У Білорусі сьогодні вибори Лукашенка. Вже сьомі поспіль, коли діючий президент балотується на цю посаду.
«Новини України – НСН» розповідають, що відомо про так звані вибори у Білорусі.
У Білорусі сьогодні вибори – основний етап
26 січня у Білорусі проходить основний етап виборів. Голосування триватиме з 8:00 до 20:00.
Станом на 07:55 виборчі дільниці вже відкрилися.
На посаду президента балотується зокрема Олександр Лукашенко, який очолює Білорусь з 1994 року.
“Вибори треба зробити як свято. Нам американське шоу, де стріляють у вухо чи в голову, не треба. Нам треба, щоб ці вибори минули гідно, і нас не критикували зайвий раз”, – заявив самопроголошений президент білорусі Олександр Лукашенко напередодні
Мир – ключова теза передвиборчої програми Лукашенка. Війну в Україні він активно використовує як поганий взірець демократії, а собі приписує цілковитий порядок.
Водночас не лише Лукашенко претендує на пост президента. Центральна виборча комісія Білорусі зареєструвала п’ятьох кандидатів. Одначе і вони здебільшого лідери провладних партій.
Кандидатами також стали голова Ліберально-демократичної партії Олег Гайдукевич, підприємець Ганна Канопацька, перший секретар Компартії Сергій Сиранков та голова Республіканської партії праці та справедливості Олександр Хижняк.
Несподіванок на виборах у Білорусі не очікує ніхто, у тому числі і сам Лукашенко. У разі протестів пригрозив відключити інтернет, а губернаторам дозволив цитуємо “сміливо підключати міліцію і військових”.
Такі протести як у 2020-му мало ймовірні, кажуть експерти. Низка опозиціонерів та активістів вимушено виїхали за кордон чи опинилися за ґратами. Зокрема, Світлана Тихановська, конкурентка Лукашенка на минулих виборах, виїхала до Литви, її чоловіка засудили до 18-ти років колонії. У листопаді Тихановська закликала земляків не протестувати, щоб уникнути репресій, але і не брати участі у голосуванні зовсім.
“Лукашенко отримає орієнтовно близько 90%. Тут навіть немає сумніву. Він іде на ці вибори, де його конкуренти або у в’язниці або закордоном. Таких протестів, які були в 20 році не буде, бо значна частина активного суспільства виїхала. В 20 році був ще фактор ковіду, зараз його немає і плюс організувати протести взимку складно. Їх за великим рахунком немає кому організовувати”, – пояснює директор інституту світової політики Євген Магда
Дострокове голосування відбулося
Дострокове голосування на виборах президента у Білорусі відбувалося з 21 до 25 січня.
Центральна виборча комісія (ЦВК) країни повідомила, що явка становила 41,81% виборців.
Позиція України і ЄС
Міністерство закордонних справ України вже заявило, що не визнаватиме Лукашенка президентом. А в Єврокомісії цьогорічні вибори назвали фальшивкою.
22 січня Європарламент ухвалив резолюцію із закликом до країн ЄС не визнавати підсумки виборів у Білорусі. Там стверджують, що Олександру Лукашенку «протистоять лише номінальні кандидати». МЗС Білорусі назвало резолюцію «найгрубішим втручанням у електоральні процеси».
Заплановане на неділю голосування на фіктивних президентських виборах це відверта наруга над демократією, заявила Верховна представниця ЄС із зовнішньої та безпекової політики Кая Каллас на платформі X в суботу.
“Лукашенко тримається при владі 30 років. Завтра він знову призначить себе на чергових фіктивних виборах. Це відверта наруга над демократією. Лукашенко не має жодної легітимності”, – написала Каллас
Ще новини України і світу: Що сказав Зеленський в інтерв’ю Фрідману: головні тези
Щодня збираємо головні новини України – ТУТ