Сьогодні 31 жовтня 2024 року. Сьогодні Геловін і Міжнародний день Чорного моря. А ще День економії. Православні згадують святих Никодима і Спиридона Києво-Печерських, а також святого праведного Петра (Калнишевського) Багатостраждального. Залишився 61 день до Нового року. Це четвер, і на цей день припадає 981-й день повномасштабної війни в Україні.
31 жовтня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
31 жовтня – яке сьогодні церковне свято
День пам’яті святих Никодима і Спиридона Києво-Печерських
Никодим і Спиридон жили в XII столітті і прославилися тим, що провели 30 років у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври. Там вони займалися випіканням проскур – невеликий круглий хліб для вірян, який роздають у храмах.
Про святого Никодима відомо мало: він довгі роки був сподвижником Спиридона, вчився в нього пекти просфори. Так само, як і Спиридон, вів суворе життя і молився з ранку до вечора.
Про Спиридона Печерського ходять легенди. Переказ свідчить, що одного разу піч, у якій готували, і підлога навколо неї загорілися – якби сталася пожежа, знищила б чимало. Але Спиридон не дав цьому статися: він накрив полум’я своїм одягом, який на диво не загорівся, а потім полив усе водою і загасив вогонь. Сам він також залишився неушкодженим. Після цього випадку Спиридона і Никодима стали вважати хранителями від пожежі. Крім цього, святий Спиридон був наділений здатністю до чудотворення. Обидва ченці прожили до старості, а їхні мощі перебувають там же, у Ближніх печерах.
День пам’яті святого праведного Петра (Калнишевського) Багатостраждального
Святий праведний Петро Калнишевський – видатний український державний, культурний і релігійний діяч, кошовий отаман Війська Запорозького Низового, кавалер ордену Андрія Первозванного і політичний в’язень Російської імперії.
Народився Петро 1690 року. За переказами, ще 8-річним хлопчиком він потрапив на Січ. Був надзвичайно розумним, сміливим, служив спочатку військовим осавулом, потім суддею Війська Запорозького Низового. 1762 року козаки обрали його кошовим отаманом, і цю посаду він обіймав довгий час.
За часів свого отаманства Петро Калнишевський обстоював володіння і територіальні права Запоріжжя, дбав про поширення землеробства, торгівлі, заселення запорізьких земель. Петро був людиною віруючою – на його кошти збудовано церкву святої Трійці в с. Пустовійтівка, храм Покрови Пресвятої Богородиці в м. Ромни, Свято-Миколаївську церкву в м. Сміла, куплено багато церковної літератури, також кошовий фінансував чимало шкіл.
У 1775 році князь Потьомкін виступив на засіданні уряду з проектом знищення Запорізької Січі. 100-тисячне військо генерал-поручика Петра Текелія, повертаючись із війни з Османською імперією, обступило Січ – у цей час Військо Запорозьке ще з цієї війни не повернулося. Калнишевський не мав сил захищатися і здався без бою – росіяни розграбували військову скарбницю, припаси, архів, церкву. Калнишевського заарештували і за пропозицією Потьомкіна довічно заслали в Соловецький монастир – без відпусток, із забороною листування, спілкування з іншими.
У Соловецькому монастирі Петра Калнишевського утримували в казематі №15, на добу виділяли 1 рубль (у 40 разів більше, ніж іншим в’язням). Але він їх економив – відремонтував свій каземат і вже наприкінці життя купив Євангеліє вартістю 2435 рублів, яке подарував монастирю. За весь час перебування у в’язниці він здичавів і втратив зір, мав великі нігті, довгу бороду, а одяг на ньому розпадався на лахміття та звалювався з плечей. Указом нового імператора Олександра 1801 р. Петро Калнишевський був помилуваний. Тоді йому йшов 111 рік, тому він залишився ченцем у монастирі. Помер Петро Калнишевський на 113-му році життя 31 жовтня, похований на головному подвір’ї Соловецького монастиря перед Преображенським собором. Могила кошового не збереглася, лише на паперті Спасо-Преображенського собору є могильна плита з текстом.
Петро Калнишевський був канонізований українською церквою 2008 року як Петро Багатостраждальний.
31 жовтня у світі
Міжнародний день Чорного моря
Цікаве свято відзначають 31 жовтня – Міжнародний день Чорного моря. В цей день у 1996 р. уряди причорноморських країн – України, Грузії, Туреччини, РФ, Болгарії та Румунії – підписали дуже важливий природоохоронний документ. Він має назву «Стратегічний план дій із відновлення та захисту Чорного моря».
Геловін
День, коли є змога всьому потаємному вийти назовні. Дівчата приміряють образи відьом та ворожок, а хлопці – скелетів та чудовиськ потойбіччя. Будинки перетворюються на загадкові склепи з наймістичніших казок. Гарбузи стають зловіщими підсвічниками та неодмінними елементами декору.
Своїм корінням Геловін сягає аж до давніх кельтів. Початком сучасного свята заведено вважати стародавній Самайн. Відповідно до язичницьких вірувань кельтів Самайн відносився до чотирьох основних календарних свят.
У багатьох кельтських народів першого листопада починався новий рік і саме тому межа між світами живих та мертвих вважалася стертою
Всесвітній день міст
31 жовтня – Всесвітній день міст. Свято офіційно затверджено з 2014 року резолюцією Генеральної Асамблеї ООН.
Всесвітній день економії
Всесвітній день економії або Всесвітній день заощаджень країни світу відзначають 31 жовтня.
Іменини 31 жовтня
- Олександр, Олексій, Анатолій, Артем, Василь, Іван, Леонід, Микола, Петро, Роман, Сергій, Степан, Федір, Яків.
Талісманом людини, народженої 31 жовтня, є топаз. Здавна вважалося, що цей дорогоцінний камінь допомагає вилікувати нервову систему. Топаз мінімізує вплив стресу і проблем.
Традиції, заборони, прикмети 31 жовтня
У народі 31 жовтня – свято Никодимів день. У цей час за старих часів зазвичай переводили курей у тепліші курники – у звичайних їм було вже холодно.
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святих Спиридона і Никодима Печерського – про захист будинку від пожеж, а також хвороб, злиднів і сімейних негараздів. У святого Петра просять, щоб він помолився за нас грішних, випросив у Бога любові до чеснот і миру на нашу землю.
У народі 31 жовтня готують страви з курки – вважається, що якщо з’їсти шматочок курки цього дня, то біда обійде стороною.
З цього дня світловий день значно скорочується. Довжина дня не перевищує 9 годин. Наші пращури 31 жовтня заглядали у криниці, щоб дізнатись погоду на найближчий час: перед морозом вода у криницях і річках підіймається, перед дощем – опускається.
Ще прикмети 31 жовтня
- захід сонця в хмарах — до опадів;
- небо вночі похмуре — чекайте на дощ;
- голосно цвірінькають горобці — буде тепла погода;
- птахи насупилися і сидять так від самого ранку — буде затяжна негода.
Що не можна робити 31 жовтня:
- Не можна ледарювати.
- Не слід сваритися і лихословити.
- Забороняється давати і брати гроші в борг.
31 жовтня в історії
Визначні події
- 1815 — британець Гемфрі Деві запатентував шахтарську лампу.
- 1864 — Невада стала 36-м штатом США.
- 1929 — Газета «Правда» закликала до проведення «загальної колективізації».
- 1941 — На горі Рашмор (США) завершене спорудження найбільшого пам’ятника світу — 18-метрові голови чотирьох президентів.
- 1952 — У Тихому океані США провели випробування першої водневої бомби.
- 1961 — Почала діяти найбільша в СРСР теплова електростанція — Придніпровська ГРЕС.
- 1973 — Собор єпископів Української Автокефальної Церкви прийняв постанову про єдність Української Православної Церкви.
- 1984 — Сикхський терорист убив прем’єр-міністра Індії Індіру Ганді.
- 1992 — Папа Римський Іван Павло II оголосив рішення про церковну реабілітацію італійського астронома Галілео Галілея, котрий стверджував, що Земля не є центром Всесвіту і був змушений зректись своїх поглядів під тиском суду інквізиції.
- 1995 — Україна завершила виконання умов договору про звичайні озброєння, ліквідувавши останній, передбачений договором, танк Т-62.
- 1999 — У другий тур президентських виборів в Україні пройшли Леонід Кучма і Петро Симоненко.
- 2015 — авіакатастрофа A321 над Синайським півостровом.
Народилися 31 жовтня
- 1853 — Микола Кибальчич, український народник, винахідник. Організатор друкарень і динамітної майстерні, розробив проєкт реактивного літального апарата.
- 1886 — Марко Безручко, український військовий діяч, голова штабу Корпусу Січових Стрільців, начальник штабу Армії УНР.
- 1922 — Анатолій Папанов, актор, народний артист СРСР.
- 2005 — Леонор, принцеса Астурійська.
Померли 31 жовтня
- 1803 — Петро Калнишевський, останній кошовий отаман Запорозької Січі.
- 1884 — Марія Башкирцева, французька художниця, скульпторка та письменниця українського походження.
- 1984 – Індіра Ганді, прем’єр-міністерка Індії.
- 1985 — Охрім Кравченко, український художник-монументаліст, графік, представник школи Михайла Бойчука
- 1993 — Федеріко Фелліні, італійський режисер і сценарист.
- 1997 — Євген Онопрієнко, український кінодраматург, член Спілки кінематографістів України. Заслужений діяч мистецтв України.
- 2020 — Шон Коннері, шотландський кіноактор і продюсер.
Можливо, вам також буде цікаво: День Гідності та Свободи і День пам’яті жертв Голодомору: календар дат на листопад
Наш Телеграм