Сьогодні 21жовтня 2024 року. Всесвітній день боротьби з болем. День базіки. Православні вшановують пам’ять святого преподобного Іларіона Великого. Залишився 71 день до Нового року. Це понеділок, і на цей день припадає 971-й день повномасштабної війни в Україні.
21 жовтня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
21 жовтня – яке сьогодні церковне свято
21 жовтня в церковному календарі – день пам’яті святого преподобного Іларіона Великого. Він народився 291 року в місті Газа, що на території сучасної Палестини. Був відомим монахом, який зробив значний внесок у розвиток християнського монашества. Іларіон здобув освіту в Александрії та пізніше переїхав до Палестини, де став учнем відомого християнського письменника Єронима Стридонського. Після смерті Єронима, Іларіон продовжив своє навчання та підготувався до духовного служіння. Він заснував кілька монастирів і був відомим проповідником та письменником. Іларіон написав багато творів, які стали важливими для розвитку християнської духовності. Його найвідомішим твором є “Історія Церкви”, яка описує історію християнства від Адама до його часу. Іларіон помер 371 року.
21 жовтня у світі
Всесвітній день боротьби з болем
Всесвітній день боротьби з болем, який відзначається щороку в третій понеділок жовтня, є всесвітньою ініціативою, що підкреслює важливість знеболення та паліативної допомоги.
День очищення віртуального робочого столу на комп’ютері
21 жовтня відбувається День очищення віртуального робочого столу на комп’ютері. Це свято має щорічний національний характер в Канаді. National Virtual Desktop Cleaning Day було започатковане Музеєм персональних комп’ютерів, що знаходиться у Брентфорді (Онтаріо, Канада).
День балаканини чи День базіки
День балаканини чи День базіки відзначається щорічно 21 жовтня.
Всесвітній день йододефіциту
21 жовтня відзначено в календарі як Всесвітній день йододефіциту. Ця подія покликана інформувати громадськість про потребу в йоді та роз’яснювати негативний вплив йододефіциту на здоров’я людини.
Міжнародний день начос
Міжнародний День начос святкують 21 жовтня кожного року. International Day of the Nacho – улюблене свято серед населення США та Мексики. Начо належить мексиканській кухні і є чіпсами із кукурудзяної тортильї з різноманітними добавками: оливки, чилі, чорна квасоля, сир тощо.
Іменини 21 жовтня
Олександр, Олексій, Анатолій, Аркадій, Василь, Володимир, Георгій, Дем’ян, Дмитро, Захар, Іван, Костянтин, Микола, Сергій, Федір, Яків.
Талісманом людини, народженої 21 жовтня є чароїт. Камінь відрізняється заспокійливою дією. Здавна вірили, що чароїт допомагає зняти напругу від стресу.
Традиції, заборони, прикмети 21 жовтня
У народному календарі 21 жовтня – свято Іларіонів день. У цей час часто дорогу замітало першою сніговою порошею. Більшість прикмет було пов’язано з поїздками. За віруваннями наших предків цього дня на перехрестях зустрічалося справжнє зло, а тому їх всіляко уникали.
Сьогодні можна помолитися святому Іларіону Великому за зцілення душі та фізичних хвороб, звертаються в різних життєвих обставинах.
Оскільки погода цього дня часто “нельотна”, то свій час краще присвятити домашнім справам. Жінкам можна зайнятися рукоділлям – за старих часів на Іларіона традиційно сідали за шиття, вишивку або в’язання, а старше покоління навчало молодь.
Здавна день 21 жовтня вважався у народній метеорології днем похолодання. Погодні прикмети радять серйозно подумати про підготовку до зими.
Ще прикмети 21 жовтня
- з дуба впало багато жолудів — до великого урожаю хліба наступного року;
- дерева ще не скинули все листя — зима почнеться не раніше, ніж за 30 днів;
- почути грім — зима буде безсніжною;
- гарна погода — вона протримається ще до 10 листопада.
Що не можна робити 21 жовтня:
- У далеку подорож краще не вирушати.
- Не впускайте в дім посторонніх людей.
- Не піднімайте з підлоги знайдену річ.
21 жовтня в історії
Визначні події
- 1056 — диякон Григорій вивів першу літеру. В історію рукопис увійшов під назвою «Остромирове Євангеліє». Це найдавніша зі збережених до нашого часу східнослов’янських рукописних книг. Її 294 аркуша прикрашені прекрасними заставками, трьома великими мініатюрами.
- 1520 — Фернан Магеллан відкрив і пройшов протоку між Атлантичним і Тихим океанами, названу згодом його іменем.
- 1596 — укладена Берестейська унія, відповідно до якої єпископи православної церкви на територіях Речі Посполитої визнали над собою владу Папи Римського.
- 1665 — українські козаки на чолі з гетьманом І. Брюховецьким підписали Московські статті, за якими визначалися взаємини козаків з Московським царством.
- 1897 — у Миколаєві почав працювати Чорноморський суднобудівний завод.
- 1933 — Микола Лемик за наказом ОУН виконав атентат у радянському консульстві у Львові на знак протесту проти Голодомору — вбив начальника канцелярії консульства, чекіста О. Майлова.
- 1950 — набрали чинності Женевські конвенції про захист жертв війни.
- 1995 — Помісний Собор Української Православної Церкви Київського патріархату обрав патріархом Київським і всієї Руси-України митрополита Київського Філарета (Денисенка)
Народилися 21 жовтня
- 1581 — Доменікіно, італійський художник епохи бароко, представник болонської школи, наставник П’єтро Теста, Пуссена і Лоррена, попередник класицизму.
- 1672 — Пилип Орлик, гетьман України у вигнанні в 1710—1742 роках
- 1833 — Альфред Нобель, шведський хімік, винахідник динаміту, засновник Нобелівських премій.
- 1938 — Вірко Балей, українсько-американський композитор, диригент, музичний діяч.
- 1949 — Беньямін Нетаньягу, ізраїльський політик і державний діяч, чинний прем’єр-міністр Ізраїлю.
- 1967 — Дмитро Гордон, радянський та український журналіст, інтерв’юер, телеведучий, блогер, політик.
- 1967 — Руслан Половинко, офіцер ВПС Азербайджану українського походження, Національний герой Азербайджану.
- 1971 — Нік Олівері, екс-басист американського гурту «Queens Of The Stone Age».
- 1975 — Андрій Срюбко, український хокеїст.
Померли 21 жовтня
- 1805 — Гораціо Нельсон, видатний британський флотоводець, віце-адмірал, барон.
- 1964 — Григорій Верьовка, український композитор, художній керівник і головний диригент Державного українського народного хору.
- 1969 — Джек Керуак, культовий американський письменник, поет, есеїст.
- 1981 — Мойсей Альтман, єврейський письменник, жертва сталінських репресій.
- 1984 — Франсуа Трюффо, французький кінорежисер («451 по Фаренгейту», «Сусідка», «Наречені носять чорне»), один із засновників «нової хвилі».
- 1990 — Олександр Підсуха, український поет, прозаїк, драматург, перекладач, громадський діяч.
Можливо, вам також буде цікаво: У ніч на неділю відбудеться останнє переведення годинників в Україні: що потрібно знати
Наш Телеграм