Деякі прифронтові міста України напередодні нового року потопають у темряві, бо навіть вуличне освітлення тут не працює, не говорячи вже про якусь святкову ілюмінацію. Йдеться про такі населені пункти, які постійно під обстрілами і безпекова ситуація вкрай загострена. А от там, де вона трохи краща, мешканці дозволили собі святкові локації. Звісно, не такі як раніше, але все ж… У цьому матеріалі ми покажемо, як виглядають ялинки під обстрілами і як прикрасили прифронтові міста напередодні нового року.
Ялинки під обстрілами: як виглядають прифронтові міста напередодні нового року
Харків
У Харкові підготовка до Нового року тривала від кінця листопада. Про це пише life.liga. Центр міста вперше з початку вторгнення прикрасили святковими інсталяціями, декором та ілюмінацією.
Новорічні прикраси почали встановлювати ще наприкінці листопада. Уже 6 грудня, на День святого Миколая, в Харкові офіційно запалили гірлянди та ялинку в метро.
Цьогоріч у Харкові прикрасили парк Шевченка. На місці центрального фонтану встановили інсталяцію фігур на ковзанах. З іншого боку містку розмістили родину оленів.
Алеї в парку прикрашені святковими арками та ліхтарями, які ведуть до наступної інсталяції. Усе це супроводжується різдвяними піснями з гучномовця.
Біля Харківського національного академічного театру опери та балету імені Миколи Лисенка — улюбленого місця скейтбордистів — розташували величезну фігуру новорічного оленя, лускунчиків із янголами, ялинки з іграшками та фотозону “Незламний Харків”.
Навпроти Оперного театру, там, де стоїть черговий символ Харкова — Дзеркальний струмінь, перед фонтаном поставили величезну сніжинку, дещо схожу на зірку, навкруги якої великі ялинкові кулі. Сам фонтан прикрасили святковою ілюмінацією. З усіх боків фотографуються і діти, і дорослі.
Усі магазини та заклади, що розташовані на Сумській — за Оперним театром, теж організували новорічну атмосферу: вивісили гірлянди, почепили різдвяні вінки та прикрасили вікна сніжинками.
Декорації також встановили біля будівлі міськради — поставили фотозону з лускунчиками, а вздовж дороги, одразу під домом, зробили арку з блискучих куль. У сквері біля станції метро “Університет”, навпроти Держпрому, встановили фігуру Святого Миколая на санчатах. Крім того, комунальники прикрасили ілюмінацією стели на в’їзді в Харків. Вулицями можна зустріти прикрашені гірляндами трамваї.
У міськраді зазначили, що кожна з декорацій використовувалася до повномасштабного вторгнення. Тож жодних нових фігур не купували.
Головна ялинка у метро
Цього року в Харкові прикрасили три станції метрополітену: “Університет”, “Історичний музей” та “Наукову”.
На “Науковій” колони прикрасили святковою ілюмінацією, на станції “Історичний музей” розташована резиденція Святого Миколая. Там стоїть казковий будиночок, ялинка, олені та поштова скринька.
На станції “Університет” встановили головну новорічну ялинку міста та облаштували фотозону.
Крім того, у метрополітені на станціях “Університет” та “Історичний музей” щосереди, щочетверга та щоп’ятниці о 17:00 проводять концерти творчого проєкту “Разом до Перемоги!”. Святкові заходи триватимуть тут до 6 січня.
Далеко не всім сподобалася ідея прикрасити місто ілюмінаціями. У соцмережах розгорнулися цілі дискусії стосовно цього. Дехто вважає, що прикраси у воєнний час — це марнотратство та нецільове використання електроенергії. Інші переконані, що варто підтримувати новорічний настрій.
Люди, які проти прикрас, аргументують тим, що зараз, коли в більшості населених пунктів немає світла й не вистачає електрики, у Харкові горять гірлянди. Водночас в обласному центрі, як прифронтовому місті, не вимикають світло, на відміну від громад.
Слов’янськ
Слов’янськ на Донеччині цього року без новорічної ялинки.
Минулого року, на новорічні свята у 2023 році, у Слов’янську встановлювали ялинку на площі Соборній. Цього ж року ялинку ставити не будуть. Це пов’язано із безпековою ситуацією.
Російська армія значно посилила обстріли міста. Окупанти активно використовують керовані авіабомби, які важко виявити за допомогою системи оповіщення. Це призводить до частих відключень електроенергії, іноді на 15-20 годин.
Але все ж таки святкова локація у Слов’яеську є. Вона розташована у Шовковичному парку.
Фото звідти оприлюднила Ксенія Яцен
«У Шовковичному парку атмосфера тепла та єдності всупереч усім труднощам», — коментує авторка свої світлини
Дніпро
Головну міську ялинку у Дніпрі не встановлювали, як і в минулому та позаминулому році. Рішення, зумовлене економічними та військовими реаліями та необхідністю раціонального використання ресурсів в умовах ситуації, що склалася. Але у кількох парках міста відкрили спеціальні локації.
Цього року, як і минулого, святкову атмосферу створили за рахунок встановлення ялинок та прикрас у міських парках та скверах.
Так, встановлено оригінальну ялинку з величезних куль на Кельнському бульварі, а також ялинки у сквері на проспекті Калнишевського.
Крім того новорічні ялинки встановили у таких місцях:
- Сквер Прибережний;
- Парк імені Т. Г. Шевченка;
- Сквер Західний;
- Парк Новокодакський.
А ще запалила вогники новорічна ялинка на Успенській площі. Як виглядає невелике казкове містечко, показав кореспондент “Нашого міста”.
Щовечора яскраві вогники ялинки збирають на площі містян. Невелике святкове містечко стало місцем різдвяних та новорічних фотосесій.
Всі ялинки, святкові прикраси та світлові інсталяції були закуплені ще до початку повномасштабного вторгнення.
Запоріжжя
Цьогоріч, як і в попередні роки, після початку повномасштабного вторгнення, встановлювати центральну міську ялинку в Запоріжжі не стали. Таке рішення міська влада аргументує безпековою ситуацією в місті. Але святкові локації у прифронтовому місті є.
Новинка в у «Незламному хабі»
Ще у перший день зими, у середмісті Запоріжжя у “Незламному хабі” (в укритті) відкрили першу новорічну ялинку міста. Дерево під час заходу могли прикрасити усі охочі іграшками з українською вишивкою, які вручну створили місцеві майстрині. Про це пише Суспільне.
На ялинці – ціла колекція прикрас ручної роботи, яка нараховує 200 кульок. Участь у створенні автентичних іграшок брали 20 майстринь. Кульки дуже яскраві, багато незвичайних кульок, де можна побачити, наприклад, сучасного янгола, який одягнув піксель.
Новорічні прикраси для ялинки майстрині виготовляли під час російських обстрілів міста, сидячи у коридорах і так відволікаючись від вибухів.
Кульками з українськими мотивами також прикрасили ялинки в інших районах Запоріжжя, у відділеннях ДСНС, перинатальному центрі, театрі молоді та в одному з місцевих храмів. Після новорічних свят ці прикраси передадуть місту.
А от у Хортицькому районі Запоріжжя ялинку ризикнули встановити під відкритим небом. Поруч з ялинкою – тюбінгова гірка.
Прикрасили до Нового року і саму Хортицю. Побувати в комплексі “Запорізька Січ” на Хортиці до 6 січня можна безкоштовно.
Запоріжці діляться у соцмережах чудовими світлинами з історико-культурного комплексу “Запорозька Січ”. Тут відкрили святковий курінь святого Миколая.
Актор Запорізької обласної філармонії, Театру молоді, театру імені Магара і Театру ляльок виступають на Хортиці по п’ятницях, суботах і неділях. Вони проводять театралізовані вистави і майстер-класи для дітей.
Комплекс “Запорозька Січ” на Хортиці працює: у середу і четвер з 9.00 до 16.00, з п’ятниці по неділю з 9.00 до 18.00. Понеділок та вівторок – вихідні. Такий розклад буде до 6 січня.
Суми
Суми останнім часом часто під обстрілами. Але тут теж ризикнули прикрасити місто до свят. І встановили ялинку.
Місто живе, місто готується до свят, Нехай це світло новорічних локацій буде вашим маяком у мирне і світле майбутнє – пишуть місцеві пабліки
Нижче – фото від «Мої Суми: від минулого до сьогодення»
Жодної інформації про святкові локації у Херсоні ми не знайшли. Цьому прифронтовому місту зараз дуже важко. Нещодавно окупанти випустили по ньому 1000 снарядів за 40 хвилин. Тут постійно гинуть і отримують поранення люди.
У Миколаєві теж не встановлювали новорічну ялинку та не проводять загальноміських заходів. Це пояснили бепековою ситуацією та станом бюджету. Єдині заходи, що доступні для містян, це локальні по районам та у дитячому містечку «Казка», де встановили невелику ялинку.
Цьогоріч головної ялинки немає також у Вінниці, Житомирі та Чернігові.
Можливо, вам також буде цікаво: Де не можна ставити ялинку – 6 небезпечних місць