У чатах, електронних листах та месенджерах відбувається чи не більше спілкування, ніж наживо. Сучасні люди постійно переписуються з кимось по роботі або з особистих питань. Не всі знають, а деякі знають, але на жаль не дотримуються при цьому елементарних правил етикету.
Манера спілкування показує вашу повагу до інших людей, з якими ви листуєтеся. У спілкуванні з колегами, клієнтами або іншими професійними контактами дотримання етикету може допомогти покращити професійний імідж та стосунки. Вашими контактами по роботі можуть бути постачальники програмного забезпечення для казино або батьківська трійка у школі, їм усім буде приємно спілкуватися у позитивному ключі.
Правила етикету в загальних чатах
Існує кілька негласних правил, які допоможуть підтримувати доброзичливу атмосферу в чатах:
- намагайтеся виявляти повагу до інших учасників чату, уникайте образ, грубості чи провокацій;
- не використовуйте CAPS LOCK, це може бути грубим і неприємним;
- не зловживайте емодзі та смайлами, щоб не створювати враження несерйозної людини;
- численні розділові знаки, подвійні і потрійні знаки оклику і знаки питання неприйнятні;
- намагайтеся не відхилятися від теми спілкування та не затягуйте обговорення;
- пишіть коротко, чітко та зрозуміло;
- не забувайте про граматику та орфографію;
- якщо учасник чату висловив свою думку, поважайте її, навіть якщо ви не згодні з нею;
- якщо ви залишаєте чат, повідомте про це іншим учасникам.
Звісно, чати бувають різні. В дружніх болталках правила можуть бути інші або відсутні зовсім. Але головне правило — повага до співрозмовників має бути завжди.
Етикет спілкування по e-mail
Негласні правила спілкування електронною поштою:
- завжди вказуйте тему листа;
- починайте листа з вітання і закінчуйте прощанням. Як завершальні слова відмінно підходить “З повагою” або “З найкращими побажаннями”;
- не перевантажуйте листа зайвою інформацією. Намагайтеся скоротити текст листа до необхідного обсягу та не включати до нього надто багато додаткової інформації;
- відповідайте своєчасно;
- не розкривайте конфіденційну інформацію в електронних листах;
- не надсилайте спам, небажану рекламу, це може бути неприємно для одержувача;
- не забувайте про вкладення. Якщо ви надсилаєте файли або документи в листі, переконайтесь, що вони прикріплені і відкриваються без проблем.
Правила спілкування в месенджерах не дуже відрізняються від етикету в чатах та e-mail. Те, як ви спілкуєтеся в електронних повідомленнях та месенджерах, відображає вашу особистість і може позначатися на вашій репутації. Дотримання етикету допомагає запобігти непорозумінням та конфліктам. Особливо важливо це при спілкуванні у робочих групах, де потрібно чітко та зрозуміло передавати інформацію та зберігати привітну атмосферу. У спілкуванні з близькими не менш важливо бути доброзичливим та ввічливим.