Сьогодні 9 січня 2025 року. День «Пограй у Бога». Міжнародний день хореографа. Православні вшановують пам’ять святого мученика Полієвкта. До Нового року залишилося 356 днів. Це четвер, і на цей день припадає 1051-й день повномасштабної війни в Україні.
9 січня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
9 січня – яке сьогодні церковне свято
9 січня в церковному календарі – день пам’яті святого мученика Полієвкта. Він був першим християнським мучеником у вірменському місті Мелітіні. Він служив військовим під час правління імператора Декія (249-251) і став мучеником за віру в Христа під час правління імператора Валеріана (253-259). Полієвкт був другом воїна Неарха, який був вірним християнином. Незважаючи на свою дружбу з Неархом, Полієвкт залишався язичником. Однак, коли настав час гоніння на християн, Неарх сказав Полієвкту: “Друже, ми скоро розлучимося з тобою, мене візьмуть на муки, а ти, мабуть, відречешся від дружби зі мною”. Полієвкт відповів, що бачив уві сні Христа, який зняв з нього одяг і одяг інший, світлий. “З цієї хвилини, – сказав він, – я готовий служити Господу Ісусу Христу”.
Запалавши духом, Полієвкт вийшов на міську площу, розірвав царський указ про обов’язкове поклоніння ідолам і вибив з рук жерців фігури ідолів. Його тесть, правитель Фелікс, якому було доручено виконувати царський указ, заявив, що Полієвкт повинен буде померти. Полієвкт залишався непохитним у своєму рішенні постраждати за Христа. З радістю схилив він свою голову під меч ката і хрестився у власній крові (це був 259 рік).
9 січня у світі
День словесного ботаніка
День словесного ботаніка або День словесника відзначають 9 січня щорічно. Цей день є особливою подією для любителів сили мови та шанувальників слова, це свято мовлення та магії слова. Цей день присвячений тим, хто знаходить радість у словах, їх значеннях і багатому мовному полотні.
День «Пограй у Бога»
День «Пограй у Бога» або День гри в Бога відзначають щороку 9 січня. Це особливе свято, яке заохочує людей творити добро і здійснювати позитивні зміни у світі. Концепція, натхненна ідеєю володіння божественною силою на один день, фокусується на використанні цієї сили для більшого блага, а не егоцентричних бажань.
День касуле
День касуле відзначають 9 січня. Це свято ситної та наваристої французької страви, відомої як касуле. Цей день вшановує страву, яка пройшла шлях від простої селянської страви до складного й улюбленої складової французької кухні. Касуле — це запіканка, що готується на повільному вогні, яка походить з південно-західного регіону Франції. Вона традиційно готується в спеціальному горщику, який називається cassole d’Issel, і зазвичай включає білу квасолю, ковбасу та різні види м’яса. Страва відома своїм насиченим смаком і заспокійливим теплом, що робить її ідеальною для холодних зимових днів.
А також у світі
- Міжнародний день хореографа
- День абрикоса
Іменини 9 січня
- Захар, Павло, Петро, Пилип, Антоніна.
Талісманом людини, народженої 9 січня, є олександрит. Камінь, що змінює відтінок під дією сонячного світла. Олександрит підходить людям з сильним характером, справжнім лідерам.
Традиції, заборони, прикмети 9 січня
У народі 9 січня – свято Євстратія, пам’ять якого також вшановують сьогодні. Вважається, що якщо цього дня мороз, то рік буде врожайним.
У православне свято сьогодні просять захисту від життєвих негараздів, швидкого одужання і зцілення від хвороб, а також моляться за тих, хто опинився в полоні.
З цього дня вже починаються клопоти – зимові свята минули. Потрібно привести до ладу дім, подвір’я, випрати, попрасувати. Вважається, що лінуватися і працювати погано не можна, щоб не накликати на себе біди. Перед початком робіт за старих часів обов’язково ходили в лазню – “змити з себе Святки”, тільки тоді всі справи будуть легко даватися.
Наші пращури помітили, якщо 9 січня сніг сипле з неба великими пластівцями, то найближчим часом варто очікувати негоди й відлиги.
Ще прикмети 9 січня
- на дереві сидять ворони — до сильних морозів;
- ясна погода — чекайте на багатий урожай;
- кіт лежить животом догори — буде потепління;
- кішка на ніч лізе на піч — до похолодання.
Що не можна робити 9 січня
- Забороняється пришивати ґудзики — будуть проблеми у житті.
- Не слід зловживати алкогольними напоями.
- Не можна лаятися, сваритися, тому що сварка затягнеться.
9 січня у світі
Визначні події
- 1431 — в Руані почався судовий процес над Жанною д’Арк під головуванням єпископа Кошона.
- 1449 — перша письмова згадка про лотерею, що була організована в Мілані для фінансування війни проти Венеції.
- 1648 — Богдана Хмельницького обрано гетьманом Запорізької Січі.
- 1792 — Підписано Ясський мирний договір, що завершив російсько-турецьку війну 1787—1792; Російська імперія приєднала землі між Південним Бугом і Дністром та Кубань.
- 1799 — у Великій Британії вперше у світі введено податок на прибуток.
- 1923 — оголошено дефолт Німеччини через невиконання нею зобов’язань щодо репарацій за Версальським договором; два дні потому Франція та Бельгія окупували Рур.
- 1927 — у кінотеатрі Монреаля через паніку, викликану невеликим вибухом кінокамери, загинуло 78 людей, з них 77 — діти молодше за 18 років.
- 1951 — у Нью-Йорку відбулось офіційне відкриття штаб-квартири Організації Об’єднаних Націй.
- 1972 — у гавані Гонконгу загорівся і затонув океанський лайнер «Королева Єлизавета», на той час найбільший у світі пасажирський корабель.
- 1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з КНДР.
- 2021 — авіакатастрофа пасажирського літака Boeing 737 в Індонезії.
Народилися 9 січня
- 1817 — Олександр Афанасьєв-Чужбинський, український та російський письменник, етнограф, історик.
- 1875 — Степан Томашівський, український історик, публіцист і політик, голова НТШ
- 1890 — Карел Чапек, чеський письменник.
- 1913 — Річард Ніксон, 37-й президент США.
- 1924 — Сергій Параджанов, український і вірменський кінорежисер.
- 1970 — Лара Фабіан (Lara Fabian), бельгійсько-канадська співачка.
- 1982 — Кетрін, герцогиня Кембриджська, дружина Вільяма, герцога Кембриджського, онука королеви Єлизавети II, сина Чарльза, принца Уельського і принцеси Діани.
- 1987 — Олена Підгрушна, українська біатлоністка, заслужений майстер спорту України, чемпіонка Олімпійських ігор.
- 1993 — Степан Тарабалка, офіцер ВПС України. Герой України.
Померли 9 січня
- 1324 — Марко Поло, венеційський купець і мандрівник.
- 1918 — Еміль Рено, французький винахідник, художник і популяризатор науки, предтеча мультиплікації.
- 1937 — Микола Чечель, український політичний і державний діяч.
- 1948 — Григорій Кузневич, український скульптор-монументаліст.
- 1993 — Іванна Нижник-Винників, українська художниця, керамістка і килимарка.
- 2024 — Віталій Білоножко, український естрадний співак, Народний артист України.
Можливо, вам також буде цікаво: В Україні з’явиться нове державне свято – кому присвячене і коли будуть відзначати
Головні новини України ТУТ