Сьогодні 3 січня 2025 року. У світі сьогодні Фестиваль День сну і день здоров’я душі та тіла. Православні згадують великомученика Гордія Каппадокійського і пророка Малахія. До Нового року залишилося 362 дні. Це п’ятниця, і на цей день припадає 1045-й день повномасштабної війни в Україні.
3 січня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
3 січня – яке сьогодні церковне свято
Віряни 3 (16) січня шановують пам’ять святого мученика Гордія – Гордіїв день. Народився і виріс Гордій у християнській кесарійській сім’ї у III сторіччі. У зрілому віці вирішив піти шляхом військового, досяг успіхів, проявляв не раз мужність і за старання отримав звання сотника. Але з початком гонінь на християн пішов з військової служби та присвятив себе служінню Христу. Жив він у пустелі, готувався до прославляння імені Христа, а згодом повернувся на Батьківщину і став на захист християн. Через це його ув’язнили, довго катували й обезголовили.
3 січня у світі
Фестиваль День сну
Фестиваль День сну або Свято сну відзначають 3 січня. Свято сну — це день, присвячений святкуванню та вшануванню сну. Цей день заохочує людей розслабитися і надолужити втрачене після метушливого святкового сезону.
Міжнародний день здоров’я душі та тіла
3 січня у багатьох країнах проводиться Міжнародний день здоров’я душі та тіла. Зв’язок розуму, тіла і душі відіграє важливу роль у здоров’ї та добробуті людини.
День жінок у рок-музиці
День Жінки Rock або День жіночого року, День жінок у рок-музиці відзначають 3 січня. Це день, присвячений вшануванню внеску і досягнень жінок в індустрії рок-музики. У цей день вшановують жінок-музикантів, які подолали бар’єри і проклали шлях для майбутніх поколінь у сфері, де переважно домінують.
А також у світі:
- День вишні у шоколаді.
- День народження соломинки для коктейлів.
Іменини 3 січня
- Гордій, Ірина.
Талісманом людини, народженої 3 січня, є онікс. Здавна вірили, що цей камінь приносить удачу своєму власнику. Також вважається, що онікс допомагає ранам швидше загоюватися.
Традиції, заборони, прикмети 3 січня
У народі 3 січня – свято Гордєєв день.
У православне свято сьогодні звертаються до святих Гордія і Малахія – вважається, що вони допомагають людям, які страждають важкими хворобами, епілепсією, одержимістю нечистою силою, тому у святих просять захисту від недуг.
У народі вважається, що в цей день не можна вихвалятися перед іншими своїм достатком, успіхами та здібностями дітей, міцним здоров’ям, щоб Гордій не покарав, забравши добро.
Також люди вірили, що в Гордіїв день на вулиці гуляють відьми, а коли вони стають голодними, заходять у хліви та доять корів. Тому люди захищали свою худобу від нечисті, щоб та не померла, клали біля хліва гілки осики.
На Гордіїв день є звичай пекти ватрушки з сиром або смажити сирники, щоб було щастя в сім’ї на весь наступний рік.
Важливо було прибрати на скотному дворі. А домашню худобу, особливо корів, цього дня годували виключно вівсяною чи пшеничною кашою на молоці, а потім читали спеціальні молитви, щоб злі духи не задоїли їх до смерті.
Також цього дня заведено ходити в лазню.
За астрономічним календарем 3 січня Земля знаходиться в перигелії, тобто вона розташовується на найменшій відстані від Сонця. Наші пращури помітили: який день 3 січня, таким буде і вересень. Червоне сонце на сході віщує заметіль. Якщо цього дня багато снігу, то можна очікувати хороший урожай хліба, а якщо сніг не вкриє землю, то врожай у цьому році буде бідним.
Ще прикмети 3 січня
- на небі білі пухнасті хмаринки — будуть хуртовини;
- рано світає — до скорого снігопаду;
- зайці підходять до людських осель — вдарять сильні морози;
- пухнастий іній на деревах — найближчими днями буде ясна погода.
Що не можна робити 3 січня
- Забороняється брати і позичати гроші в борг.
- Не можна нічим хвалитися, тому що залишитесь ні з чим.
- Не варто пити алкогольні напої.
3 січня у світі
Визначні події
- 1431 — бургундський герцог продав за 10 000 франків Жанну Д’Арк, захоплену в полон внаслідок зради, єпископові Кошону, який діяв від імені англійського короля.
- 1521 — Папа Римський Лев Х відлучив від римо-католицької церкви релігійного реформатора Мартіна Лютера за публікацію 95 тез про фінансові зловживання в церкві.
- 1888 — у Вашингтоні власник фабрики з виробництва паперових цигаркових мундштуків Марвін Стоун отримав патент на соломинку для коктейлів (тоді соломинки виготовляли з паперу).
- 1919 — Українська Національна Рада схвалила постанову про з’єднання Західно-Української Народної Республіки з Українською Народною Республікою в Києві.
- 1924 — через два роки після виявлення поховання єгипетського фараона Тутанхамона британська експедиція знайшла головний скарб гробниці — кам’яний саркофаг фараона. Коли в лютому саркофаг відкрили, всередині виявилася золота труна з мумією Тутанхамона.
- 1925 — Беніто Муссоліні оголосив себе диктатором Італії.
- 1957 — після 11 років розробок компанія Hamilton Watch представила перший у світі електронний годинник.
- 1959 — через 218 років після відкриття європейцями і через 92 роки після придбання у Росії за ціною 2 центи за акр Аляска стала 49-м штатом США.
- 1992 — Україна встановила дипломатичні стосунки з США.
- 1992 — командувач Чорноморським флотом І. Касатонов підписав наказ про вихід Чорноморського флоту з підпорядкування Генштабу у Москві і підпорядкування ЧФ Міністерству оборони України. Наказ був скасований І. Касатоновим 10 січня 1992 року.
Народилися 3 січня
- 106 до н. е. — Марк Тулій Цицерон, римський державний діяч, оратор, письменник («Про обов’язки», «Про славу», «Про філософію»)
- 1856 — Іван Селезньов, український живописець
- 1878 — Петро Ткаченко-Галашко, кобзар
- 1888 — Микола Вікул, український хімік
- 1895 — Борис Лятошинський, український композитор, диригент, педагог
- 1904 — Олександр Арутюнов, український радянський нейрохірург, засновник української школи нейрохірургів
- 1909 — Петро Сабадиш, український пейзажист, заслужений художник УРСР.
- 1913 — Омелян Польовий, український військовик, політв’язень. Командир ВО-3 «Лисоня», полковник УПА.
- 1913 — Натан Рибак, український письменник
- 1917 — Єва Будницька, українська поетеса
- 1917 — Юрій Митропольський, український математик і механік, академік НАН України
- 1939 — Боббі Галл, визначний канадський хокеїст на прізвисько «Золота ракета»
- 1942 — Анатолій Погрібний, український громадський діяч, літературознавець, публіцист, голова Всеукраїнського педагогічного товариства ім. Григорія Ващенка
- 1942 — Іван Низовий, український письменник, поет, прозаїк, публіцист, журналіст, редактор, громадський діяч.
- 1943 — Петро Хмарук, український політик та громадський діяч
- 1943 — Ярослав Лесів, член Української Гельсінкської групи, активний учасник національно-патріотичного і релігійного руху
- 1946 — Джон Пол Джонс, британський музикант-мультиінструменталіст, басист та клавішник рок-гурту Led Zeppelin
- 1956 — Мел Гібсон, австрало-американський кіноактор, режисер, сценарист і продюсер. Його найкращий фільм «Хоробре серце» був номінований на «Оскар» у десяти номінаціях і виграв у п’яти
- 1969 — Міхаель Шумахер, семиразовий чемпіон світу з автогонок у класі Формула-1. Володар більшості особистих рекордів у «Формулі-1»
- 2003 — Ґрета Тунберг, шведська екологічна активістка.
Померли 3 січня
- 1923 — Ярослав Гашек, чеський письменник-сатирик.
- 2000 — Віктор Колотов, радянський та український футболіст, згодом футбольний тренер.
- 2014 — Григорій Кохан, український кінорежисер, сценарист.
Можливо, вам також буде цікаво: Новий календар свят на січень – як змінилися дати
Головні новини України ТУТ.