Купити квартиру в Дніпрі

Застрелив червонокнижного лісового кота: на Львівщині покарали браконьєра

Застрелив червонокнижного лісового кота: на Львівщині покарали браконьєра

На Львівщині покарали браконьєра, який застрелив червонокнижного лісового кота.

Про це повідомили у Держекоінспекції, передають «Новини України – НСН».

Застрелив червонокнижного лісового кота

На території мисливських угідь Турківського товариства мисливців і рибалок чоловік вбив кота лісового – тварину, занесену до Червоної книги України.

«В кінці грудня 2024 року було зафіксовано порушення громадянином Петром М. правил полювання, яке полягало у незаконному добуванні кота лісового, занесеного до Червоної книги України», – йдеться у повідомленні

Як покарали браконьєра

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2012 року № 1030 «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)» по даному випадку Державною екологічною інспекцією у Львівській області розраховано збитки у розмірі 8000 грн.

Порушник добровільно сплатив ці кошти, а також 17 тисяч гривень штрафу, присудженого Турківським районним судом Львівської області. Мисливську рушницю за рішенням суду у нього конфіскували.

Лісовий кіт – що про нього відомо

Як виглядає лісовий кіт

Застрелив червонокнижного лісового кота: на Львівщині покарали браконьєра

Лісовий кіт – дикий родич домашніх котів. Зовні цей дикий кіт (Felis Silvestris ) дуже схожий на звичайних дворових котів, лише трошки більший. У самців довжина тіла 40-90 см, вага до 7 кг (самки трохи менші), хвіст близько половини довжини тіла. Тулуб витягнутий, на невисоких лапах, корпус трохи піднятий в області тазу. Голова витягнута слабо, порівняно з очеретяним або амурським котом. Хутряний покрив досить густий і пишний, особливо взимку, через що лісовий кіт виглядає помітно більшим, ніж домашній. Основний тон забарвлення сірий, темніше на спині і світліше на череві, без охристого нальоту, взимку трохи темніше, ніж влітку. По хребту йде добре виражений неширокий темний «ремінь», з боків — розмиті поперечні смуги, на лапах і на хвості вони більш чіткі.

Іноді трапляються коти-меланісти: швидше за все, це гібриди лісової та домашньої форм.

Де живе лісовий кіт

Застрелив червонокнижного лісового кота: на Львівщині покарали браконьєра

Він населяє переважно широколистяні та мішані ліси в горах і на рівнинах. Поширений у центральних і південних районах Європи, Малої Азії, та Кавказі. За останні кілька століть цей ареал скоротився до окремих фрагментів, обмежених великими лісовими масивами.

Сучасний ареал лісового кота в Україні охоплює Карпатський регіон, окремі райони Вінницької, Кіровоградської та Одеської обл. В XVII-XVIII ст. вид зустрічався в Карпатах, на Волині та Сумщині. Як правило, звір уникає територій з високим рихлим сніговим покривом. Ця дика кішка не уникає людського житла, і селиться не тільки поблизу селищ, але іноді і в хатах, коморах. В особливо суворі багатосніжні зими вона, як і багато інші тварини, втрачаючи звичайну обережність, забігає на ферми навіть вдень у пошуках хоч якоїсь їжі і тепла.

Як живе лісовий кіт

Застрелив червонокнижного лісового кота: на Львівщині покарали браконьєра

Лісові коти — індивідуалісти, які живуть поодиноко і об’єднуються тільки на період спарювання. Ділянка проживання займає від 1-2 гектарів на плавнях до 50-60 гектарів в горах. Межі ділянки його господар мітяться пахучим секретом анальних залоз. Самці в період гону в пошуках самки можуть йти досить далеко від основного місця проживання.

Для постійних притулків дикий кіт у лісах зазвичай вибирає розташовані невисоко дупла старих дерев. У горах він знаходить притулок також в ущелинах скель, старих норах борсуків і лисиць. Примітно, що в тих місцях, де багато борсучих нір, кіт у них не тільки влаштовує постійний притулок, але і рятується від небезпеки, навіть якщо навколо багато дерев. Дупло або нора, призначені для розмноження, вистилаються сухою травою, листям, пір’ям птахів. Тимчасові притулки — невеликі ями, заглиблення під обривами, іноді просто густе сплетіння гілок. У плавнях кіт нерідко ховається для відпочинку в розвилках дерев, у покинутих гніздах чапель.

Застрелив червонокнижного лісового кота: на Львівщині покарали браконьєра

Цей звір вправно ухиляється від будь-якого наземного переслідувача, ховаючись на деревах або в щілинах скель. Лісовий кіт непогано плаває, але в воду лізе неохоче, навіть коли його переслідують. Звір мало обережний: людину підпускає на 30-40 кроків, після чого без особливої поспішності ховається в найближчому придатному притулку.

Незважаючи на свої не надто великі розміри, цей хижак досить сміливий. Дослідники зазначали, що в горах Північного Кавказу доводилося бачити, як здоровезний котяра, шиплячи і пирхаючи, відганяв від домівки шакала. Здобич розшукує за допомогою слуху і зору, нюх розвинений слабо.

Неволю переносить важко, погано приручається. Голос — досить низьке хрипке нявкання. Як всі дрібні кішки, може «муркотіти». Взагалі ж вокальний репертуар різноманітний: різні емоції виражаються фирканням, низьким бурчанням, шипінням.

Що їдять лісові коти

Застрелив червонокнижного лісового кота: на Львівщині покарали браконьєра

Основу живлення лісового кота складають миші і полівки, друге за значенням місце належить курячим і водоплавним птахам. У гірських районах він ловить білок і сонь, з птахів — фазанів і куріпок. У період розмноження птахів дикі коти розоряють безліч гнізд, поїдаючи яйця і пташенят. У роки, коли багато зайців, лісовий кіт успішно полює і на них. У річкових заплавах у період мілкої води ловить рибу, раків.

Живучи поруч з людиною, ласує домашньою птицею. Незважаючи на порівняно невеликі розміри, лісовий кіт — досить серйозний хижак. Так, він нападає і на дитинчат копитних — козулі, сарни, домашніх і диких кіз. На полювання кіт виходить за 1-2 години до заходу сонця, серед ночі влаштовується на короткий відпочинок, на світанку знову продовжує полювання. Найчастіше здобич він краде і ловить в 2-3 стрибка довжиною до 3 метрів. Якщо перший кидок невдалий, то жертву хижак найчастіше не переслідує. Дрібних гризунів він підстерігає, сидячи біля виходу з нори або щілини в камінні. Переслідуючи білку, лісовий кіт може забиратися на самі вершини високих дерев, деколи в азарті перестрибує з дерева на дерево, подібно куниці. Невелику жертву кіт хапає лапами і умертвляє, прокусивши потилицю. При великій кількості їжі звір досить ненажерливий.

Кошеня в 1,5—2 місяці може з’їсти в день до 10 мишей, дорослий кіт у неволі поїдає до 900 г м’яса.

Застрелив червонокнижного лісового кота: на Львівщині покарали браконьєра

Лісовий кіт, як і всі дрібні кішки, їсть сидячи на задніх лапках і згорбившись, причому передні ноги на землю не кладе (лікті підняті). Шматки їжі він зазвичай відгризає бічними зубами, а не відриває.

Як розмножується лісовий кіт

Лісовий кіт розмножується 1-2 рази в рік. Основний період припадає на січень-березень, в цей час і самці, і самки частіше звичайного мітять територію, голосно і нудно кричать. Самці, групами ходять за однією самкою, час від часу б’ються за володіння нею. Кошенята першого посліду народжуються в квітні-травні, найбільш пізні — на початку грудня. Найчастіше самка приносить 3-6 кошенят, вони зовсім безпомічні, покриті ріденьким пушком. Забарвлення молоді відрізняється від дорослих: по тілу розкидані темно-бурі плями, які зливаються на спині в широкі смуги, задні ноги і хвіст покреслені численними поперечними смужками. Ці особливості більше, ніж забарвлення дорослих лісових котів, відповідають давнім типом забарвлення дрібних диких кішок.

Застрелив червонокнижного лісового кота: на Львівщині покарали браконьєра

Самець у вихованні потомства ніякої участі не приймає. Вся турбота лежить на самці. Поки кошенята маленькі, вона не залишає їх, дбайливо охороняє від нападів дрібних хижаків, а в разі небезпеки перетягує у нове лігво. Годування молоком триває 3-4 місяці, але вже через півтора місяці після народження кошенята намагаються їсти м’ясо. У цьому віці вони починають виходити з гніздового притулку і, як годиться підростаючому молодняку, без кінця вовтузяться і грають, часто забираючись на дерева. Там вони при небезпеці і затаюються. У двомісячному віці кошенята починають йти на полювання за матір’ю, ще через 2-3 місяці вони відокремлюються і стають самостійними мисливцями.

Ще новини України і світу: Кіт залишився замкненим у квартирі на 6 днів, бо його власника затримали працівники ТЦК – подробиці

To Top
Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу