Сьогодні 6 січня 2025 року. Всесвітній день дітей-сиріт війни. День прибирання ялинки. День «Слава Богу, сьогодні понеділок». Православні святкують Богоявлення Господнє (Водохреще). До Нового року залишилося 359 днів. Це понеділок, і на цей день припадає 1048-й день повномасштабної війни в Україні.
6 січня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
6 січня – яке сьогодні церковне свято
6 січня в церковному календарі – Богоявлення Господнє (Водохреще). Це одне з найбільших християнських свят, яке знаменує хрещення Ісуса Христа у річці Йордан святим Іваном Хрестителем. Згідно з євангельськими оповідями, саме під час хрещення Господа відкрилося таїнство Святої Трійці: Бог-Отець, Бог-Син і Бог-Дух Святий. Однією з найпопулярніших традицій цього дня є занурення в ополонку, яка символізує очищення душі й тіла. Святкова вода, освячена в цей день, вважається цілющою й використовується протягом року для благословення будинків та сімей.
6 січня у світі
День прибирання ялинки
День прибирання ялинки відзначають 6 січня, знаменує собою традиційне завершення різдвяного сезону. Цей день є гідним завершенням святкувань, заохочуючи людей прибрати свої ялинки та прикраси й підготуватися до наступного року.
День обіймів
День обіймів відзначають 6 січня. Це чудове свято, яке заохочує людей обійматися з тими, кого ми любимо. Цей день присвячений теплу і затишку, які дарують обійми, особливо в холодні зимові місяці.
День яблуні
Міжнародна спільнота 6 січня кожного року святкує День яблуні (Apple Tree Day). Цей день запровадили, щоб кожен міг пригадати або дізнатися про користь цих фруктів та їх важливість для організму людини.
Всесвітній день дітей-сиріт війни
Всесвітній день дітей-сиріт війни присвячений нелегкій долі дітей, що залишилися сиротами внаслідок військових дій, закріплений за датою 6 січня.
День “Слава Богу сьогодні понеділок”
День “Слава Богу сьогодні понеділок” відзначають у перший понеділок січня.
А також у світі:
- День технологій.
- День Візьміть поета на обід.
- День пісочного тіста.
- День квасолі (День бобів).
Іменини 6 січня
- Іван.
Талісманом людини, народженої 6 січня є бірюза. Цей камінь допомагає позбутися безсоння. Також бірюза вважається символом жіночої енергії. Вона наділяє надзвичайною мудрістю та інтуїцією.
Традиції, заборони, прикмети 6 січня
У народі 6 січня – свято, яке називають Водохреще. Вважається, що люди, які охрестилися цього дня, перебувають під особливим Божим захистом, а ті, хто посватається, житимуть у шлюбі довго і щасливо. Сни в ніч на Водохреща вважаються віщими.
У православне свято сьогодні за можливості потрібно побувати в храмі на святковій службі і помолитися. У молитвах до Ісуса Христа просять про здоров’я, мир, допомогу дітям, урожай.
Більшість народних обрядів цього дня пов’язані з водою. Вранці в церквах служиться богослужіння, під час якого освячують воду. Пізніше віряни несуть її додому. Ця вода вважається цілющою.
Водохресний ранок заведено починати з ковтка освяченої води. Святою водою радять запастися у свято на весь рік, до наступного свята. Пити її слід натщесерце і з молитвою – у народі вірять, що вона лікує серйозні хвороби, очищає душу й тіло.
Купання на Водохреща – невід’ємна частина святкування. Вважається, що обмивання в крижаній ополонці очищає від гріхів. Але це, швидше, народна, ніж церковна традиція, тому занурюватися в ополонку чи ні – особисте рішення кожного.
З цього дня настають морози. Глибоко промерзла земля передбачає родючість. За погодою цього дня визначали погоду грудня. Якщо тепло – весна буде холодною; заметіль – на врожай пшениці.
Ще прикмети 6 січня
- не видно зірок вночі — восени буде мало грибів;
- сніжить вранці — гречка матиме великий урожай;
- голосно гавкають собаки — протягом всього року будуть вдалі полювання;
- сильний вітер з півдня — літо буде дощовим.
Що не можна робити 6 січня
- Забороняється сідати за святковий стіл в брудному одязі.
- Не можна лаятися, лихословити, сваритися.
- Не слід полоскати у воді білизну чи прати одяг.
6 січня у світі
Визначні події
- 1681 — перший опис матчу з боксу, що відбувся у Королівстві Англія між дворецьким і м’ясником герцога Альбемарльського.
- 1846 — в Переяславі у маєтку свого друга Андрія Козачковського Тарас Шевченко написав свій знаменитий «Заповіт».
- 1919 — нота-відповідь Раднаркому Росії на ноту уряду УНР з приводу військової агресії Радянської Росії проти УНР: «Радянська Росія не воює проти УНР, і російських військ (Червоної армії) в Україні немає».
- 1939 — німецькі фізики Отто Ган і Фріц Штрассман повідомили про відкриття способу ділення ядер урану під дією нейтронів. Це був перший крок до практичного використання ядерної енергії.
- 1975 — на американському телеканалі NBC вперше вийшла в ефір гра «Wheel of Fortune», відома як «Поле чудес».
- 2015 — Литва зупинила на своїй території мовлення російських державних телеканалів РТР Планета, РенТВ та НТВ-Мир — за перекручення інформації про події в Україні.
- 2019 — Православна церква України отримала томос про автокефалію.
- 2021 — захоплення Капітолію США прихильниками Дональда Трампа, що програв президентські вибори, та теорії змови QAnon.
Народилися 6 січня
- 1412 — Жанна д’Арк, національна героїня Франції, католицька свята (спалена англійцями в Руані як єретичка).
- 1596 — Богдан Хмельницький, український гетьман, очолив Національно-визвольну війну 1648–1657 рр. (Хмельниччину)
- 1834 — Степан Руданський, український поет.
- 1886 — Олекса Алмазов (Алмазів), український військовий і громадський діяч, генерал-хорунжий Армії УНР.
- 1898 — Володимир Сосюра, український поет, один з найяскравіших ліриків в українській літературі.
- 1906 — Лев Долинський, український мистецтвознавець.
- 1938 — Василь Стус, український поет, правозахисник, дисидент, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка.
- 1938 — Адріано Челентано, італійський актор, співак.
- 1938 — Лариса Шепітько, український радянський кінорежисер, сценарист, автор стрічки «Сходження».
- 1939 — Валерій Лобановський, український футболіст і тренер.
- 1946 — Сід Барретт, англійський співак, композитор, гітарист, учасник гурту «Pink Floyd».
- 1953 — Малколм Янг, гітарист гурту «AC/DC».
- 1972 — Олександр Головко, український футболіст, захисник збірної України та клубів «Таврія», «Динамо» (К), дев’ятиразовий чемпіон України, п’ятиразовий володар Кубка України, півфіналіст Ліги чемпіонів 1999 року. Єдиний футболіст, який ставав чемпіоном незалежної України з двома різними клубами («Таврією» і «Динамо»).
- 1993 — Олег Довгий, офіцер Збройних Сил України, учасник російсько-української війни. Герой України.
Померли 6 січня
- 1803 — Іполит Богданович, поет, видавець, перекладач. Випускник Києво-Могилянської академії.
- 1852 — Луї Брайль, французький тифлопедагог, розробив рельєфно-крапковий шрифт для сліпих, що використовується і дотепер.
- 1884 — Грегор Мендель, католицький священник і моравський біолог та ботанік, засновник сучасної генетики.
- 1918 — Георг Кантор, німецький математик, основоположник теорії множин, що стала наріжним каменем в математиці.
- 1919 — Теодор Рузвельт, американський політичний і державний діяч, президент США (1901—1909), лауреат Нобелівської премії миру.
- 1920 — Левко Симиренко, український селекціонер, помолог.
- 1945 — Володимир Вернадський, визначний український та радянський філософ, природознавець, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології, вчення про ноосферу.
- 1957 — Амвросій Бучма, український актор і режисер.
- 1968 — Василь Єрмилов, український художник-авангардист.
- 1982 — Василь Ємець, український бандурист.
Можливо, вам також буде цікаво: Новий календар свят на січень – як змінилися дати
Головні новини України – ТУТ