Сьогодні 5 січня 2025 року. День діалогу. Міжнародний розвантажувальний день. Православні святкують Водохресний святвечір (інша назва – Надвечір’я Богоявлення). До Нового року залишилося 360 днів. Це неділя, і на цей день припадає 1047-й день повномасштабної війни в Україні.
5 січня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
5 січня – яке сьогодні церковне свято
5 січня Хрещенський Святвечір або Надвечір’я Богоявлення. Святкується напередодні свята Богоявлення Господнього або Хрещення Господнього (Водохреще). Це одне з великих християнських свят, яке символізує хрещення Ісуса Христа в річці Йордан Іоаном Хрестителем. У цей день завершується різдвяно-новорічний цикл свят. Цього дня дотримуються строгого посту, тому їжа пісна. Традиційно на вечерю готують 12 пісних страв, як і на Різдвяний Святвечір. Обов’язковою стравою є голодна кутя — це кутя без додавання вершкового масла, вершків або молока. Перед вечерею родина молиться, дякує за минулий рік і просить Божого благословення на майбутній.
У храмах здійснюють освячення води, яку називають Великою Агіасмою. Вважається, що освячена вода має особливі цілющі властивості, її зберігають вдома цілий рік. У багатьох регіонах України люди купаються в ополонці, символізуючи духовне і тілесне очищення. Цей обряд називають Йорданське купання. Увечері родина спільно накриває святковий стіл і готується до завтрашньої урочистої літургії. Надвечір’я Богоявлення нагадує вірянам про важливість духовного очищення, смирення та підготовки до зустрічі з Господом.
5 січня у світі
День діалогу
День діалогу (Day of Dialogue), який відзначається щороку 5 січня, є важливою подією, присвяченою сприянню відкритому діалогу та порозумінню між людьми з різними переконаннями та походженням. Цей день дає можливість подолати розбіжності, сприяти співпереживанню та брати участь у змістовних розмовах.
А також у світі:
- День кето-дієти.
- День збитих вершків.
- День птахів у США.
- Міжнародний розвантажувальний день.
Іменини 5 січня
- Григорій, Йосип, Матвій, Роман, Сергій, Євгенія, Тетяна.
Талісманом людини, народженої 5 січня є перли. Якщо на власника здійснюється негативний вплив, вони темніють. Перли вважаються вибагливим каменем, тому що вони будуть захищати лише тих, хто чистий душею.
Традиції, заборони, прикмети 5 січня
У Водохресний святвечір заведено дотримуватися суворого одноденного посту. Віряни відмовлялися від м’яса, яєць і молочних продуктів, а деякі люди взагалі нічого не їли. Не влаштовували також гулянь і свят. День присвячували покаянню в гріхах.
На вечерю в свято сьогодні заведено готувати голодну кутю, яку заведено заправляти тільки медом і маком. Горіхи та фрукти в страву не додавали. Решту страв робили максимально простими – за прикметами, що скромнішим буде стіл, то благополучніше пройде рік.
Дуже корисними для здоров’я в сьогоднішній день вважаються водні процедури, обтирання мокрим рушником, прийом лазні.
Наші пращури вірили, якщо у Хрещенський Святвечір зібрати сніг, то він має цілющі властивості, зокрема, здатний робити шкіру красивішою, молодшою.
Дівчата ввечері 5 січня ворожили на долю, виконання бажання і суджених. Хоча церква засуджувала такі заняття, але в української молоді вони були дуже популярними.
Наші пращури за погодою цього дня передбачали погоду листопада. Якщо кішки шукають тепле місце – незабаром чекати холодів. Для цього дня характерна вітряна погода.
Ще прикмети 5 січня:
- не видно зірок вночі — восени буде мало грибів;
- сніжить вранці — гречка матиме великий урожай;
- голосно гавкають собаки — протягом всього року будуть вдалі полювання;
- сильний вітер з півдня — літо буде дощовим.
Що не можна робити 5 січня:
- Не можна плакати, інакше весь рік проведете у сльозах.
- Заборонено влаштовувати гічні гуляння, розважатися.
- Не слід прати, в ці дні вода вважається священною.
5 січня у світі
Визначні події
- 1754 — у Петербурзі видано царський указ про скасування в Гетьманщині внутрішніх митних зборів, які поповнювали гетьманський скарб — індукта та евекта.
- 1870 — почався страйк львівських друкарів — перший робітничий страйк в Західній Україні.
- 1895 — відкриті рентгенівські промені.
- 1918 — УНР випустила в обіг перші українські банкноти з написами українською, польською мовами та мовою їдиш.
- 1919 — у Мюнхені заснована Німецька робітнича партія, перетворена рік по тому в Націонал-соціалістичну німецьку робітничу партію.
- 1968 — прихід до влади в Чехословаччині Александера Дубчека, який поклав початок «Празькій весні».
- 1977 — заарештовано лідерів Української Гельсінської Спілки Миколу Руденка і Олексу Тихого.
- 1997 — Росія оголошує про виведення військ з території Чечні, що стало формальною ознакою закінчення дворічної невдалої російсько-чеченської війни.
- 2011 — кількість інтернет-користувачів у світі сягнула 2 мільярдів.
- 2019 — Вселенський патріарх Варфоломій підписав у Стамбулі томос про автокефалію Православної церкви України.
Народилися 5 січня
- 1762 — Констанція Моцарт (Марія Констанція Чечилія Йозефа Йоганна Алоізія, уроджена Вебер), співачка, мемуарист, дружина композитора Вольфганга Амадея Моцарта, мати синів Моцарта — Карла Томаса і Франца Ксавера.
- 1855 — Кінґ Кемп Жилетт, винахідник безпечної бритви.
- 1880 — Василь Верховинець, український композитор, мистецтвознавець, дослідник українського танцю.
- 1923 — Мирослав Симчич, український військовий діяч, командир сотні УПА, політв’язень, який провів у радянських тюрмах і таборах більш як 32 роки.
- 1932 — Умберто Еко, італійський письменник, філософ, історик-медієвіст (романи «Ім’я рози», «Маятник Фуко», «Бавдоліно», «Таємниче полум’я цариці Лоани»).
- 1942 — Наталя Земна (Зубицька), українська фітотерапевт.
- 1960 — Микола Вересень (Ситник), український журналіст, громадський та політичний діяч, актор.
- 1962 — Наталія Лігачова-Чернолуцька, українська журналістка, голова правління громадської організації «Телекритика», шеф-редактор інтернет-видання та журналу «Телекритика» (з 2001).
- 1969 — Мерілін Менсон (Браян Г’ю Ворнер), американський музикант, художник і колишній музичний журналіст, засновник і лідер рок-гурту «Marilyn Manson».
- 1986 — Яна Шемякіна, українська фехтувальниця, шпажистка, чемпіонка Європи 2009 року в індивідуальних змаганнях, володарка двох бронзових нагород ЧЄ — 2009 в команді, і 2009 року — індивідуально.
- 2001 — Михайло Мудрик, український футболіст, лівий вінгер лондонського «Челсі» і збірної України.
- 2003 — Валерій Ваховський, професійний український кіберспортсмен.
Померли 5 січня
- 1589 — Катерина Медічі, французька королева-мати, дружина короля Франції, Генріха II, одна з найвпливовіших осіб Франції періоду війн між католиками і гугенотами.
- 1679 — Остап Гоголь, гетьман України на польській території.
- 1992 — Дарія Ребет, українська політична і громадська діячка, голова Проводу ОУНЗ, журналістка, правниця, діячка жіночого руху в українській діаспорі.
- 2003 — Массімо Джиротті, італійський актор.
- 2012 — Олександр Сизоненко, радянський баскетболіст українського походження. В 1991 році зі зростом у 2,45 м (8 футів) дістав звання найвищої людини світу за даними Світових рекордів Гіннеса.
Можливо, вам також буде цікаво: Новий календар свят на січень – як змінилися дати
Головні новини України – ТУТ