Існує старий жарт: «Три години шукаєш – 5 хвилин їдеш»… Це про нього! 29 грудня 1995 року було відкрито метро у Дніпрі – одне із найкоротших у світі і перше на пострадянському просторі. Розповідаємо про нього у нашій рубриці «Цей день в історії».
Цікаві факти про метро у Дніпрі зібрав mis.dp.ua, передають.
Метро у Дніпрі: 12 цікавих фактів
Стрічку перерізав Кучма
29 грудня 1995 року було офіційно відкрито Дніпропетровський метрополітен – рівно о 13:33 тодішній Президент України Леонід Кучма перерізав червону стрічку на одному із входів станції метро “Комунарівська” (зараз – станція Покровська).
Перший на пострадянському просторі
Урочисте закладення метрополітену відбулося 20 лютого 1981 року після проведення вишукувальних і проєктних робіт, що тривали з 1979 року. Відкриття метро було заплановано на 1991 рік, але відбулося тільки в 1995 році. Дніпровський метрополітен став першим, який було введено в експлуатацію на пострадянському просторі після розпаду СРСР.
Вартість квитка
В день відкриття метрополітену, 29 грудня 1995 року, мешканці міста могли користуватися ним безкоштовно. 1 січня 1996 року вартість проїзду в метро становила 20 000 карбованців, а у середині 1996 року – 30 000 карбованців. З 2 вересня 1996 року, після деномінації, поїздка в метро коштувала 30 копійок.
Третій в Україні
Дніпровський метрополітен – третій за хронологією та кількістю станцій в Україні після Київського та Харківського – наразі він має шість станцій, розташованих на одній лінії (Центрально-Заводська). П’ять станцій Дніпровського метрополітену з шести є станціями глибокого закладення, і лише станція “Покровська” є станцією мілкого закладення.
178-й у світі
Довжина ліній метрополітену складає 7,8 км. За довжиною експлуатованих ліній він посідає 178-ме місце у світі та 16-те – серед метрополітенів колишнього СРСР. Час руху в один бік становить 12 хвилин.
У Дніпрі є музей метро
У місті діє музей історії Дніпровського метрополітену, який знаходиться в одному з приміщень будівлі управління метрополітену за адресою: вулиця 128-ї Бригади Тероборони (колишня вул. Курчатова).
Перейменування станції
24 листопада 2015 року, згідно з Розпорядженням міського голови “Про перейменування топонімів м. Дніпропетровська” № 882-р, станція “Комунарівська” була перейменована на станцію “Покровська”
Добудову трьох станцій не завершили
З 2016 року розпочалися активні роботи з добудови трьох нових станцій: “Театральна”, “Центральна”, “Музейна”. Спочатку у роботах брала участь компанія “Київметробуд”, опісля перемогла в тендері і почала роботу турецька фірма Limak. Через військову агресію росії проти України, будівництво метро призупинено. Підрядник евакуював всіх турецьких робітників, які брали участь у будівництві.
Не працювало під час карантину
17 березня 2020 року Дніпровський метрополітен закрився на карантин у зв’язку з епідемією коронавірусу. Знов відновив роботу після пом’якшення карантинних заходів 25 травня того ж року.
Метро під час війни
З 24 лютого 2022 року у зв’язку з вторгненням Росії на Україну метрополітен використовується як бомбосховище. Також з метою безпеки учасників, у ньому проводяться різні офіційні заходи та концерти.
На початку повномасштабного вторгнення з благодійними концертами на станції “Вокзальна” Дніпровського метрополітену виступали ТНМК, “Друга ріка”, “Скрябін”, “Воплі Відоплясова”, Pianoboy та інші відомі гурти. У жовтні 2023 року у метрополітені пройшла творча зустріч з видатною українською акторкою Адою Роговцевою.
У серпні 2023 року у Дніпровському метро відсвяткували День Молоді, на якому виступили Jerry Heil, KOLABA, Tricky Nicki, Alisa, OKS, Гурт “Назва” та Настя Гонцул. Також через війну під землею відбулось і святкування Дня міста Дніпро.
Тут писали диктант
У червні 2023 року до Дня Конституції України на станції Вокзальна було організовано написання диктанту. У цьому заході взяли участь 313 людей віком від 5 до 80 років. А читати диктант організатори запросили відомого шоумена Юрія Ткача.
Протягнув на тросі вагон
23 жовтня на території депо метрополітену спортсмен Дмитро Грунський протягнув на тросі вагон метро, що важить 32,5 тонни на 11 м 55 см за 1 хвилину 18 секунд. Таким чином український силач встановив подвійний рекорд: Гіннеса та Національний рекорд України.
Можливо, вам також буде цікаво: Ялинки під обстрілами: як прикрасили прифронтові міста до Нового року