Вибори у США стартували. Дільниці відкрили у тих штатах, де вже настала 7 ранку. Американці обирають президента 5 листопада серед двох кандидатів. Це демократка Камала Гарріс і республіканець Дональд Трамп. Обраний президент керуватиме США найближчі 4 роки.
Вибори у США стартували: що відомо
О 7 ранку за місцевим часом відкрилися перші виборчі дільниці у східних штатах країни. З огляду на кількість часових поясів у США, день голосування триватиме цілих 20 годин.
Американці могли проголосувати і достроково. Це можна було зробити як безпосередньо на дільницях, так і поштою. Такою можливістю вже скористалися 83 млн громадян США. Серед них — чинний президент Джо Байден і кандидатка у президенти від демократів Камала Гарріс.
Дональд Трамп достроковий спосіб голосування неодноразово критикував, тож очікується, що сам він проголосує сьогодні.
Є вже перші результати виборів. За традицією, якій вже 64 роки поспіль, селище Діксвілл-Нотч у штаті Нью-Гемпшир голосує першим у країні. Дільниця відкривається опівночі. За переписом 2010 року населення громади становило 12 осіб, проте зараз проголосували лише шість осіб. Порахувати голоси не склало труднощів. Трамп та Гарріс отримали по три голоси.
Вибори президента США є непрямими і відбуваються у два етапи. Спочатку громадяни США голосують особисто на виборчій дільниці чи поштою. Далі голосують 538 членів Колегії виборців, які представляють кожен штат та округ Колумбія. Для перемоги майбутньому президенту потрібно отримати щонайменше 270 голосів членів Колегії. Разом із президентом обирають його віцепрезидента. У виборах беруть участь 16 кандидатів. Проте основні висуванці — від Демократичної та Республіканської партій.
Одночасно громадяни США обирають Палату представників та третину депутатів Сенату Конгресу США.
Результати виборів у США іноді оголошують через кілька годин після закриття дільниць, але цього року через напружену боротьбу на результати, можливо, доведеться чекати довше.
Коли будуть результати виборів у США 2024 року?
Як пише ВВС Україна, на деяких президентських виборах переможця називали пізно вночі або на ранок наступного дня. Цього разу через запеклу боротьбу у багатьох штатах інформація про прогнозованого переможця може з’явитися пізніше.
Рейтинги демократки Камала Гарріс, чинної віце-президентки, та республіканця Дональда Трампа, колишнього президента, йдуть нога в ногу протягом вже кількох тижнів.
Невеликий розрив у результатах може також означати перерахунок голосів. Наприклад, у ключовому штаті Пенсильванія буде потрібен загальний перерахунок, якщо різниця між голосами складе піввідсотка. На виборах 2020 року ця різниця становила трохи більше 1,1 відсоткового пункту.
Можливі також юридичні оскарження. Більше 100 позовів подали ще до виборів. Зокрема, оскарження щодо права голосу та управління виборчими списками з боку республіканців.
Серед інших сценаріїв, які можуть призвести до затримок, – це будь-які заворушення, пов’язані з виборами, особливо на виборчих дільницях.
З іншого боку, у деяких регіонах, зокрема, у ключовому штаті Мічиган, процес підрахунку голосів прискорили. Цього разу набагато менше людей голосують поштою, ніж на останніх виборах, які проходили під час пандемії Covid.
Коли оголошували результати попередніх президентських виборів у США?
Вибори 2020 року відбулися у вівторок, 3 листопада. Однак американські телеканали оголосили Джо Байдена переможцем лише пізно вранці у суботу, 7 листопада, після того, як стала зрозумілішою ситуація у Пенсильванії.
На інших виборах виборцям доводилося чекати значно менше часу.
- У 2016 році, коли Трамп здобув перемогу, його оголосили переможцем близько 03:00 за північноамериканським східним часом (10:00 за київським часом) наступного дня після виборів.
- У 2012 році, коли Барак Обама здобув другий термін, його перемогу прогнозували ще до півночі дня голосування.
- Однак вибори 2000 року між Джорджем Бушем-молодшим і Елом Гором стали помітним винятком. Голосування відбулося 7 листопада, але обидві кампанії зіштовхнулися в запеклій боротьбі у Флориді. Результати оголосили 12 грудня.
Верховний суд США проголосував за припинення процесу перерахунку голосів у штаті, що зробило Буша переможцем.
Які ключові штати США слід відстежувати у 2024 році?
У США перші виборчі дільниці закриються о 18:00 за східним часом у вівторок ввечері (01:00 за київським часом), а останні закриються о 01:00 за східним часом рано в середу (08:00 за київським часом).
Однак, за прогнозами експертів, результат гонки буде залежати від семи хитких штатів, де може виграти як Гарріс, так і Трампом. Це Арізона, Джорджія, Мічиган, Невада, Північна Кароліна, Пенсильванія та Вісконсин.
- 19:00 за східним часом (02:00 за київським часом) – закриваються виборчі дільниці в Джорджії та ще п’яти штатах, а також частково в двох інших. У цей час телеканали США, ймовірно, почнуть оголошувати перші прогнози, зокрема для менш конкурентних штатів, як-от Кентуккі.
- 19:30 за східним часом (02:30 за київським часом) – закриваються дільниці в трьох штатах, включаючи Північну Кароліну.
- 20:00 за східним часом (03:00 за київським часом) – закриваються дільниці в Пенсильванії, ще 15 штатах і окрузі Колумбія, а також частково в Мічигані та ще чотирьох штатах.
- 21:00 за східним часом (04:00 за київським часом) – закриваються всі решта дільниць у Мічигані, а також закінчується голосування в Арізоні, Вісконсині та ще 12 штатах.
- 22:00 за східним часом (05:00 за київським часом) – закриваються дільниці в Неваді та ще двох штатах, а також частково у двох інших.
Як відбувається підрахунок голосів у США?
Зазвичай спочатку рахують голоси, подані в день виборів, потім ранні голоси та голоси, надіслані поштою, далі оскаржені бюлетені, а також голоси, надіслані з-за кордону та військові бюлетені.
Місцеві працівники на виборах — іноді призначені, іноді обрані — перевіряють, обробляють і підраховують окремі голоси в процесі.
Перевірка бюлетенів включає порівняння кількості поданих бюлетенів із кількістю активних виборців; видалення, розгортання та перевірку кожного бюлетеня на наявність розривів, плям або інших пошкоджень; документування та розслідування будь-яких невідповідностей.
Підрахунок бюлетенів здійснюється шляхом подачі кожного в електронні сканери, які обробляють результати. У деяких випадках потрібен ручний підрахунок або подвійна перевірка підрахунків.
Кожен штат і місцевість мають суворі правила щодо того, хто може брати участь у підрахунку, в якому порядку обробляють голоси та які частини процесу є відкритими для громадськості. Це включає те, як спостерігачі від партій можуть контролювати та втручатися в процес підрахунку.
Що відбувається, якщо результати президентських виборів у США оскаржують?
Після того, як усі дійсні голоси включили до остаточних результатів і завершено перерахунок голосів, результати виборів засвідчуються — спершу на місцевому рівні, потім на рівні штату.
Виконавчий орган штату, зазвичай губернатор, засвідчує список виборників, які представлятимуть свій штат в колегії виборників. Ці виборники зустрінуться у своїх штатах 17 грудня, щоб віддати свої голоси та надіслати їх до Вашингтона.
6 січня новий Конгрес США зустрінеться на спільній сесії для підрахунку голосів виборників, причому на засіданні головуватиме чинний віце-президент.
Після виборів 2020 року Трамп відмовився визнати поразку та закликав своїх прихильників вирушити до Капітолію США, поки Конгрес збирався, щоб засвідчити перемогу Байдена.
Він закликав свого віце-президента Майка Пенса відхилити результати, але Пенс відмовився.
Навіть після того, як заворушення зупинили і члени Конгресу знову зібралися, 147 республіканців голосували, намагаючись безуспішно скасувати поразку Трампа.
Виборне законодавство з того часу ускладнило можливість оскаржувати результати, надіслані з окремих штатів. Вони також уточнили, що віце-президент не має права одноосібно відхиляти голоси виборців.
Тим не менш, спостерігачі очікують, що спроби затримати сертифікацію голосів у 2024 році можуть статися на місцевому та державному рівнях.
Трамп, його партнер по кампанії Джей Ді Венс і провідні республіканські лідери на Капітолійському пагорбі кілька разів відмовлялися чітко заявити, що вони приймуть результати, якщо Трамп програє.
Коли відбудеться інавгурація президента США?
Обраний президент розпочне свій термін після інавгурації, яка відбудеться у понеділок, 20 січня 2025 року, на території комплексу Капітолію США.
Це буде 60-та інавгурація президента в історії США.
У цей день новий президент складе присягу на вірність Конституції, після чого він виступить з інавгураційною промовою.
Раніше ми писали: Гарріс і Трамп, якими ви їх ніколи не бачили – фото і подробиці особистого життя