Сьогодні 8 грудня 2024 року. День благодійності в Україні. Світовий день запалених свічок. Православні згадують святу Анфісу Римську. До Нового року залишилося 23 дні. Це неділя, і на цей день припадає 1019-й день повномасштабної війни в Україні.
8 грудня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
8 грудня – яке сьогодні церковне свято
Свята Анфіса жила в V столітті в Римі. Переказ говорить, що її хрестив святитель Амвросій Медіоланський, пам’ять якого вшановують 7 грудня за новим стилем.
Так сталося, що дружина градоначальника почала схиляти Анфісу до аріанського вчення, яке відкидало єдність Бога-отця та Ісуса Христа, і запропонувала прийняти аріанське хрещення – але дівчина відповіла відмовою. Дама була злопам’ятною, не прийняла відмови, і Анфісу кинули в темницю. Після тортур християнку спалили на багатті.
8 грудня у світі
Світовий день запалених свічок
У другу неділю грудня відзначається Світовий день запалених свічок. Ця подія присвячена пам’яті померлих дітей, скорботі батьків, рідних та близьких людей. Вогонь запаленої свічки символізує полум’я душі. Пам’ятна дата була започаткована у 1997 році в США.
День мандрівника в часі
8 грудня відзначається День мандрівника у часі. Якщо дослівно перекладати назву цього свята, то вона звучить, як «День, у який можна прикидатися мандрівником у часі». Свято з’явилося в інтернеті понад 20 років тому завдяки фанатам фантастики. Вони й запропонували оригінальний спосіб святкування – вдавати із себе людей, які прибули з іншого часу.
Всесвітній день хорового співу
Кожного року у другу неділю грудня весь світ відзначає День хорового співу (День хору).
А також у світі:
- День Брауні
- День сала у США
8 грудня в Україні
День благодійності в Україні
- Відзначається День благодійності в Україні щороку другої неділі грудня.
Іменини 8 грудня
- Кирило, Анфіса.
Талісманом людини, народженої 8 грудня є чароїт. Камінь з сильною заспокійливою дією. Чароїт здатний розслабити нервове напруження.
Традиції, заборони, прикмети 8 грудня
У православне свято сьогодні звертаються до святої з проханнями наділити терпінням і силою протистояти злу, моляться за сприяння в сімейних стосунках, вихованні дітей.
За старих часів цього дня, як уже говорили, традиційно займалися рукоділлям, але робили це на самоті, щоб не втратити талант. Для захисту від злих духів вишивали спеціальні орнаменти, а також древо життя, птахів, сонце і жіночу фігуру – символи щастя, життєвої сили і родючості.
Вважається також, що сьогодні потрібно обов’язково прибратися в домі – якщо цього не зробити, то проблеми і невдачі затягнуться на весь наступний рік.
З цього часу настає пора сильних морозів: “Морозом у чоловіка сльозу гонить”. Сьогодні боялись побачити в поселеннях польових мишей, оскільки їх наближення до будинків вказувало на холодну зиму.
Ще прикмети 8 грудня
- птахи поховалися від дах будинку до заметілі;
- тиха і морозна погода — чекайте на м’яку і сніжну зиму;
- цвірінькають синиці — до сильного морозу вночі;
- завірюха вказує, що влітку часто дощитиме.
Що не можна робити 8 грудня:
- Не можна починати день з боргами.
- Забороняється тримати оселю брудною.
- Триває Різдвяний піст, не слід їсти м’ясні і молочні продукти.
8 грудня в історії
Визначні події
- 1868 — у Львові засноване товариство «Просвіта».
- 1881 — згорів віденський Рінгтеатр, у якому загинуло близько 850 людей (найжахливіша театральна пожежа у світовій історії)
- 1919 — коаліція союзників (члени Антанти) визнала східним кордоном Польщі «лінію Керзона», юридично затвердивши анексію Польщею деяких українських етнічних земель — Холмщини, Підляшшя, Лемківщини та Посяння.
- 1941 — США та Велика Британія оголосили війну Японії.
- 1942 — іспанський диктатор Франциско Франко оголосив: «Світ вибирає між комунізмом і фашизмом, і я вибираю останнє»
- 1966 — в Егейському морі затонув грецький пором «Іракліон», здійснюючи черговий рейс з острова Крит. Причиною катастрофи стала вантажівка-рефрижератор, яка зірвалася з кріплення і проламала ворота. Загинуло 217 людей.
- 1980 — кількома пострілами в спину 25-річний Марк Чепмен вбив Джона Леннона, який ввечері повертався з дружиною Йоко Оно додому. Убивця навіть не намагався втекти з місця злочину.
- 1987 — у Вашингтоні генеральний секретар ЦК КПРС Михайло Горбачов і президент США Рональд Рейган підписали договір про ліквідацію ракет середньої та малої дальності.
- 1991 — відбулася зустріч лідерів України, Білорусі та Російської Федерації у Біловезькій Пущі. Зустріч завершилася підписанням Біловезької угоди, що засвідчила юридично факт припинення існування СРСР як держави.
- 1991 — на позачерговому засіданні уряду Чехо-Словацької Федеративної Республіки прийнято рішення про визнання незалежності України.
- 2010 — японський космічний апарат IKAROS із живленням від сонячного вітрила — пролітає повз планету Венера на відстані 80 000 км.
- 2013 — о 18:00 в Києві під час мітингу на Євромайдані повалено пам’ятник Леніну на Бесарабці
Народилися 8 грудня
- 65 до н. е. — Горацій, давньоримський поет «золотого віку» римської літератури. Один з найуславленіших авторів у всій світовій літературі
- 1542 — Марія Стюарт королева Шотландії з 1542.
- 1855 — Володимир Гіляровський, письменник, журналіст-побутописець життя кримінальної Москви кінця ХІХ — початку ХХ століть. Українець за походженням.
- 1858 — Микола Волкович, український хірург.
- 1876 — Марія Крушельницька, українська актриса і письменниця.
- 1878 — Михайло Омелянович-Павленко, український діяч, генерал-полковник Армії УНР, Начальний Командант УГА, командувач 1-го Зимового походу.
- 1882 — Григорій Шерстюк, український мовознавець, педагог, журналіст, видавець, громадський діяч
- 1884 — Юліан Опільський (справж. прізв. — Ю. Л. Рудницький), український письменник.
- 1912 — Юра Зойфер, австрійський драматург, поет, журналіст, політик, уродженець Харкова.
- 1912 — Степан Добош, засновник і перший ректор Ужгородського університету.
- 1919 — Катерина Ющенко, автор першої у світі мови програмування високого рівня («Адресної мови програмування»), науковець-кібернетик, доктор фізико-математичних наук, член-кореспондент АН УРСР.
- 1927 — Микола Манойло, український оперний співак, народний артист СРСР.
- 1943 — Джим Моррісон (Джемс Дуглас Моррісон), американський рок-музикант, фронтмен групи The Doors.
- 1953 — Кім Бейсінгер, американська кіноакторка, лауреат премії «Оскар».
- 1966 — Шинейд О’Коннор, ірландська поп-співачка.
Померли 8 грудня
- 1903 — Герберт Спенсер, англійський філософ і соціолог.
- 1937 – Василь Вражливий (Штанько), український письменник, громадський діяч. Розстріляний комуністами
- 1937 – Ґео Шкурупій, український письменник, представник панфутуризму. Розстріляний в урочищі Сандармох.
- 1978 — Голда Меїр, одна з засновників держави Ізраїль, прем’єр-міністр Ізраїлю у 1969–1974
- 1979 — Микола Гриценко, український і радянський актор театру і кіно.
- 1980 — вбито Джона Леннона, британського музиканта, засновника групи Бітлз.
- 1984 — Володимир Челомей, український вчений механік, генеральний конструктор ракетно-космічної техніки СРСР.
- 1989 — Микола Лівицький, президент УНР в екзилі.
- 2002 — Юрій Богатиков, український співак, баритон.
Можливо, вам також буде цікаво: Цей день в історії: 1 грудня 1991 року відбувся референдум про незалежність України (фото)
Головні новини України – ТУТ