У Трампа почали визнавати недосяжність припинення вогню мирної угоди найближчим часом. Чи планує американська сторона змінювати тактику?
Почали визнавати недосяжність припинення вогню і мирної угоди найближчим часом
Високопосадовці адміністрації Трампа останніми днями почали визнавати, що США можуть не домогтися мирної угоди щодо України в найближчі кілька місяців, і розробляють нові плани тиску як на Київ, так і на Москву.
Про це, як пише агентство Reuters, посилаючись на дізналося на двох неназваних посадовців США, передають “Новини України – НСН“.
Трамп і його радники ставили за мету досягти повного припинення вогню до квітня або травня. А довготривалу мирну угоду вони сподівалися укласти в наступні місяці. Але жодна з цих домовленостей не виглядає близькою, кажуть джерела агентства.
Американські високопосадовці вже кілька тижнів поспіль у приватних розмовах скаржаться на те, як Київ веде переговори: нібито українці опираються угоді щодо видобутку корисних копалин і просуванню вперед мирних переговорів. Але останніми днями, за словами джерел, посадовці дедалі більше розчаровуються у Москві.
Під час низки зустрічей і дзвінків на вихідних посадовці в Білому домі та Державному департаменті визнали, що лідер Росії Владімір Путін активно чинить опір спробам Вашингтона укласти довготривалу мирну угоду. Вони обговорили, які економічні чи дипломатичні санкції, якщо такі є, могли б підштовхнути Росію до укладення угоди, кажуть джерела.
Зростаючий гнів щодо Росії, в тому числі з боку самого президента Трампа, знаменує собою зміну у внутрішніх дискусіях американської адміністрації щодо готовності Москви до переговорів.
Трамп тижнями заявляв, що довіряє російському лідеру, і що він вірить у прихильність Путіна до миру. Але в останні дні Білий дім став насторожено ставитися до намірів Путіна, зазначають джерела. Між тим, Трамп продовжує публічно демонструвати свою віру в те, що Путін хоче закінчити війну.
Що далі?
Неясно, які конкретні плани адміністрація може мати щодо тиску на Москву, але один американський високопосадовець сказав, що Білий дім продовжує розглядати додаткові тарифні та санкційні заходи, які він може накласти на Росію.
Під ударом опиняться російські нафта, газ, уран та інші енергоносії.
Ударні санкції
Так, стало відомо, що в сенаті США вже представлено законопроєкт щодо масштабних мит проти російських енергоносіїв, які можуть бути запроваджені у випадку відмови Кремля від мирних переговорів, або у разі порушення росіянами потенційної мирної угоди з Україною.
Співавтори законопроєкту – республіканець Ліндсі Грем та демократ Річард Блументаль, під документом поставили підписи ще 50 сенаторів – по 25 від обох партій, Республіканської та Демократичної.
Законопроєкт опубліковано на сайті Сенату США. Зазначається, що документ передбачає введення мит у розмірі 500% на абсолютно усі товари з країн, які купують російські енергоносії – нафту, газ, уран, вугілля та інші.
“Панівний погляд в Сенаті полягає в тому, що Росія є агресором, і що ця жахлива війна та агресія Путіна повинні припинитися зараз і бути стриманими в майбутньому. Ми отримали переважну підтримку обох партій у питанні про первинні та вторинні санкції проти Росії, які вимагають встановлення мит для країн, які купують російську нафту, газ, уран та інші продукти”, – сказано у документі
Також відомо, що контакти між США і Росією тривають.
Зокрема, на Росії повідомляють, що вже цього тижня представник Путіна Кирило Дмитрієв відвідає Вашингтон для переговорів зі спеціальним посланником Стівом Віткоффом. Поїздка Дмитрієва стане першим з 2022 року візитом високопоставленого російського чиновника РФ до Вашингтона для переговорів.

Кирило Дмитрієв
Що було раніше
У неділю Трамп заявив в інтерв’ю NBC News, що він “розлютився” після того, як Путін поставив під сумнів легітимність Володимира Зеленського, і припустив, що США можуть запровадити додаткові тарифи в розмірі 25-50% для покупців російської нафти.
На зустрічі з міністрами закордонних справ країн Балтії минулого тижня держсекретар США Марко Рубіо заявив своїм колегам, що мир в Україні не гарантований, і вказав, що США все ще далекі від укладення угоди.
В російському МЗС заявили, що росія поки що не чула від Трампа сигналів до України щодо припинення війни.
США нібито не вимагає в України «розв’язати проблеми, пов’язані з першопричинами конфлікту», а в такому форматі росія не може сприймати пропозиції Вашингтона.
Тобто Путін фактично відмовився від пропозиції Трампа про припинення війну. А заяви про «усунення першопричин конфлікту» означають прагнення капітуляції України. І це єдина умова, за якої, на думку російського диктатора, можливий мир.
Ще новини України: Чому провалився контрнаступ України у 2023 році і як в США відреагували на Курськ – велике розслідування NYT
А також ми писали: Угода про корисні копалини: в МЗС назвали принципову позицію України