В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Чи можуть чоловіки призовного віку, які постійно проживають за кордоном, отримати закордонний паспорт без військового квитка.
Про це розповідають «Новини України – НСН» з посиланням на фахівців юридичної компанії INSEININ.
Чи можна отримати закордонний паспорт без військового квитка
Вони нагадали, що відповідно до закону «Про правовий режим воєнного стану» в умовах воєнного стану оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон розміщеним за межами України відокремленим підрозділом (філією, представництвом) державного підприємства, що належить до сфери управління Державної міграційної служби України, громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років здійснюється за умови наявності у вказаних осіб військово-облікових документів.
«Багато військовозобов’язаних чоловіків, які проживають за кордоном взагалі не перебувають на військовому обліку та не можуть сформувати електронний військово-обліковий документ в «Резерв+». Дехто ніколи не ставав навіть на військовий облік, а дехто був знятий по різних причинах. Відповідно такі чоловіки, опинились в ситуації, коли заявку на отримання закордонного паспорта вони робили ще до змін, але отримати готовий паспорт не можуть через відсутність військово-облікового документа», – пояснили фахівці юридичної компанії.
У зв’язку з цією проблемою урядом були вирішено врегулювати ситуацію з видачею паспортних документів чоловіків, які подавали заяву до ухвалених змін, тобто до 24 квітня 2024 року.
Відповідно до постанови КМУ від 14.02.2025 №163 чоловіки віком від 25 до 60 років, які подавали заяву про видачу паспортного документа за кордоном до 24 квітня 2024 року зможуть стати на військовий облік дистанційно, без особистої присутності та проходження військово-лікарської комісії.
Механізм взяття на облік буде виглядати наступним чином. Державна міграційна служба повинна скласти перелік військово-облікових даних чоловіків, які підпадають під дію постанови та одноразово передати до Міністерства Оборони України. МОУ розсилає отриманні відомості до районних ТЦК та СП за місцем реєстрації військовозобовʼязаних для внесення таких даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Після внесення коректних даних військовозобовʼязаний отримає можливість сформувати електронний військово-обліковий документа та отримати готовий паспортний документ.
Як і раніше отримати закордонний паспорт можливо тільки за наявності дійсного військово-облікового документа. Постанова №163 лише декларативно визначає механізм взяття на облік військовозобовʼязаних, які перебувають за кордоном. Проте порядком не визначається жодних строків формування списків та передачі їх до Міністерства Оборони України. Також відсутній строк, у який районні ТЦК та СП зобовʼязані внести коректні дані до реєстру.
«Чоловіки, які подавали на паспорт після 24 квітня 2024 року взагалі не підпадають під дію даної постанови. Стати на військовий облік вони як і раніше можуть лише після особистого прибуття до районного ТЦК та СП та проходження військово-лікарської комісії. Для чоловіків віком від 17 до 25 років існує юридична можливість стати на облік дистанційно тільки у рік виповнення 17 років. Ті кому від 18 до 25 років беруться на військовий облік після проходження ВЛК та притягнення до адміністративної відповідальності. Особи, які перебувають в розшуку ТЦК, не можуть отримати паспортний документ за кордоном. Це стосується тих хто подавав заяву до і після 24 квітня 2024 року. Навіть, якщо ТЦК та СП внесуть дані в реєстр за цим порядком, вони можуть відразу подати в розшук за порушення правил військового обліку, що буде перепоною в отриманні паспортного документа», –пояснили юристи
Ще новини України: Чи можна забронювати співробітника, який перебуває в розшуку