Сьогодні 9 лютого 2025 року. Всесвітній день шлюбу. Міжнародний день стоматолога. Православні вшановують пам’ять святого мученика Никифора. До Нового року залишилося 325 днів. Це неділя, і на цей день припадає 1082-й день повномасштабної війни в Україні.
9 лютого – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
9 лютого – яке сьогодні церковне свято
9 лютого в церковному календарі – день пам’яті святого мученика Никифора. Він жив у III столітті в Антіохії, що тоді була частиною Римської імперії. Він був другом священномученика Саприкія, проте через сварку вони розійшлися. Незадовго після цього імператор Валеріан розпочав переслідування християн, і Саприкія ув’язнили та змусили відректися від віри. Никифор зрозумів свою помилку й спробував примиритися з другом, але Саприкій не погодився. Коли ж Саприкій відмовився від віри перед стратою, Никифор сам зголосився прийняти мученицьку смерть. Він був обезголовлений за віру 9 лютого 260 року, і відтоді вшановується як святий мученик.
9 лютого у світі
Всесвітній день шлюбу
Щорічно в другу неділю лютого відзначають Всесвітній день шлюбу.
Міжнародний день стоматолога
Кожного року 9 лютого своє професійне свято – Міжнародний день стоматолога, відзначають лікарі стоматологи.
День народження волейболу
День народження волейболу відзначають 9 лютого. Ця дата знаменує собою зародження гри, яка значно еволюціонувала з моменту її створення у 1895 році Вільямом Г. Морганом у місті Холіок, штат Массачусетс, США.
Міжнародний день піци
Міжнародний день піци відзначається кожного року 9 лютого. Щорічно в цей день поціновувачі відзначають свято італійської страви.
Неділя аутизму
Неділя аутизму (Autism Sunday), також відома як Міжнародний день молитви за людей з розладами аутистичного спектру, є важливою подією, яка привертає увагу до проблем і потреб людей з аутизмом. Цей день відзначається щорічно у другу неділю лютого і здобув міжнародне визнання.
Іменини 9 лютого
- Василь, Геннадій, Іван.
Талісманом людини, народженої 9 лютого є бурштин. Камінь, який рекомендується носити за хвороб щитовидної залози і порушення кровообігу. Бурштин здавна вважається потужним антисептиком.
Традиції, заборони, прикмети 9 лютого
У народі 9 лютого – свято Никифори-Панкрати.
У православне свято сьогодні звертаються до святих Никифора і Панкратія (якого теж вшановують цього дня) – моляться про допомогу і заступництво перед Господом. У Панкратія, який прославився своїм даром зцілення, просять здоров’я, зцілення від хвороб, у Никифора – дати мудрості й посприяти примиренню. Цього дня потрібно попросити прощення і самим пробачити кривдників.
Зазвичай селяни присвячували день клопотам, що пов’язані з початком нового городнього сезону. Зазвичай перевіряли інструменти, гострили і чистили їх за потреби.
Попри те, що цей місяць вважається найхолоднішим, цього дня бувала й відлига, але недовга. Тому в народі говорили: “Лютнева відлига нічого не варта”. Цього дня наші пращури спостерігали за хмарами: якщо вони йдуть проти вітру – до снігу. На снігопад також вказував дим з труби, якщо він стелився землею без вітру.
Ще прикмети 9 лютого:
- захід сонця багряного кольору — снігопади ще повернуться;
- птахи низько літають — до опадів;
- вночі не видно зірок на небі — чекайте на потепління;
- відлига вказує, що буде рання весна.
Що не можна робити 9 лютого:
- Не слід бажати іншим зла, лихословити, сваритися.
- Не можна брати і давати гроші в борг.
- Забороняється тримати в домі зіпсовані чи зламані речі.
9 лютого в історії
Визначні події цього дня
- 1234 — Монгольське завоювання Китаю: монголи захопили Кайфен, столицю Династії Цзінь, і підкорили першу з трьох великих держав середньовічного Китаю
- 1667 — у селі Андрусові поблизу Смоленська укладене перемир’я між Річчю Посполитою і Московським царством, за яким Україна була поділена навпіл (кордон пройшов по Дніпру)
- 1722 — у Петербурзі видано царський указ про висилку 10 тис. козаків на будівництво Ладозького каналу і 10 тис. козаків на будівництво Донського каналу.
- 1849 — на території Папської держави революціонери проголосили Італійську Республіку
- 1863 — американець Елансон Крейґ запатентував вогнегасник
- 1893 — відбувся перший у світі сеанс стриптизу (Париж, «Мулен Руж»). Арешт стриптизерки поліцією викликав заворушення в місті.
- 1897 — в Російській імперії розпочався перший загальний перепис населення (126,4 млн осіб, з них 22,6 млн. українців)
- 1900 — Двайт Ф. Девіс заснував тенісний турнір на Кубок Девіса
- 1904 — напад Японії на Порт-Артур, початок російсько-японської війни; у Жовтому морі, поблизу порту Чемульпо, битва крейсера «Варяг» і канонерки «Кореєць» з японською ескадрою
- 1918 — війська Червоної армії під командуванням М. Муравйова після п’ятиденного артилерійського бомбардування захопили столицю Української Народної республіки Київ. Жертвами червоного терору в Києві стали кілька тисяч осіб
- 1918 — підписано Берестейський мирний договір, згідно з яким Німецька імперія, Австро-Угорська імперія, Османська імперія і Болгарське царство визнали УНР самостійною державою
- 1923 — повстання засуджених до розстрілу отаманів Холодного Яру в Лук’янівській в’язниці Києва
- 1931 — російський співак Ф. Шаляпін відсудив 10 тисяч франків у Радянського комерційного бюро в Парижі за піратське тиражування його пісень в СРСР
- 1942 — у Києві німці заарештували Олену Телігу та інших представників української інтелігенції, переважно членів ОУН (М)
- 1943 — Вінстон Черчилль повідомив Й. Сталіну про підготовку відкриття другого фронту в Європі в серпні-вересні 1943 р.
- 1961 — The Beatles вперше виступили під цією назвою в ліверпульському клубі Cavern
- 1991 — литовці проголосували за незалежність
- 2015 — у Логвиновому російські військові розстріляли полонених із 30-ї бригади О. Бердеса, В. Демчука, П. Плацинського.
Народилися 9 лютого
![Василь Зубанич Василь Зубанич](https://nikopolnews.net/wp-content/uploads/2025/02/272920766_1061901821034157_6460519758375023980_n.jpg)
Василь Зубанич. Бригадний генерал ЗСУ, до лютого 2024 року Командувач 10-го армійського корпусу
- 1441 — Алішер Навої, узбецький поет і мислитель. Видатний гуманіст середньовіччя Сходу.
- 1846 — Вільгельм Майбах, німецький інженер, конструктор першого «Мерседеса»
- 1983 — Василь Зубанич, учасник війни на сході України, Герой України (2015).
Померли 9 лютого
- 1881 — Федір Достоєвський, російський письменник.
- 1918 — Яків Гандзюк, генерал-майор російської армії, український військовий діяч часів Перших Визвольних змагань, закатований «червоними».
- 1927 — Олена Косач, українська письменниця.
- 1966 — Софі Такер, американська співачка, актриса, комедіантка і радіоведуча українського походження.
- 1967 — Володимир Сукачов, біолог, географ, лісівник.
- 1981 — Білл Гейлі, піонер рок-н-ролу (Rock Around the Clock).
- 2005 — Раїса Кириченко, українська співачка.
Можливо, вам також буде цікаво: 8 лютого – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини
Головні новини України – тут