Сьогодні 4 лютого 2025 року. Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями. Міжнародний день людського братерства. Православні згадують святого Миколая Сповідника. До Нового року залишилося 330 днів. Це вівторок, і на цей день припадає 1077-й день повномасштабної війни в Україні.
4 лютого – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
4 лютого – яке сьогодні церковне свято
День пам’яті Миколи Студеного.
4 лютого — народне церковне свято вшанування пам’яті преподобного Миколи Студеного. Він був одним із тих християн, які стійко та сумлінно розповсюджували християнство, попри гоніння та катування тих часів. За своє сумлінне подвижницьке життя Микола отримав Божественний дар зцілення — церквою він вважається чудотворцем. Поговорюють, що він продовжував зцілювати людей навіть після своєї смерті, тому віряни часто звертаються до нього у молитвах з проханнями про здоров’я.
Миколай народився у VIII столітті, на острові Крит. Коли йому було 10 років, батьки відправили його в Константинополь, у Студійський монастир – там його дядько, блаженний Феофан, був ченцем. При монастирі Миколай навчався, а потім постригся в ченці. У той час імператор Візантії Лев V Вірменин розпочав гоніння на священиків, ченців і вірян. Заарештували й Миколая – його відправили до в’язниці. Але коли на престол зійшла імператриця Феодора та повернули іконошанування, то на волю відпустили всіх ув’язнених за віру, в тому числі й Миколая.
Згодом його обрали настоятелем Студійського монастиря, але через кілька років йому довелося піти з нього через нового імператора Михайла Третього. Миколай поневірявся протягом 7 років, але його все-таки схопили і повернули в монастир – як бранця. Звільнили тільки після смерті імператора, а за нового правителя Миколай Студійський знову став настоятелем обителі.
4 лютого у світі
Міжнародний день людського братерства
4 лютого проводиться Міжнародний день людського братерства, який було запроваджено Генеральною асамблеєю ООН у кінці грудня 2020 року.
Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями
4 лютого світ відзначає Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями.
День створення вакууму
Щорічно 4 лютого світ відзначає цікаву подію – День створення вакууму.
День неандертальця
Кожен рік 4 лютого відзначається День неандертальця. У цей день у 1857 р. цей представник людського роду вперше був представлений науковому суспільству.
День Незалежності Республіки Шрі-Ланка
4 лютого кожного року Демократична Соціалістична Республіка Шрі-Ланка святкує свою незалежність, яку вона отримала не так давно, а саме у 1948 році.
Іменини 4 лютого
Андрій, Аркадій, Борис, Василь, Георгій, Дмитро, Іван, Кирило, Михайло, Микола, Олександр, Олексій, Петро, Сергій, Федір, Юрій, Ганна, Катерина.
Талісманом людини, народженої 4 лютого, є берил. Камінь, який використовували для лікування зубного болю. Також берил носили, щоб налагодити стосунки в родині.
Традиції, заборони, прикмети 4 лютого
У народі 4 лютого – свято Микола Студений. Прозвали його так тому, що зазвичай у цей час поверталися сильні морози і сніг, так і говорили: “На Студеного Миколу снігу навалить гору”.
У православне свято сьогодні звертаються до Миколи Сповідника, як до заступника за нас перед Господом. Святому, оскільки він мав дар цілительства, моляться про здоров’я, просять зцілити від хвороб, читають молитви від зустрічі з диким звіром.
У народі цього дня заведено займатися домашніми справами і присвятити час догляду за домашніми тваринами.
У минулі часи цей день був оплотом заметілі, хурделиці та морозу. Саме мороз визначав майбутню погоду. Якщо спітніли віконниці та рами, слід чекати потепління. Якщо “сніжні візерунки” підіймаються угору склом – морозу тривати, а якщо похилилися – на відлигу.
Ще прикмети 4 лютого:
- гілки на ялинці похилилися донизу — до сильного снігопаду;
- до цього часу не вдарили морози — зима протримається довго;
- ліс чорний, в ньому мало снігу — до відлиги;
- високий туман — чекайте на теплу погоду.
Що не можна робити 4 лютого
- Не слід залишати безлад в домі.
- Не можна лихословити, лаятися.
- Існує заборона на тяжку фізичну роботу.
4 лютого в історії
Визначні події цього дня
- 1690 — собор Російської православної церкви наклав анафему «хлібопоклонницькій єресі» й на релігійні твори українських авторів Петра Могили, Кирила Ставровецького, Іоаникія Галятовського, Лазара Барановича, Антіна Радивиловського, Єпіфанія Славинецького.
- 1789 — у Філадельфії на засіданні виборщиків, які представляли 10 з 11-и штатів, що ратифікували конституцію США, одноголосно, 69-а голосами, було обрано першого президента Сполучених Штатів Америки — ним став Джордж Вашингтон.
- 1793 — Другий поділ Речі Посполитої, внаслідок якого Волинь і Поділля приєднано до Російської імперії.
- 1906 — департамент поліції Нью-Йорку постановив використовувати відбитки пальців для ідентифікації злочинців.
- 1941 — запатентований тефлон.
- 1945 — у Лівадії (Крим) відкрилася Ялтинська конференція — дипломатична зустріч лідерів США, Великої Британії й СРСР з метою вирішення питань закінчення Другої світової війни та повоєнного ладу.
- 1969 — Ясір Арафат очолив Організацію визволення Палестини.
- 1970 — засноване місто Прип’ять.
- 1974 — після двох років дресирування шимпанзе Нім Чимскі в США написав перше слово.
- 2004 — почала роботу соціальна мережа Facebook. Її заснував студент Гарвардського університету Марк Цукерберг.
- 2005 — Верховна Рада України затвердила Юлію Тимошенко на посаді прем’єр-міністра України.
- 2021 — у Запоріжжі сталася пожежа у Запорізькій обласній клінічній інфекційній лікарні, внаслідок якої загинуло четверо людей, а ще двоє постраждали.
Народилися 4 лютого
- 1494 — Франсуа Рабле, французький письменник, автор «Ґарґантюа та Пантаґрюеля».
- 1746 — Тадеуш Костюшко, військовий та політичний діяч, учасник війни за незалежність північноамериканських колоній (1775-83 рр.), керівник антиросійського Польського повстання (1794 р.).
- 1854 — Сидір Мидловський, актор, театральний діяч і письменник.
- 1880 — Климент Квітка, музикознавець та фольклорист, чоловік Лариси Косач (Лесі Українки).
- 1964 — Олег Протасов, радянський і український футболіст і тренер, віцечемпіон Європи 1988,
- 1981 – Сергій Колодій, один із «кіборгів» Донецького аеропорту, Герой України.
Померли 4 лютого
- 1920 — Модест Сосенко, український художник-монументаліст, майстер релігійного та світського малярства, портретист, пейзажист, ілюстратор.
- 1972 — Микола Чеботарів, український військовий і політичний діяч, один з організаторів та керівник української контррозвідки.
- 1995 — Патриція Гайсміт, американська письменниця, авторка психологічних детективів, багато з яких були екранізовані.
- 1995 — Олександр Довженко, лікар-нарколог, автор оригінального методу кодування.
- 2021 — Петро Сказків, український музикант-цимбаліст.
Можливо, вам також буде цікаво: Коли Масляна? Календар православних свят на лютий 2025 року
Головні новини України ТУТ