Сьогодні 14 листопада 2024 року. Всесвітній день якості. День операційної медичної сестри. Міжнародний день логопеда. Православні вшановують пам’ять святого апостола Филипа. Залишилося 47 днів до Нового року. Це четвер, і на цей день припадає 995-й день повномасштабної війни в Україні.
14 листопада – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
14 листопада – яке сьогодні церковне свято
14 листопада в церковному календарі – день пам’яті святого апостола Филипа. Був одним з дванадцяти апостолів Ісуса Христа. Він народився у Віфсаїді, місті в Галілеї, і став одним з перших учнів Ісуса. Филип був відомий своєю вірою та відданістю Христу. Згідно з Євангелієм від Івана, саме він привів Натанаїла (відомого також як Варфоломій) до Ісуса. Після Вознесіння Христа апостол Филип продовжив свою місіонерську діяльність, проповідуючи Євангеліє в різних країнах. Він подорожував Грецією, Сирією та Фригією, де проповідував вчення Христа та здійснював чудеса. Филип був відомий своєю мудрістю та здатністю переконувати людей. Святий апостол Филип прийняв мученицьку смерть у місті Ієраполі (сучасна Туреччина) приблизно 80 року.
14 листопада у світі
Всесвітній день якості
День якості святкується кожного листопада у другий четвер місяця.
Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом
14 листопада кожного року відмічається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Читайте далі про цікаві факти виникнення цієї події та що можна робити в цей день.
Міжнародний день логопеда
14 листопада кожного року світ відзначає Міжнародний день логопеда, який заснували у 2004 році.
День операційної медичної сестри
День операційної медичної сестри, що відзначається щорічно 14 листопада, – це професійне свято медичних працівників, данина поваги відданим своїй справі помічникам хірурга.
Міжнародний день боротьби з незаконним обігом культурних цінностей
Міжнародний день боротьби з незаконним обігом культурних цінностей відзначається щорічно 14 листопада.
Міжнародний день вина «Темпранільйо»
Міжнародний день вина «Темпранільйо» – це день, присвячений винограду Темпранільо, відзначається у другий четвер листопада. Це день, коли любителі вина та початківці можуть дослідити багатий смак та історію цього благородного сорту.
Іменини 14 листопада
- Василь, Віктор, Гаврило, Георгій, Григорій, Дмитро, Костянтин, Михайло, Микола, Олександр, Олексій, Петро, Пилип, Сергій, Федір, Ганна.
Талісманом людини, народженої 14 листопада, є смарагд. Здавна вірили, що цей дорогоцінний камінь має антибактеріальні властивості. Також вважалося, що смарагд лікує хвороби серця.
Традиції, заборони, прикмети 14 листопада
У народі 14 листопада – свято Пилипів день або Заговіння, оскільки відзавтра починається Різдвяний піст. За старих часів до цього часу намагалися закінчити всі заготівлі та закупівлі на зиму, оскільки після цього все замітало снігом, і дороги ставали непрохідними.
У православне свято сьогодні звертаються в молитвах до святого Пилипа – просять про позбавлення від різних недуг, особливо від хвороб очей, просять допомоги в скорботах.
У Пилипів день, як уже говорили, відзначають також Заговіння напередодні Різдвяного посту, який триватиме до Різдва (25 грудня за новим стилем). На Заговіння намагалися особливо не працювати, в цей день прийнято відпочивати, влаштовувати застілля і ситно їсти – щоб набратися сил перед прийдешнім постом.
У цей день намагалися не ходити до лісу, тому що вірили, що вовки стають дуже злими і можуть без причини напасти на людину.
14 листопада вважається початком зими та перших морозів. Якщо сьогодні дороги розвезе грязюкою, не варто чекати морозу до самого грудня. А якщо випаде сніг, то майбутня весна буде з великим розливом.
Ще прикмети 14 листопада
- на деревах вранці іній — чекайте на великий урожай вівса наступного року;
- дощить цього дня — добре вродить пшениця;
- каркає ворона — скоро прийде відлига;
- хмарність чи снігопад вказують на гарну погоду в травні.
Що не можна робити 14 листопада:
- Забороняється йти на самоті до лісу.
- Краще не починати ремонт в оселі.
- Не дозволяється займатися рукоділлям.
14 листопада в історії
Визначні події
- 1918 — намагаючись заручитись підтримкою Антанти, гетьман Скоропадський проголосив федерацію Української Держави з майбутньою небільшовицькою Росією, що стало одною з легітимацій антигетьманського повстання, не будучи його причиною. На засіданні Українського Національного Союзу створена Директорія Української Народної Республіки — тимчасовий революційний орган.
- 1918 — з ініціативи провідних українських вчених декретом гетьмана Павла Скоропадського було засновано Українську Академію наук та визначений її офіційний статус.
- 1920 — Уряд УНР був змушений залишити Україну та переїхати до Польської республіки.
- 1925 — У Чехословацькій республіці створено Леґію українських націоналістів.
- 1939 — Верховна Рада УРСР затвердила Закон про так зване «возз’єднання» (анексію) Західної України з УРСР.
- 1940 — У Берліні невдачею закінчились радянсько-німецькі переговори про розділ сфер впливу і приєднання СРСР до Троїстого пакту (Третій Рейх — Королівство Італія — Японська імперія).
- 1944 — До Центральної Азії з Грузинської РСР депортовано понад 100 тисяч турків-месхетинців.
- 1989 — Верховна Рада СРСР ухвалила Декларацію про визнання незаконними і злочинними репресивні акти проти народів, підданих насильницькому переселенню, та про забезпечення їхніх прав.
- 1999 — на посаду Президента України вдруге обрано Л. Д. Кучму, що обіймав цей пост з 19.07.1994 по 23.01.2005.
Народилися 14 листопада
- 1840 — Михайло Старицький, український письменник, поет, драматург, прозаїк, театральний і культурний діяч.
- 1840 — Клод Моне, французький живописець, основоположник імпресіонізму (Враження — схід сонця, Поле маків, Водяні лілеї).
- 1877 — Дмитро Антонович (за іншими даними 2 листопада), український громадсько-політичний і державний діяч, історик мистецтва, співзасновник і ректор Українського вільного університету.
- 1882 — Пилип Капельгородський, письменник, вчитель та громадський діяч.
- 1885 — Соня Делоне, українська художниця та дизайнер, представниця напрямку арт Деко.
- 1907 — Астрід Ліндгрен, шведська письменниця (Пеппі Довгапанчоха, Малюк і Карлсон, який живе на даху).
- 1912 — Андрій Малишко, український поет, перекладач, літературний критик.
- 1924 — Леонід Коган, видатний український, радянський скрипаль та педагог. Один з найяскравіших представників радянської скрипкової школи.
- 1948 — Чарльз ІІІ, король Сполученого Королівства, син королеви Великої Британії Єлизавети II) і Філіпа, герцога Единбурзького, фельдмаршал, адмірал флоту і Маршал Королівських ВПС Великої Британії.
- 1954 — Бернар Іно, легендарний французький велогонщик.
- 1974 — Олександр Бринжала, офіцер Повітряного командування «Центр» Повітряних сил Збройних сил України. Герой України.
- 1979 — Ольга Куриленко, українська акторка та модель.
Померли 14 листопада
- 1716 — Ґотфрід Вільгельм Лейбніц, німецький філософ, математик, фізик, мовознавець, автор концепції світу, заснованій на теорії неподільних першоелементів буття — монад.
- 1759 — Григор Орлик, син Пилипа Орлика, французький державний і військовий діяч.
- 1829 — Луї Ніколя Воклен, французький хімік та аптекар, відомий відкриттям хрому та берилію.
- 1831 — Ґеорґ Вільгельм Фрідріх Геґель, німецький філософ, творець систематизованої теорії діалектики, заснованої на принципах об’єктивного ідеалізму.
- 1999 — Зиновій Книш, український політичний діяч, журналіст, історик.
- 2019 — загинула Аміна Булах, українська боксерка.
Можливо, вам також буде цікаво: День Гідності та Свободи і День пам’яті жертв Голодомору: календар дат на листопад
Наш Телеграм