Сьогодні 7 лютого 2025 року. Православні вшановують пам’ять святого преподобного Партенія, єпископа Лампсакійського. До Нового року залишилося 327 днів. Це п’ятниця, і на цей день припадає 1080-й день повномасштабної війни в Україні.
7 лютого – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
7 лютого – яке сьогодні церковне свято
7 лютого в церковному календарі – день пам’яті святого преподобного Партенія, єпископа Лампсакійського. Він жив у IV столітті в місті Мелітополі в Малій Азії. Був сином диякона Христодула. Від раннього віку Партеній відзначався даром творення див та зцілення недужих. Невдовзі його висвятили на священника, а пізніше він став єпископом міста Лампсака. Святий Партеній відомий численними дивами, серед яких найбільшим було воскресіння мертвого юнака, якого під час будівництва церкви переїхав віз, завантажений кам’яними плитами. Він помер 360 року. Його мощі здавались джерелом зцілення для багатьох недужих.
7 лютого у світі
День носіння червоного одягу
Щороку в першу п’ятницю лютого люди по всій Америці одягають червоне, щоб привернути увагу до проблеми серцево-судинних захворювань серед жінок. Це День носіння червоного одягу. Це не модна ініціатива — це частина масштабного руху, спрямованого на зменшення смертності жінок від серцевих хвороб.
День жувальної гумки
День жувальної гумки – це свято не зовсім про жувальну гумку, скоріше про доброчинність. Щороку в першу п’ятницю лютого відзначається День жувальної гумки — свято, яке поєднує любов до жувальної гумки з благодійністю та освітніми ініціативами.
День періодичної таблиці
7 лютого відзначається День періодичної таблиці — свято, присвячене одному з найважливіших інструментів у хімії. Цей день вшановує не лише саму таблицю, але й науковців, які зробили внесок у її створення та розвиток.
День чисел
Щороку, у першу п’ятницю лютого, у Великій Британії відзначається День чисел (Number Day) — національний благодійний захід, організований Національним товариством із запобігання жорстокому поводженню з дітьми (NSPCC).
День числа e
Щороку 7 лютого математики відзначають День числа e (e-Day), присвячений математичній константі e, відомій як число Ейлера. Це число приблизно дорівнює 2,71828 і відіграє ключову роль у багатьох галузях математики та науки.
День «Помахайте всіма пальцями своєму сусіду»
Щороку 7 лютого в Сполучених Штатах відзначають День «Помахайте всіма пальцями своєму сусіду». Це добре й веселе свято покликане заохотити дружні стосунки між сусідами та нагадати про важливість простих жестів уваги, таких як привітний помах рукою.
День роботи голяка
Сьогодні святкуємо свободу і переваги віддаленої роботи. День роботи голяка, що відзначається в першу п’ятницю лютого, – це дивне свято, яке прославляє гнучкість і свободу роботи з дому. Всупереч назві, мова не обов’язково йде про роботу без одягу, а скоріше про комфорт і автономію, які приходять з віддаленою роботою.
А також у світі:
- День Незалежності Гренади
- День народження вогнегасника
Іменини 7 лютого
- Олександр, Олексій, Петро.
Талісманом людини, народженої 7 лютого, є агат. Здавна вірили, якщо покласти цей камінь під подушку, то вночі побачите красивий сон. А ще агат робить чоловіків більш привабливими в очах жінок.
Традиції, заборони, прикмети 7 лютого
За традицією до Парфенія з молитвами звертаються безнадійні хворі. Його святі мощі допомагають навіть раковим хворим. У святителя Парфенія було добре серце, він не міг пройти повз того, хто потребує допомоги. Тому 7 лютого небажано відмовляти біднякам в допомозі. Можна дати їм їжі або допомогти тим чи іншим чином і попросити прочитати в храмі подячну молитву Господу Богу.
Цей день в народі вважався “поминальним”, тому укладати шлюби заборонялося. Пекли спеціальні пироги з цибулею, якими пригощали рідних. Кілька пирогів обов’язково виносили за поріг для “покійників”.
У минулі часи за цим днем судили про майбутню зиму. Яким день буде з ранку до обіду, такою буде і перша половина наступної зими, а погода з обіду до вечора вказувала на другу половину зими. Густий туман передвіщав мор худоби, а ясна погода – до сприятливого року.
Ще прикмети 7 лютого:
- хмари мають синій колір — до теплої погоди;
- на заході сонце червоного кольору — літо буде прохолодним;
- вітряно після полудня — до багатого урожаю ярових;
- з півночі прийшло тепло — влітку буде тепло і сонячно.
Що не можна робити 7 лютого:
- Не варто укладати шлюб — він буде нещасливим.
- Не можна йти до магазину за закупами.
- Жінкам краще не носити одяг зеленого кольору.
7 лютого в історії
Визначні події цього дня
- 1483 — відомий український вчений Юрій Дрогобич у Римі в Ехуаріуса Зільбера видав книгу «Прогностична оцінка поточного 1483 року» (Iudicium pronosticon Anni M.cccc.lxxxiii), яка є першою відомою друкованою книгою українського автора.
- 1497 — прихильники Джироламо Савонароли спалили у Флоренції тисячі світських, «гріховних» книг, предметів мистецтва тощо.
- 1831 — польський Сейм затвердив червоно-білий прапор як національний
- 1889 — американець Герман Голлеріт запатентував першу електричну обчислювальну машину
- 1906 — сигнал SOS вперше був запропонований як міжнародний сигнал біди (замість коду CQD, який раніше використовували на суднах)
- 1942 — на території сучасної Баня-Луки хорватські усташі вбили понад 2300 сербів, переважно жінок, дітей, літніх.
- 1991 — тимчасова ІРА обстріляла з мінометів резиденцію прем’єр-міністра Великої Британії Даунінґ-стріт, 10.
- 1992 — 12 держав-членів Європейських спільнот підписали Маастрихтський договір, основну угоду Європейського Союзу
- 2009 — лісові пожежі у штаті Вікторія призвели до найгіршого стихійного лиха в історії Австралії, загинули 173 особи.
- 2010 — відбувся другий тур президентських виборів в Україні, на яких переміг Віктор Янукович.
Народилися 7 лютого
- 1478 — Томас Мор, англійський письменник і державний діяч
- 1804 — Микола Маркевич, український історик, етнограф, письменник, фольклорист, композитор (помер 1860 року)
- 1812 — Чарлз Дікенс, англійський письменник (помер 1870 року)
- 1847 — Олександр Русов, український етнограф, фольклорист, сатирик, громадський діяч.
- Володимир Заленський, біолог-ембріолог, народився у с. Шахворостівка Миргородського повіту Полтавської губернії. Помер 21 жовтня 1918 р. у Севастополі.
- 1887 — Андрій Шкуро, нащадок запорозьких козаків, генерал-поручик Кубанського війська. Загинув 16 лютого 1947 р. у Москві.
- 1904 — Ґленн Міллер, американський композитор, керівник знаменитого джаз-бенду (загинув 1944 року)
- 1906 — Олег Антонов, український радянський авіаконструктор
- 1932 — Степан Костишин, український біолог, колишній ректор Чернівецького національного університету.
- 1946 — Гектор Бабенко, бразильський кінорежисер українського походження, номінувався на «Оскара»
- 1949 — Алан Ланкастер, один із засновників англійського рок-гурту Status Quo
- 1960 — Дітер Болен, німецький поп-музикант.
- 1963 — Гайдемарі Стефанишин-Пайпер, американська астронавтка українського походження
Померли 7 лютого
- 1760 — Микола Ханенко, державний діяч Гетьманщини, генеральний хорунжий, дипломат.
- 1918 — Священомученик Володимир, київський митрополит невинно розстріляний більшовиками
- 1933 — Микола Садовський, український актор, режисер і громадський діяч, корифей українського побутового театру.
- 1960 — Ігор Курчатов, радянський фізик, «батько» радянської атомної бомби.
Можливо, вам також буде цікаво: Коли Масляна? Календар православних свят на лютий 2025 року
Головні новини України – ТУТ