Сьогодні 3 грудня 2024 року. Православні вшановують святого Іоана Мовчальника, єпископа Колонійського. До Нового року залишилося 28 днів. Це вівторок, і на цей день припадає 1014-й день повномасштабної війни в Україні.
3 грудня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
3 грудня – яке сьогодні церковне свято
Іоан жив у V столітті в місті Нікополі Вірменському. Він з дитинства вивчав Святе Письмо і, коли після смерті батьків отримав у спадок землю, то побудував там церкву Пресвятої Богородиці. Разом із десятьма ченцями Іоан жив при храмі протягом 10 років. Коли юнакові було 28, жителі сусіднього міста Колонії попросили зробити Іоана своїм єпископом – так він був висвячений у сан і протягом 10 років керував церквою.
Пізніше єпископ поїхав до Єрусалима, де оселився в монастирі преподобного Сави Освяченого, як простий послушник. Іоан багато працював і брався за найважчу працю. Згодом, отримавши благословення патріарха на подвиг мовчання, пішов жити в пустелю. За переказами, святого там захищав лев.
За молитвою святого відбувалося багато чудес, він умів читати думки, зціляв хворих і біснуватих. Помер преподобний Іоан Мовчальник у віці 104 роки.
3 грудня у світі
Міжнародний день людей з інвалідністю
3 грудня кожного року світ відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю. Читайте далі про цікаві факти виникнення цієї події та що можна робити в цей день.
Щедрий вівторок
Щедрий вівторок відзначають кожного року у наступний вівторок після Дня подяки.
День світової тиші і німоти
3 грудня відзначається День світової тиші й німоти. Цього дня треба намагатися говорити мало, молитися, замислюватися над сенсом життя та оцінювати свої вчинки.
Всесвітній день катання на ковзанах
Всесвітній день катання на ковзанах – це всесвітнє свято, що прославляє радість і спорт катання на ковзанах. Це день, коли любителі катання на ковзанах з усього світу єднаються, щоб насолодитися і популяризувати цей елегантний і захоплюючий вид спорту.
Всесвітній день комп’ютерної графіки (Міжнародний день дизайнерів та аніматорів)
Щорічно 3 грудня відзначається Всесвітній день комп’ютерної графіки, або Міжнародний день дизайнерів та аніматорів (День 3D).
Міжнародний день боротьби проти пестицидів
Щороку 3 грудня проводиться Міжнародний день боротьби з пестицидами, який вперше оголосила у 1998 р. однойменна Міжнародна коаліція. Дата обрана не випадково, а для того, щоб ще раз підкреслити трагічність катастрофи, яка сталася у 1984 р. внаслідок вибуху на заводі пестицидів Union Carbide в Індії.
Міжнародний день баскської мови
Щороку 3 грудня відзначається Всесвітній день баскської мови або еускари. Дата ця була затверджена у 1948 році Товариством Баскських Досліджень у пам’ять про святого Франциско Хав’єра – найбільш успішного та відомого християнського місіонера за версією католицької церкви, який був баском за походженням та останні свої слова перед смертю сказав рідною мовою.
Всесвітній день трюків
Щорічно у перший вівторок грудня відзначається Всесвітній день трюків. Ті, хто їх створює та втілює у реальність, кидають виклик законам фізики та гравітації. Вони також доводять усім іншим, що людина має тільки ті обмеження, які сама на себе накладає.
А також у світі:
- День Давайте обіймемося
- День “Зробіть подарунок”
- День народження SMS
- День запіканки із зелених бобів
Іменини 3 грудня
- Андрій, Гаврило, Георгій, Іван, Микола, Сава, Федір.
Талісманом людини, народженої 3 грудня, є циркон. Камінь, що допомагає розвивати пам’ять. А ще вірили, що циркон захищає свого власника від шахраїв.
Традиції, заборони, прикмети 3 грудня
Згідно з народними повір’ями цього дня потрібно було мовчати. Якщо весь день не проронити жодного слова, то наступного року на вас буде чекати успіх в усіх справах. Якщо ж не говорити не виходить, то потрібно зважувати кожне слово.
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святого Іоана – просять про одужання для себе і близьких.
Особливою проблемою у минулі часи в цей період були дороги, оскільки суха осіння погода вже закінчилась, а санний шлях ще не налагодився. Наші предки говорили: “Матінка зима ще снігом дороги не припекла”, “Не чекай цього дня від дороги пуття”.
За погодою 3 грудня наші пращури передвіщали погоду на 3 червня – якщо піде сніг, то через пів року буде дощ.
Ще прикмети 3 грудня:
- дрова в печі сильно тріщать — будуть морози;
- зірки вночі мерехтять — прийде сильна завірюха;
- мало снігу нападало — наступного року чекайте на поганий урожай;
- снігур цвірінькає під вікном — до відлиги.
Що не можна робити 3 грудня:
- Не варто думати тільки про матеріальне.
- Не можна ледарювати, уникати праці.
- Забороняється багато писати чи говорити.
3 грудня в історії
Визначні події
- 1775 — уперше піднятий зоряно-смугастий прапор США.
- 1818 — Іллінойс став 21-им штатом Сполучених Штатів Америки. Іллінойс часто називають «Землею Лінкольна» або ж «Штатом в прерії».
- 1879 — Томас Едісон вперше публічно продемонстрував роботу лампи розжарювання (з вугільною ниткою, поміщеною в вакуумну скляну колбу), яка могла безперервно горіти протягом 4 годин.
- 1910 — у Парижі продемонстрували першу неонову лампу (винахідник — французький фізик Жорж Клод).
- 1920 — польський сейм ліквідував територіальну окремішність Галичини. Для позначення етнічної території Східної Галичини введено термін «Східна Малопольща», зникли з вживання слова «українець», «український», вводилися «русин», «руський»
- 1932 — постановою Ради Народних Комісарів УСРР заборонено торгівлю м’ясом і худобою в областях України, які ухиляються від виконання плану заготівлі м’яса. Постанова стала однією з причин Голодомору 1933 року.
- 1967 — Південноафриканський хірург Крістіан Барнард здійснив у Кейптауні першу у світі успішну трансплантацію серця.
- 1973 — американський «Піонер-10» («Пайонір-10») став першим космічним апаратом, який пролетів біля Юпітера.
- 1979 — Референдум в Ірані схвалив проєкт конституції країни, яка закріпила курс на ісламізацію суспільства: введено систему шаріатського судочинства, ісламської освіти, жінки тепер мали обов’язково носити чадру.
- 1984 — сталась одна з найбільших в історії промислових катастроф — внаслідок витоку отруйного газу на хімічному комбінаті в м. Бхопал (Індія) загинуло понад 2000 осіб, а 20 тисяч — втратили зір.
- 1989 — після дводенної неофіційної зустрічі керівник СРСР Михайло Горбачов і президент США Джордж Буш-старший заявили про завершення епохи протистояння двох ідеологічних систем — «Холодної війни».
- 1991 — реагуючи на результати Всеукраїнського референдуму 1 грудня, президент СРСР Михайло Горбачов у своєму телевиступі заявив: «Країна в небезпеці, Вітчизна в небезпеці».
- 1991 — незалежність України визнала Угорська Республіка, посольство Угорщини у Києві стало першим посольством іноземної держави в Україні.
- 1992 — Генеральна Асамблея ООН проголосила цей день Міжнародним днем інвалідів.
- 2004 — Верховний Суд України ухвалив рішення, згідно з яким результати виборів Президента України 21 листопада 2004 року були сфальсифіковані (дії Центральної виборчої комісії визнано незаконними, а протокол ЦВК — недійсним).
- 2012 — тайфун Бофа налетів на Філіппіни, в результаті чого загинуло щонайменше 475 людей.
Народилися 3 грудня
- 1722 — Григорій Сковорода, видатний український просвітник, поет та мандрівний філософ (пом. 1794).
- 1755 — Гілберт Стюарт, американський художник. Разом з художником Джоном Коплі вважається засновником живопису США.
- 1820 — Томас Бічем, винахідник проносних таблеток.
- 1857 — Джозеф Конрад (Юзеф Теодор Конрад Коженьовський), англійський письменник польського походження, родом з України (Бердичів).
- 1877 — Степан Рудницький, український географ, засновник української наукової географії i географії України.
- 1931 — Іван Данилюк, український математик, перший директор Інституту прикладної математики і механіки НАНУ.
- 1937 — Іван Сльота, український хоровий диригент і композитор, народний артист України.
- 1948 — Оззі Осборн, британський рок-співак.
Померли 3 грудня
- 1841 — Йосип-Казимир Будкевич, український живописець, рисувальник та педагог.
- 1965 — Ганна Собачко-Шостак, українська художниця, майстер декоративного розпису.
- 1978 — Іван Кавалерідзе, український скульптор та кінорежисер.
- 1999 — Джон Скетмен, американський джазовий музикант.
Можливо, вам також буде цікаво: Церковний календар на грудень 2024 року: коли Миколая та Різдво
Головні події України і світу ТУТ