Сьогодні 1 грудня 2024 року. Всесвітній день боротьби зі СНІДом. День в’язнів за мир. День різдвяних вогнів. День працівників прокуратури України. Православні вшановують пам’ять святого пророка Наума. До Нового року залишилося 30 днів до Нового року. Це неділя, і на цей день припадає 1012-й день повномасштабної війни в Україні.
1 грудня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
1 грудня – яке сьогодні церковне свято
1 грудня в церковному календарі – день пам’яті святого пророка Наума. Він є одним з дванадцяти малих пророків Старого Завіту. Він жив приблизно в VII столітті до нашої ери. Наум народився в місті Елкос (імовірно в Галілеї) і проповідував у північному царстві Ізраїля. Книга пророка Наума складається з трьох розділів і присвячена переважно пророцтву про загибель Ніневії, столиці Ассирійського царства. Ассирійці були відомі своєю жорстокістю та безбожністю, тому пророк Наум передбачив їхній падіння як Божу кару за їхні злочини. Книга Наума містить багато поетичних образів та метафор, що описують Божу силу і справедливість. Вона починається з опису Божого гніву і продовжується пророцтвом про знищення Ніневії. Пророк Наум підкреслює, що Бог є справедливим суддею, який карає зло і захищає свій народ.
1 грудня у світі
День в’язнів за мир
День в’язнів за мир, який відзначається щорічно 1 грудня, є важливим днем, присвяченим визнанню і підтримці тих, хто був ув’язнений за свої дії на користь миру.
Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Щороку Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається1 грудня. Цей день має підвищити обізнаність людей та нагадати про те, що ця епідемія є небезпечною і поки що актуальною.
День різдвяних вогнів
Прикрашати домівки різдвяними вогнями можна починати 1 грудня у День різдвяних вогнів.
День “Вдягни сукню”
День “Вдягни сукню”відзначається 1 грудня.
День невролога
Кожного року 1 грудня відзначається Міжнародний день невролога.
День Антарктиди
День Антарктиди відзначають 1 грудня. Перший день зими 1959 року ознаменувався підписанням у Вашингтоні дванадцятьма країнами Договору про Антарктиду, який запобігає мілітаризації та забезпечує суверенітет континенту.
День без мистецтва
1 грудня у День без мистецтва світ згадує митців що померли від СНІДу.
День “З’їжте червоне яблуко”
У США 1 грудня відзначається День з’їжте червоне яблуко.
Національний день підтримки жінок
Національний день підтримки жінок відзначається 1 грудня у США.
1 грудня в Україні
День працівників прокуратури України
1 грудня кожного року в Україні святкується День працівників прокуратури.
Іменини 1 грудня
- Антон, Дмитро.
Талісманом людини, народженої 1 грудня є бірюза. Здавна вірили, що цей камінь здатний позбавити безсоння. Також бірюза лікує головний біль.
Традиції, заборони, прикмети 1 грудня
У народному календарі 1 грудня – свято Наумов день, Наум Грамотник. За старих часів у цей час у дітей починалося навчання.
Серед наших предків існувала думка, що до будь-якої поради, яку почули цього дня, краще прислухатися. Батьки часто молилися пророку Науму, щоб їхня дитина гарно навчалася.
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святого пророка Наума – просять допомоги в складних ситуаціях, навчанні, сімейних справах. За старих часів цього дня йшли до храму всією сім’єю – вважалося, що помолившись у день пам’яті пророка, можна отримати благословення на навчання для себе і дітей.
Традицією цього дня було дарувати подарунки вчителям, щоправда, тоді подарунки були трохи іншими, ніж сучасні – вчителеві підносили коровай або вручали щось іще їстівне. День Наума – гарний час для починань, все, розпочате сьогодні, буде успішним.
У народі цей день називають зимовказівником – він визначає погоду всієї зими. Якщо зранку тепло – відлига буде на початку зими, холод і хурделиця опівдні – такою бути середині зими, а якщо під вечір завиє, закрутить заметіль – то піде зима від нас неохоче, з погрозами.
Ще прикмети 1 грудня:
- зірки на небі переливаються — до хуртовини;
- тепла погода — зима буде теплою;
- почути в далині гавкіт собаки — буде снігопад;
- вже випало багато снігу — будуть сильні повені навесні.
Що не можна робити 1 грудня:
- Не слід їсти під час читання, тому що можна “з’їсти” всі знання.
- Не дивіться в дзеркало після підписання важливих документів.
- Забороняється виходити з дому після заходу сонця.
1 грудня в історії
Визначні події
- 1408 — татарський хан Едигей взяв в облогу Москву.
- 1783 — Перший політ людини на повітряній кулі, наповненій воднем. Це здійснив у Парижі французький фізик Жак Александр Сезар Шарль. Під час двогодинного польоту в гондолі кулі разом з Шарлем перебував його напарник Робер.
- 1822 — У Відні відбувся музичний дебют 11-річного Ференца Ліста, майбутнього угорського композитора.
- 1835 — Побачила світ перша книга казок видатного данського письменника-казкаря Ганса Крістіана Андерсена.
- 1863 — На 5-му засіданні представників перших футбольних команд Англії прийнято рішення заборонити футболістам бігати полем з м’ячем у руках.
- 1887 — На сторінках повісті англійського письменника Артура Конан-Дойля «Етюд у багряних тонах» вперше з’явився популярний літературний персонаж — приватний детектив Шерлок Холмс.
- 1891 — Американець Джеймс Нейсміт вигадав баскетбол.
- 1903 — З’явився перший вестерн — «The Great Train Robbery».
- 1913 — На заводах Форда (США) ввели безперервну складальну лінію (конвеєр), з якого через кожні 2 години 38 хвилин став сходити автомобіль.
- 1918 — Приєднанням Трансильванії до Румунського королівства завершився процес утворення єдиної румунської національної держави.
- 1934 — У Ленінграді (нині — Санкт-Петербург) комуніст Ніколаєв застрелив лідера місцевої комуністичної організації Сергія Кірова. Обставини злочину досі залишаються нез’ясованими, але Сталін використав його для організації в СРСР «Великого терору» (тільки в Українській СРР в грудні 1934 року розстріляли 28 видатних осіб, в тому числі відомих письменників).
- 1939 — Радянсько-фінська війна: Радянський Союз оголосив про створення на його території маріонеткового «уряду» неіснуючої «Фінської демократичної республіки» на чолі з комуністом О. В. Куусіненом
- 1944 — Наказ Наркому внутрішніх справ СРСР про створення в його складі Головного управління по боротьбі з бандитизмом, одним із завдань якого була боротьба з «націоналістичним підпіллям» в Західній Україні та Балтії.
- 1955 — Початок руху проти расової сегрегації в США.
- 1958 — Французьку колонію Убангі-Шарі проголосили Центральноафриканською Республікою.
- 1988 — Вперше відзначено Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
- 1989 — Зустріч у Ватикані Папи Івана Павла ІІ з керівником СРСР Михайлом Горбачовим започаткувала офіційну легалізацію УГКЦ та інших католицьких церковних структур.
- 1990 — У Києві розпочався установчий з’їзд Партії демократичного відродження України (згодом на її базі виникла Народно-демократична партія, а частина членів приєдналися до ПРП).
- 1990 — Під дном Ла-Маншу зустрілися британські та французькі будівельники, які з двох кінців прокладали перший в історії підземний тунель через цю протоку між Британією та Францією.
- 1991 — Понад 90 відсотків із 32-х мільйонів громадян України, що 1 грудня 1991 року взяли участь у Всеукраїнському референдумі, висловилось за незалежність своєї країни. Одночасно з референдумом проводились і вибори президента, на яких перемогу здобув Леонід Кравчук, в недалекому минулому секретар ЦК Компартії України. За нього проголосували понад 61 % виборців.
- 1994 — Андрій Шевченко у матчі проти дніпропетровського «Дніпра» забив свій перший гол в складі київського «Динамо».
- 2011 — утворена Ініціативна група «Першого грудня»
- 2013 — у відповідь на спробу силового розгону Євромайдану мільйонна демонстрація у Києві, сутички біля Адміністрації Президента України та початок Революції гідності.
Народилися 1 грудня
- 1083 — Анна Комніна, візантійська принцеса, старша дочка імператора Візантії Олексія I Комніна і Ірини Дукени. Одна з перших жінок-істориків.
- 1595 — (за однією з гіпотез) Богдан Хмельницький, гетьман України.
- 1761 — Марі Тюссо, француженка, що створила знаменитий Музей воскових фігур у Лондоні.
- 1894 — Юліан Головінський, український військовий і політичний діяч, сотник УГА, крайовий командант УВО та крайовий провідник ОУН.
- 1918 — Платон Майборода, український композитор, автор пісень («Білі каштани», «Пісня про рушник»), музики до кінофільмів.
- 1930 — Роман Федорів, український письменник, лавреат Шевченківської премії.
- 1931 — Олійник Юрій, композитор, автор першого концерту для бандури та симфонічного концерту.
- 1935 — Вуді Аллен (Аллан Стюарт Кьоніґсберґ), американський актор, кінорежисер і сценарист, володар трьох «Оскарів» (за фільми «Любов і смерть», «Манхеттен», «Інша жінка»).
- 1937 — Андрій Содомора, український письменник, науковець, перекладач із давньогрецької та латинської мов.
Померли 1 грудня
- 1455 — Лоренцо Гіберті, італійський скульптор, історик мистецтв. Один із найкращих майстрів рельєфу. Представник раннього Відродження.
- 1978 — Петро Панч, український письменник, сотник Дієвої Армії УНР.
- 1986 — Юрій Тимошенко (Тарапунька), артист української естради.
- 1991 — Джордж Стіглер, американський економіст, лауреат Нобелівської премії з економіки .
- 2014 — Євген Сверстюк, український, письменник, філософ.
Можливо, вам також буде цікаво: Коли День святого Миколая за новим календарем: дата і заборони
Усі головні новини України – ТУТ