кілограмова авіаційна бомба, тут ніякі люди не врятують. Це було неочікувано в перші дні застосування КАБів по Запоріжжю. Це був нонсенс, але вони (окупанти) почали діставати і зараз знищують місто», – додав аналітик
У DeepState також зауважили, що нещодавно у мережі почали ширитися повідомлення про ймовірний підрив дамби у Василівці. Втім, аналітики зазначили, що цю дамбу пошкодили ще у 2022 році й там майже немає води.
На Оріхівському напрямку російська армія просунулася поблизу Новоданилівки Запорізької області, повідомив 5 листопада Інститут вивчення війни. За даними аналітиків, ідеться про ділянку, розміщену на північ від Роботиного.
У Генеральному штабі Збройних сил України тоді зазначили, що на Оріхівському напрямку українські війська зупинили шість атак окупантів у напрямках Новоданилівки, Новоандріївки, Малих Щербаків та Оріхова. Подібні наступи відбувалися і наступними днями.
«Складна, нетипова війна»
Нещодавно російські військові намагалися захопити острови на Херсонщині, повідомили 9 листопада Сили оборони півдня України. За їхніми даними, упродовж 8 листопада на Придніпровському напрямку російська армія 9 разів штурмувала позиції ЗСУ. З них тричі намагалася захопити острови у дельті Дніпра.
12 листопада у Генеральному штабі Збройних сил України повідомили, що окупанти 5 разів намагалися витіснити українських військових із позицій на Придніпровському напрямку, але ці спроби виявилися невдалими.
Керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія XXI» Павло Лакійчук розповів «Новинам Приазов’я», що російські війська постійно ведуть диверсійну роботу на островах у Дніпрі на Херсонщині. Вони хочуть закріпитися ближче до правого берега.
«Річ у тому, що тримати постійні гарнізони на островах – це теж великий ризик. Тому там діють такі маневрові групи. Складна дуже війна, нетипова. Це більше війна спецпризначенців. Нічого нового. Росіяни (армія РФ – ред.) будуть хотіти закріпитися на островах максимально близько до нашого (деокупованого Правобережжя) берега, щоб там облаштувати позиції, підвозити боєприпаси та бити дронами, артилерією якомога глибше на нашу територію. Цьому наші військові, в міру можливостей, протистоять, здійснюють відповідні заходи. Точно так само наше завдання – бути якомога ближче до лівого берега, щоб всі вилазки російських військових упереджувати і не допускати», – пояснив експерт
«Тихі» бої на Дніпрі наближаються до Каховського водосховища
Бойові дії у дельті Дніпра не настільки помітні, як на інших напрямках фронту, зазначив експерт. Втім, це важлива складова оборони.
«На сході України, де дуже гаряче, використовується багато техніки, масовані артилерійські нальоти, залучена авіація. Пониззя Дніпра – це така тиха війна, яка, на жаль, приносить не менше жертв. Вся увага зараз прикута до ситуації навколо Курахового – для окупантів це важлива складова для досягнення успіху. Але знижувати тиск на Придніпров’ї вони не збираються. Ба більше, поступово зона зіткнення просувається на північ, вже на Великий Луг, на ті болота, де колись було Каховське водосховище. Цілком можливо, що і туди воно розповзеться», – каже експерт
Втім, загрози повторної окупації правобережної Херсонщини за таких умов немає, додав Лакійчук.
«Для цього потрібні переправи для перекидання великої кількості військ. А от диверсійно-розвідувальні дії проводити, в тому числі, на правому березі, не тільки на островах – це, звісно, їм розширює можливості. Чим ближче вони будуть до правого берега контролювати ці ділянки суходолу, тим це небезпечніше. Ну і навпаки, чим далі будуть ЗСУ контролювати гирло Дніпра, тим безпечніше буде і в тилу, і тим тривожніше буде ворогу», – сказав експерт
Свіжі новини з південного фронту – офіційно
Станом на 14 листопада Сили оборони Півдня України утримують зайняті позиції та продовжують вести контрбатарейну боротьбу по всій лінії зіткнення.
За минулу добу противник здійснив понад 250 ударів по позиціях наших захисників та прифронтових територіях. Завдав 6 авіаційних ударів, з них 5 – на Запорізькому напрямку. Ворог скинув 14 КАБів та випустив 40 НАРів.
Не припиняється й ворожий дроновий терор, знову загарбники застосували понад 300 ударних дронів-камікадзе та скидали осколкові боєприпаси різних модифікацій.
Продовжуються і штурмові дії наших позицій.
За минулу добу, було зафіксовано 12 штурмів, з них 7 на Запорізькому напрямку.
Времівський напрямок залишається під прицілом ворожої аеророзвідки. Різними видами розвідувальних БпЛА ворог відслідковує місця для підготовки чергових спроб штурмів.
Ще новини України: 13 листопада на фронті: активізація під Харковом, росіяни просунулися у Кураховому і біля 9 населених пунктів у трьох областях