Сьогодні 25 листопада 2024 року. Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками. Православні вшановують пам’ять святого священномученика Климента. Залишилося 36 днів до Нового року. Це понеділок, і на цей день припадає 1006-й день повномасштабної війни в Україні.
25 листопада – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
25 листопада – яке сьогодні церковне свято
25 листопада в церковному календарі – день пам’яті святого священномученика Климента. Він був єпископом Анкіри (сучасна Анкара) в першій половині IV століття. Він був відомий своєю непохитною вірою і відданістю Христу, що призвело до його мученицької смерті. Климента звинуватили у зраді імператору Юліану Оптимісу за те, що він відмовився віддати свої священні книги. Його було замучено і вбито 298 року. Його мученицька смерть стала символом віри і відданості Христу.
25 листопада у світі
Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками
Щороку 25 листопада міжнародна спільнота відзначає день боротьби за ліквідацію насильства над жінками. Подія, яка є відголоском тих труднощів, які зазнають жінки за своє життя.
День Blasé
День Blasé (Blasé Day) або День пересичення або День байдужості, що відзначається 25 листопада, – це свято, яке дозволяє людям відчути байдужість та висловити невдоволення тим, що вони вважають звичайним, навіть якщо це суперечить загальному уявленню.
Іменини 25 листопада
- Андрій, Василь, Віктор, Григорій, Дмитро, Іван, Микола, Олександр, Павло, Петро, Семен, Ярослав.
Талісманом людини, народженої 25 листопада є альмандин. Один з різновидів граната. Згідно з віруваннями альмандин має тісний зв’язок з вогняною стихією. Він допомагає прогнати нудьгу.
Традиції, заборони, прикмети 25 листопада
В народі день називався Клим Холодний, тому що вже до цього часу встановлювалася холодна погода.
У православне свято сьогодні моляться святому апостолу Клименту I – просять захистити від хвороб і сильних холодів. Матері обов’язково молилися святому за здоров’я дітей.
День вважається сприятливим для спокійних і розмірених справ. Цікаво, що за старих часів на Клима всі важливі справи починали суворо натщесерце – вважалося, що тільки так можна забезпечити успіх задуманого. Також у народі кажуть, у кого в цей день гарний настрій, того щастя чекає весь наступний рік.
У давнину виконували такий ритуал: у сніг, який щойно випав, вставляли соломинку: якщо вона провалиться, значить, сніг зійде, якщо не провалиться – залишиться на землі. Якщо сніг цього дня випадав, то вважалося, що зима довго з місця не рушить і весна буде пізньою.
Ще прикмети 25 листопада
- багато снігу до вологого літа;
- суха та малохмарна погода — чекайте на сувору зиму;
- ворони літають низько — будуть опади;
- немає вже листя на березах — прийде відлига.
Що не можна робити 25 листопада:
- Не можна накопичувати негативні думки, сумувати.
- Забороняється їсти м’ясні і молочні продукти.
- Не слід ображатися, злословити, сваритися.
25 листопада в історії
Визначні події
- 1120 — у протоці Ла-Манш біля берегів Нормандії зазнав аварії «Білий корабель», в якому загинула велика кількість англонормандських аристократів, включаючи спадкоємця англійського престолу Вільгельма Аделіна. Його смерть спричинила феодальну анархію в Англії в кінці 1130-х-1140-х рр..
- 1783 — останні британські війська залишили Нью-Йорк після завершення Війни за незалежність США.
- 1867 — Альфред Нобель запатентував динаміт.
- 1795 — Станіслав II зрікся престолу. Юридична Ліквідація Речі Посполитої.
- 1905 — у Лубнах вийшло друком перше число газети «Хлібороб», першої легальної україномовної газети в підросійській Україні
- 1981 — Генеральна Асамблея ООН оголосила цей день Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства над жінками.
- 2003 — Рада на пропозицію уряду Януковича ухвалила Закон про зменшення рівня мінімальної заробітної плати з 237 ₴ до 205 ₴.
- 2004 — На засіданні Вченої ради Національного університету «Києво-Могилянська академія» з формулюванням «дискредитація іміджу академії» було ухвалено позбавити Леоніда Кравчука звання почесного доктора.
- 2018 — Інцидент у Керченській протоці: перший випадок військової агресії Росії проти України, який вона скоїла відкрито, під своїм державним прапором, від початку війни у 2014 році.
Народилися 25 листопада
- 1562 — Лопе де Вега, іспанський драматург.
- 1810 — Пирогов Микола Іванович, український і російський хірург, анатом і педагог. Засновник військово-польової хірургії.
- 1838 — Іван Нечуй-Левицький, український письменник, етнограф, фольклорист, педагог.
- 1881 — Маневич Абрам Аншелович, український і американський художник-модерніст, один із засновників Української академії мистецтв.
- 1891 — Поліщук Клим, український письменник, публіцист, автор романів «Гуляйпільський батько», «Отаман Зелений» та ін. Розстріляний НКВС 1937.
- 1901 — Михайло Орест, український поет.
- 1905 — Ніл Хасевич, український художник, графік, член ОУН і УГВР.
- 1909 — Марія Боґда, польська акторка кіно.
- 1915 — Аугусто Піночет Угарте, чилійський генерал-диктатор.
- 1926 — Михайло Машкін, український поет і композитор, фольклорист, автор пісні «Верховино, мати моя».
- 1926 — Пол Андерсон, американський письменник, визнаний класик фантастики.
- 1951 — Черновецький Леонід, український підприємець, політик, міський голова Києва.
- 1975 — Марина Одольська, українська співачка, заслужена артистка України.
Померли 25 листопада
- 1763 — Антуан Франсуа Прево, французький священник, письменник, більш відомий як абат Прево́. Автор роману «Мано́н Леско́».
- 1937 — Івасюк Микола Іванович, український художник і педагог, автор відомого полотна «В’їзд Богдана Хмельницького в Київ»; репресований.
- 1956 — Олександр Довженко, український письменник, кіносценарист, кінорежисер світової слави.
- 1976 — Михайло Гуревич, радянський авіаконструктор, заступник головного конструктора ОКБ-155. Закінчив літакобудівний факультет Харківського технічного інституту. На початку кар’єри займався конструюванням і будівництвом планерів у Харкові.
- 2005 — Річард Бернс, англійський раллійний гонщик, переможець Чемпіонату світу з ралі.
- 2018 — Віктор Каневський, український футболіст і тренер, чемпіон СРСР.
- 2020 — Дієго Марадона, аргентинський футболіст, тренер і функціонер, телекоментатор.
Можливо, вам також буде цікаво: Цей день в історії: 18 листопада 2007 року сталася аварія на шахті Засядька – найбільша в історії України
Наш Телеграм