Квартири у Дніпрі нв Дім РІА

92
92

Реконструкція: Україна. Унікальна вулиця у Дніпрі – на ній немає жодного будинку (фото)

Вулиця у дніпрі

Колись вона була проїзною, а тепер пішохідна. Розповідають, що автомобільний рух тут закрили після жахливої ДТП. Головними принадами вулиці є парк, заснований козаком у 18 столітті, а також побудований 100 років тому міст. «Героїня» цього матеріалу у нашій традиційній рубриці «Реконструкція: Україна» – вулиця у Дніпрі. Вона унікальна тим, що на ній немає жодного будинку.

Нижче ми розкажемо про цю особливу вулицю, покажемо трохи архівних фото, що допоможуть уявити, як виглядала вулиця у різні часи. А художньо реконструйовану світлину ви вже побачили. Автор реконструкції – Володимир Заграничний.

Унікальна вулиця у Дніпрі – як вона називається?

Найкоротша вулиця міста Дніпро – вулиця Резнічна, на якій всього один будинок. Але є ще більш унікальна вулиця – вона взагалі без єдиного будинку. Це відома вулиця, адже вона проходить через центральний парк, а точніше над ним. Довжина вулиці – 500 метрів. Зараз вона носить ім’я Олени Блаватської.

Реконструкція: Україна. Унікальна вулиця у Дніпрі – на ній немає жодного будинку (фото)

Ця вулиця проходить в парку імені Глоби (раніше Чкалова). А точніше, не в парку, а над його територією.

Реконструкція: Україна. Унікальна вулиця у Дніпрі – на ній немає жодного будинку (фото)

Вулиця Олени Блаватської, раніше відома як Щербицького і Нова, з’явилася на карті Дніпра в середині 1920-х років на кордоні двох зон єдиного паркового комплексу, які до революції називалися Міським і Технічним садами.

Вона стала найкоротшим шляхом, що з’єднав два великих проспекти: Дмитра Яворницького (колишній Карла Маркса) і Олександра Поля (колишній Кіровський проспект). Зараз це пішохідна зона, хоча раніше тут активно їздили автомобілі.

Реконструкція: Україна. Унікальна вулиця у Дніпрі – на ній немає жодного будинку (фото)

Особливістю вулиці є відсутність будівель. Вона проходить над територією парку «Глоби», а її центральною частиною є одноарковий залізобетонний міст, побудований в 1925-1926 роках.

Реконструкція: Україна. Унікальна вулиця у Дніпрі – на ній немає жодного будинку (фото)

Парк, заснований в кінці XVIII століття козаком Лазарем Глобою, зазнав чимало реконструкцій, а за радянської влади знову був об’єднаний. Його в різні часи називали Садом спортсменів, парком Хатаєвича, парком Чкалова.

У 1924 році для зручності сполучення почали прокладати вулицю над парком. Городяни одразу назвали вулицю Новою.

Головною спорудою на вулиці є міст, збудований у 1925-1926 роках. До речі, один з найстаріших мостів міста – йому вже майже 100 років. Це одноарковий залізобетонний міст через озеро, візуальний центр парку. Автор проекту – інженер А. Гармаш.

Будівництво мосту змінило характер паркової зони. Для підходів до мосту насипали високі пандуси, спорудили сходи. Міст став чудовим оглядовим майданчиком. Звідси відкривається вид на територію парку: праворуч можна побачити Літній театр у формі мушлі і парк атракціонів, а зліва – фонтан Маленького принца і дитячу залізницю.

1955 год. Парк им.Чкалова. Скульптура фонтан Самсон разрывающий пасть льва. Архив Hanna Alifanova.

1955 рік, фото з архіву Hanna Alifanova

Ще більше цікавих елементів приховано під мостом. По обидва боки споруди є тунелі дитячої залізниці, але їх не видно з мосту.

Вулиця у дніпрі

Вулиця у дніпрі

У 1930-х роках вулицю ненадовго назвали на честь Івана Гаврилова. У 1925-1927 роках Гаврилов керував Катеринославським, потім Дніпропетровським районом і одночасно міською радою, потім в 1933-1936 роках очолив область. У 1935 році, коли Гаврилов святкував своє 50-річчя, міська рада зробила йому подарунок – назвала на його честь вулицю Нову. Але… Гаврилова розстріляли в 1937 році, і вулиця непомітно знову стала Новою.

До середини минулого століття вулиця була проїзною, на ній був інтенсивний рух транспорту.

Вулиця у дніпрі

Вулиця у дніпрі

Художня реконструкція фото – Володимир Заграничний

Вулиця у дніпрі

Місцеві мешканці розповідають, що приблизно на початку п’ятдесятих років на цій вулиці стався нещасний випадок. Автомобіль виїхав на тротуар, де загинули та постраждали люди. Після цієї жахливої аварії вулицю перекрили для автомобілів.

1950 е годы. Озеро в парке имени Чкалова. Архив Наташа Коваленко.

1950 роки, озеро в парку. Фото з архіву Наталі Коваленко

Вулиця у дніпрі

Новою вулиця називалася до 2003 року, коли їй було присвоєно ім’я Володимира Щербицького, одного з керівників «Дніпропетровської групи» в керівництві Радянського Союзу в 1960-1980-х роках. З 1972 по 1989 рік Щербицький очолював Комуністичну партію України, і фактично був першою людиною радянської України.

А у 2015 році назву декомунізували, назвавши вулицю на честь філософа Олени Блаватської.

Хтось може сказати, що на вулиці все ж таки є один будинок, в якому знаходиться обласна бібліотека. Але цей будинок стоїть на розі і його фактична адреса – Старокозацька (Комсомольська), 60. Отже, він не має жодного стосунку до вищезгаданої вулиці.

1960 е годы. Улица Новая со стороны Комсомольской.

1960 роки

Вулиця у дніпрі

У матеріалі використано деякі фото та інфоормацію з ФБ-спільноти История в фотографиях. Екатеринослав-Днепропетровск.

Можливо, вам також буде цікаво: Реконструкція: Україна. Фастів, де підписали угоду УНР і ЗУНР на вокзалі, і ще 15 цікавих фактів про місто

To Top
Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу