Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що, незважаючи на закінчення терміну повноважень, вона не збирається залишати президентський пост, оскільки вважає нелегітимним нинішній склад парламенту. Що відбувається у Тбілісі зараз? Розповідаємо.
“Я залишаюся вашим президентом. Легітимного парламенту немає, тому нелегітимний парламент не може обрати нового президента. Тому не може бути жодної інавгурації, і мій мандат діє доти, доки не буде законно обраний парламент, який законно обере когось замість мене”, – заявила Зурабішвілі в суботу в спеціальному зверненні до учасників акцій протестів.
Зурабішвілі в суботу зустрілася з лідерами опозиції.
Що відбувається у Тбілісі
У Грузії тривають жорсткі протести. Громадяни вийшли на вулиці Тбілісі та інших міст країни після заяви правлячої партії «Грузинська мрія» про призупинення руху до ЄС.
Масові заворушення продовжуються вже декілька днів. Влада застосовує до протестувальників силу і вже декілька разів розганяла «майдан». Але люди приходять знову. Відомо, що від дій силовиків постраждали кілька журналістів, зокрема, Гурам Рогава та Лексо Кешелашвілі.
Про це «Новини України – НСН» повідомляють з посиланням на місцеві ЗМІ і телеграм-канали.
Вчора у Тбілісі протестувальники почали будувати барикади біля будівлі парламенту Грузії.
Поліція розпорошила димові шашки на вулиці Чичінадзе. Протестувальники кидали усередину будівлі парламенту піротехніку, передає місцеве видання Paper Kartuli.
В одному з приміщень грузинського парламенту розпочалася пожежа.
Грузинські силовики почали застосовувати водомети для розгону протестувальників.
А протестувальники запустили у бік силовиків батарею піротехнічних ракет. У відповідь поліція застосувала водомет.
Сьогодні вранці центр Тбілісі виглядає так.
Тим часом Держдепартамент США офіційно заявив про зупинення стратегічного партнерства США з Грузією
Представник Держдепу Метью Міллер пояснив це рішення тим, що Грузія призупинила процес вступу до Євросоюзу та використовує силу проти протестувальників.
Що було раніше
У Грузії протестувальники зібралися біля парламенту і біля центрального офісу владної партії «Грузинська мрія» в Тбілісі після того, як 28 листопада премʼєр-міністр Іраклій Кобахідзе заявив, що його уряд призупиняє переговори про вступ до ЄС до 2028 року і не прийматиме бюджетні гранти від Брюсселя.
Учасники акції заявили, що рішення уряду є зрадою інтересів країни та порушенням статті 78 Конституції Грузії, де закріплено прагнення європейської інтеграції. За їхніми словами, подібні дії ставлять під загрозу майбутнє Грузії та руйнують багаторічні зусилля зі зближення з Європою.
Посол Грузії в Болгарії Отар Бердзенішвілі оголосив про своє рішення залишити посаду на знак протесту проти грузинської влади. За його словами, її дії перешкоджають євроінтеграції країни.
“Протягом моєї довгої дипломатичної служби я активно співпрацював із колегами, просуваючи євроатлантичну та європейську інтеграцію моєї країни, а також вибудовуючи міцне та довірче стратегічне партнерство з нашими союзниками, особливо зі Сполученими Штатами. Наші невпинні зусилля не повинні бути підірвані чи поставлені під загрозу будь-яким чином”, – написав посол Грузії в Болгарії
Свій допис в соцмережі Бердзенішвілі супроводив хештегом проти насильства супроти мирних протестувальників і висловив їм повну солідарність.
Співробітники Міністерства оборони Грузії оприлюднили заяву, в якій наголосили на важливості співробітництва країни з європейськими та євроатлантичними структурами, і визнали внесок західних партнерів у розвиток обороноздатності Грузії.
Як йдеться у заяві, підписаній 41 співробітником оборонного відомства, вони залишаються вірними зобов’язанням, встановленим Конституцією країни.
«Саме європейська та євроатлантична інтеграція є безальтернативним шляхом подальшого зміцнення безпеки країни та зміцнення її суверенітету, а також основним пріоритетом зовнішньої та безпекової політики, що закріплено як Конституцією Грузії, так і всіма концептуальними документами на національному та відомчому рівнях» – підкреслюється у заяві
Окрему спільну заяву також опублікували і співробітники Міністерства закордонних справ Грузії. Вони вважають, що рішення уряду суперечить Конституції Грузії та національним інтересам країни, передає Грузия online.
Цю заяву підписав 91 співробітник зовнішньополітичного відомства. Вони заявляють, що рішення «Грузинської мрії» не відповідає стратегічним інтересам країни.
«Наш головний обов’язок як дипломатів – захищати національні інтереси Грузії та бути вірними Конституції. Протягом багатьох років грузинська дипломатія докладала всіх зусиль для приєднання Грузії до європейських та євроатлантичних структур, що є волею та історичним вибором грузинського народу. Заява про вихід Грузії з порядку денного переговорів про вступ до ЄС … не відповідає стратегічним інтересам країни», – наголосили представники грузинського МЗС
Вони підкреслили, що одностороння відмова країни від євроінтеграції призведе до негативних стратегічних наслідків.
«Крім того, не виключено, що подібних сприятливих обставин для приєднання до європейських та євроатлантичних структур уже не буде. Без підтримки західних партнерів Грузія залишається віч-на-віч із погрозами, які особливо посилюються на тлі нинішніх процесів у сфері міжнародної безпеки», – йдеться у заяві
28 листопада через порушення під час виборів 26 жовтня депутати Європарламенту закликали ЄС суворо обмежити офіційні контакти на рівні ЄС з грузинським урядом і парламентом, чітко заявляючи, що Грузія, внаслідок нещодавно схваленого антидемократичного законодавства, в тому числі «закону про прозорість та іноземний вплив», вже фактично призупинила процес інтеграції до ЄС.
У жовтні низка європейських країн заявила, що Грузія не зможе стати членом Євросоюзу, якщо влада країни не змінить політичний курс.
Європейський союз протягом останніх місяців критично оцінює дії уряду Грузії, яка є кандидатом на вступ до блоку, та закликає її до повернення на європейський шлях. Після ухвалення Грузією закону про «іноагентів» Європейський союз тимчасово зупинив процес інтеграції країни, фінансову допомогу їй, а також відмовився від зустрічей із членами грузинського уряду.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі виступила з екстреною заявою у зв’язку з рішенням уряду призупинити процес євроінтеграції країни, назвавши це «крапкою в конституційному перевороті».
«Сьогодні було поставлено крапку в конституційному перевороті, який триває кілька тижнів або навіть місяців. Поставлено крапку в русі від Європи до Росії. Якщо хтось мав якісь сумніви, то сьогодні ці сумніви розвіялися», – заявила президентка на брифінгу
За словами Зурабішвілі, сьогодні «неіснуюча, нелегітимна влада проголосила не мир, а війну – власному народу, власному минулому та власному майбутньому».
«На цьому шляху немає ні грузинської державності, ні незалежності, ні майбутнього без Росії», – додала Зурабішвілі
Перед брифінгом глава держави провела зустріч із представниками дипломатичного корпусу та лідерами прозахідної опозиції. За її словами, у питанні зміни зовнішньополітичного курсу Грузії більше немає чого доводити, все вже ясно. Вона звернула увагу, що буквально за кілька хвилин після виступу прем’єр-міністра Іраклія Кобахідзе, в якому він заявив про призупинення євроінтеграції, президент РФ Володимир Путін «висловив своє задоволення та оцінив владу Грузії за їхню покірність».
За словами Зурабішвілі, вона закликала дипломатів «прямо зараз ухвалити рішення, які давно мали бути ухвалені» і закликала Захід допомогти грузинському суспільству вирішити головне завдання – призначити та провести нові парламентські вибори.
Президентка також прокоментувала зустріч із лідерами опозиції, закликавши різні політичні партії об’єднатися та відкласти у бік розбіжності, зазначивши, що «сьогодні перед цим викликом ми або будемо разом, або нас не буде».
Саломе Зурабішвілі також заявила, що зараз у Грузії йде рух опору. Вона пообіцяла, що буде до кінця президентом, наголосивши, що сьогодні залишається єдиним легітимним інститутом та єдиною людиною, наділеною правом «говорити зі світом від імені грузинського суспільства».
Ще новини України і світу: Вже зайшли в парламент: антиросійські протести в Абхазії – що там відбувається (відео)