За даними ООН, наразі у Європі перебувають 6,2 млн українців, з них статус тимчасового захисту мають близько 4,2 млн. І їх кількість продовжує збільшуватися. Багато громадян України за кордоном працевлаштовані. В цьому матеріалі відповіді на питання, ким працюють українські біженці в ЄС і скільки заробляють.
Ситуацію аналізували Фокус і РБК-Україна , передають «Новини України – НСН».
Мільйони українських заробітчан ще до повномасштабної війни успішно “освоювали” європейські ринки праці. Проте чоловіки, які до війни складали переважну більшість заробітчан, наразі стали невиїзними, і тепер більшість — за жінками, часто з маленькими дітьми. Куди вони йдуть працювати?
Ким працюють українські біженці за кордоном і скільки заробляють
Де найбільше українських біженців
Найчастіше нові біженці осідають у Німеччині, Чехії, Нідерландах. Сьогодні в Німеччині живуть понад 1,2 млн. українців зі статусом тимчасового захисту, в Польщі – 981,3 тис., в Чехії – близько 380 тис.
Чи роблять українські біженці «погоду» на ринку праці у Європі?
Експерти кажуть, що з огляду на те, що загалом населення ЄС перевищує 500 млн осіб, чотири і навіть п’ять мільйонів українських біженців, з яких майже половину складають діти та люди похилого віку, “погоди” на місцевому ринку праці не роблять. До того ж й з працездатних працюють далеко не всі.
За даними Міграційної платформи EWL, наприклад, у Литві працевлаштовані близько 62% українських біженців. Але у більшості країн Європи картина значно гірша.
Проте, додає експерт, в окремих сегментах вплив українських працівників все ж таки досить суттєвий.
“Враховуючи співвідношення українців та місцевих, я б не сказала, що українці захватили естонський ринок праці, — погоджується рекрутерка компанії з працевлаштування Hendersons OÜ (Естонія) Олена Антонів. — Якщо йдеться про заводи, то, думаю, на кожному працює не більше 10-15% українців. Фізична сила потрібна на всіх підприємствах, тому чоловікам досить нескладно знайти роботу на конвеєрі або різнороба. За статистикою, з кожних 100 українських безробітних у Естонії, що отримують допомогу, 99 — жінки, і лише 1 — чоловік”
Де працюють українські жінки за кордоном
Українські жінки, особливо з маленькими дітьми та передпенсійного віку, часто влаштовуються на роботу у кейтерингові компанії (організація харчування на святах тощо)
Українські жінки, особливо з маленькими дітьми та передпенсійного віку, найчастіше влаштовуються у кейтерингові компанії. Можна знайти роботу, де зміна триває 6 годин, а робочий день починається о 6:30, о 7:00 або о 7:30. Мамам це підходить, бо о 14:00 вони вже вільні, можна займатися дитиною, багато хто встигає ще й підробляти прибиранням. Жінок 50+ це влаштовує, бо робота, у порівнянні, наприклад, з роботою на заводі, не дуже важка, робочий день короткий, при цьому підприємство платить мінімальну зарплату, яка потрібна для медстраховки. До того ж — безкоштовне харчування та можливість придбати їжу по собівартості.
Але є сфери, де українки дійсно майже “захопили” місцевий ринок, і це не прибирання.
“Насамперед, це індустрія краси — як вії-ноготочки, так і серйозні косметологічні процедури, — зазначила у розмові з Фокусом Олена Антонів. — Після початку повномасштабної війни до Естонії приїхали чимало косметологів з медичною освітою та сучасним обладнанням, які готові запропонувати найрізноманітніші послуги. Ще три роки тому в Естонії такі послуги не були популярними, але зараз зацікавлення зростає. Не заважає навіть мовний бар’єр — ані естонки, ані українки не бояться непорозуміння через незнання мови”.
До речі, всупереч стереотипам, демпінгують українки у сфері краси рідко. Професіонали знають собі ціну, і не готові брати за роботу менше, ніж місцеві. А у новачків, які тільки розпочали власну справу та низькими цінами намагаються привабити клієнтів, мало що виходить. Люди розуміють, що низька ціна — це плата за ризик, адже фактично на тобі планують вчитися, тому погоджуються на це одиниці.
“Коли я приїхала до Чехії навесні 2022-го року, також намагалася привабити клієнтів низькими цінами, — каже манікюрниця з Києва Марина. — В салон мене без знання мови та чеських сертифікатів не брали, тому їздила машиною та робила манікюр вдома у клієнтів на 25% дешевше, ніж в салоні. Але швидко зрозуміла, що це невигідно. По-перше, з собою потрібно возити купу речей — інструменти, лампи, лаки тощо. По-друге, великі витрати на паливо. По-третє, я відчувала: що нижче моя ціна, то менше мене цінують як спеціаліста, а я справді крутий фахівець. Тому за декілька місяців підняла ціни, а потім взагалі відкрили свою справу з колегою з Одеси”.
Серед інших справ, де українки можуть проявити себе краще, ніж місцеві, — це сфера харчування. У місцевих групах Фейсбука в Латвії, Литві, Естонії, Німеччині — безліч об’яв, де українки пропонують готові щоденні страви, заморозку, випічку, святкові торти на замовлення. Щоправда, найчастіше це нелегальна зайнятість, але чимало українок відкривають власні справи саме в сфері харчування — від виробів на замовлення до власних кафе та кондитерських.
Де працюють українські чоловіки за кордоном
Щодо чоловіків, то вони в Естонії майже витіснили місцевих з таксі та доставки. Щоб влаштуватися у той же Bolt, достатньо відкрити підприємницький рахунок у банку: це легко та швидко. Також багато українських чоловіків працюють на будівництві.
“Після початку повномасштабної війни деякі з тих, що працювали тут на будівництвах по робочій візі, швидко зорієнтувалися та після надання їм тимчасвого захисту відкрили свої OÜ (аналог українського ТОВ), — розповідає Олена Антонів. — Потім набрали на роботу співвітчизників, тепер успішно виграють тендери та заробляють непогані гроші. Вони чудово почуваються з весни до осені, а взимку, коли будівництво призупиняється, на 3-4 місяці влаштовуються на завод. Аналогічно деякі відкрили OÜ, що займаються чисткою лісів: робота важка, але прибуткова”.
Чимало українців з будівельними спеціальностями працюють у сфері ремонтів квартир та будинків.
Потрібно сказати, що сфера будівництва потребує робітників майже по всій Європі. Наприклад, більшість вакансій в групі “Робота в Німеччині” — саме на будівництві. Але особливо великий дефіцит кадрів спостерігається в країнах з відносно невисокими зарплатами. У тій же Польщі будівельників після початку повномасштабної війни поменшало, бо українці отримали можливість виїхати до Німеччини, Великобританії, США та інших країн, де зарплати значно більші.
“На роботу потрібні будівельники. Арматурщик, муляр, опалубщик, помiчник. Будівництво приватних будинків, Варшава та околиці. Офіційна праця”, — у Фейсбуці опубліковано десятки подібних об’яв.
Також чимало українців з будівельними спеціальностями працюють у сфері ремонтів квартир та будинків. І у багатьох останнім часом справи пішли вгору.
“Офіційно я відкрив фірму у Лодзі ще 5 років тому, — розповів у розмові з Фокусом киянин Михайло. — Але тільки минулого року ми вийшли на дійсно високі масштаби та почали серйозно відвойовувати “ремонтний” ринок”.
Скільки заробляють українські біженці в ЄС
Литва
У Литві пропонують вакансії переважно у великих містах або поруч з великими містами з добре розвиненою інфраструктурою. Часто – з безкоштовним житлом від роботодавців і на деяких підприємствах – із безкоштовним харчуванням.
Вакансії без знання чи з мінімальним знанням мови у Литві:
- працівники на заводи з виробництва м’ясної продукції. Зарплата – 1100- 1200 євро “чистими”.
- кухарі з досвідом роботи від 1 року у сфері харчування. Зарплата 1000-1300 євро на місяць. Працівників забезпечують безкоштовним харчуванням упродовж робочого дня.
- працівник на виробництві морозива. Зарплата – 1000 євро “чистими”, проживання безкоштовне. Досвід та знання мов не є обов’язковим.
Чехія
У Чехії для українців також є вакансії без знання мови і досвіду.
Під час сезонів польових робіт з’являються вакансії на вирощуванні і переробці овочів (помідори, огірки). Це робота у теплицях або паралельно на заводі, де вже зібрані овочі обробляють і пакують. Зарплата – до 1500 євро “чистими”. Роботодавець забезпечує безкоштовне житло.
Також значно зросла кількість вакансій у традиційних для Чехії галузях:
- робота на автомобільних підприємствах (виробництво кабелів, тощо), зарплата – 1000-1200 євро “чистими”. Передбачене безкоштовне житло для працівників.
- робота на складах великих логістичних компаній (наприкад, Амазон). Зарплата – 1000-2000 євро на руки. Роботодавці надають безкоштовне житло, а також безкоштовне харчування.
При виборі вакансій у Чехії слід зважати на те, що єдиний спосіб працевлаштуватися – це наявність статусу тимчасової охорони саме в Чехії. Важливо, щоб не було актуальної візи або посвідки на тимчасове проживання в іншій країні ЄС. Також Чехія не приймає українців, які вже отримували тимчасовий захист в іншій європейській країні.
Нідерланди
У Нідерландах також багато вакансій буває під час сезонних робіт. Актуальні вакансії без знання мови і досвіду – це, наприклад, збір салату на полях. Зарплата – від 2000 євро після відрахувань.
Польща
У Польщі сезонні роботи, як на полях, так і на виробництві, зазвичай починаються з середини квітня. В сільському господарстві в першу чергу шукають працівників для збору полуниці.
У виробництві є вакансії на заводи з виробництва м’ясної продукції, у машинобудівній галузі. Також потрібні працівники на логістичні склади для комплектування замовлень. Зарплата – 4-5 тисяч злотих на руки в місяць (39-49 тис. грн).
Можливо, вам також буде цікаво: Робота в Польщі для жінок-біженок: що буде найлегше знайти у 2025 році