Ізраїль та ХАМАС змогли досягти угоди про припинення війни. І це дає надію на те, що збройний конфлікт на Близькому Сході найближчим часом буде завершено. Угода між Ізраїлем, Хамасом та іншими сторонами набуде чинності в неділю, 19 січня.
«Новини України – НСН» розповідають, що про це відомо
Про досягнення угоди повідомив прем’єр-міністр Катару Мохаммед бін Абдулрахман Аль Тані під час пресконференції в Досі.
Припинення війни між Ізраїлем і ХАМАС: що передбачає угода
Мохаммед бін Абдулрахман Аль Тані повідомив деталі домовленостей. За його словами, перша фаза триватиме 42 дні та передбачатиме:
- припинення вогню;
- відведення ізраїльських військ на схід, якомога далі від населених пунктів.
- Після цього ізраїльські війська будуть розміщені вздовж кордону з Газою, що дасть змогу провести: обмін полоненими; передачу останків загиблих; повернення переміщених осіб до своїх домівок.
Крім того, буде збільшено потік гуманітарної допомоги до всіх районів Гази, зокрема для відновлення лікарень, медичних центрів та пекарень.
Зазначається, що ХАМАС схвалив угоду з Ізраїлем про звільнення заручників у Секторі Газа і про припинення вогню. Свою відповідь угруповання передало посередникам.
Водночас офіс прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу попередив, що станом на вечір середи деякі деталі угоди все ще потребують остаточного узгодження. Він додав, що ХАМАС в останню хвилину поступився своєю вимогою про повне відведення ізраїльських військ від кордону Гази з Єгиптом.
Дональд Трамп назвав угоду своїм досягненням і додав, що його команда з національної безпеки продовжить тісно співпрацювати з Ізраїлем і союзниками, щоб переконатися, що Газа ніколи знову не стане притулком для терористів.
Президент США Джо Байден назвав переговори, що відбулися, одними з найважчих, які він коли-небудь проводив. Він додав, що угода «зупинить бойові дії в Газі, збільшить обсяги вкрай необхідної гуманітарної допомоги палестинському цивільному населенню і возз’єднає заручників з їхніми сім’ями після більш ніж 15 місяців перебування в полоні».
Джерело, близьке до переговорів у Досі, повідомило, що угода була досягнута після того, як прем’єр-міністр Катару зустрівся окремо з представниками ХАМАС та Ізраїлю.
Переговори активізувалися в середині грудня після укладення угоди про припинення вогню між Ізраїлем і Хезболлою в Лівані. Представник адміністрації Байдена заявив, що ключовою проблемою, яка перешкоджає завершенню переговорів, є відмова ХАМАС визнати, скільки заручників вони утримують і які з них будуть звільнені на першому етапі угоди.
В останні дні переговорів до головного радника Байдена з питань Близького Сходу Брета Макгерка приєднався посол Трампа на Близькому Сході Стів Віткофф.
Переговори тривали рано вранці в середу, коли Макгерк і Віткофф, єгипетські та катарські чиновники сиділи нагорі, а ізраїльські переговірники і представники ХАМАСу – внизу, узгоджуючи десятки остаточних деталей.
Попередні спроби укласти угоду про припинення 15-місячного конфлікту і звільнення 98 ізраїльських заручників, які досі перебувають у Газі неодноразово зазнавали невдачі, оскільки як Ізраїль, так і палестинські бойовики відмовлялися йти на поступки.
Уряд Ізраїлю має проголосувати за угоду, яка базується на триетапній пропозиції, викладеній президентом США Джо Байденом торік. Ультраправі міністри, в тому числі міністр національної безпеки Ітамар Бен-Гвір, висловили незгоду з досягнутими домовленостями, але, ймовірно, не зможуть заблокувати угоду.
Обидві сторони розпочнуть переговори про другий етап не пізніше 16-го дня перемир’я. На цьому етапі планується звільнення решту заручників, у тому числі солдатів-чоловіків, в обмін на більшу кількість палестинських в’язнів.
Другий етап також має привести до постійного припинення вогню і повного виведення ізраїльських військ з Гази.
Заключний етап передбачає повернення всіх тіл загиблих заручників і відновлення Гази під наглядом Єгипту, Катару та ООН.
Ще новини України і світу: Що сказав Зеленський в інтерв’ю Фрідману: головні тези
Головні новини України – ТУТ