Сьогодні 27 листопада 2024 року. День захисту черепах. День заснування Національної Академії Наук України. Православні згадують преподобного Романа Антіохійського і відзначають день пам’яті чудотворної ікони Божої Матері “Знамення” – однієї з найшанованіших у православ’ї. Залишилося 34 дні до Нового року. Це середа, і на цей день припадає 1008-й день повномасштабної війни в Україні.
27 листопада – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
27 листопада – яке сьогодні церковне свято
Православне свято 27 листопада за новим календарем – день пам’яті преподобного Романа Антіохійського.
Роман Антіохійський народився в Кілікійському місті Росс, а через деякий час переїхав жити в Антіохію. Тут він прийняв чернецтво і все своє життя присвятив Богу. Відомо, що жив святий у маленькому приміщенні, вогонь ніколи не запалював, а харчувався лише хлібом із сіллю і водою. З юного віку він перестав стригти волосся, тож до кінця життя воно обвивало тіло святого, носив він сорочку-власяницю та вериги.
Прославився святий Роман тим, що мав дар чудотворення, зцілював від важких хвороб і врятував від смерті багатьох людей.
***
А також сьогодні день чудотворної ікони Божої Матері “Знамення”
Чудотворна ікона Божої матері “Знамення” була створена в другій чверті XII століття. У XVI столітті її оновили, і від первісного стародавнього живопису залишилося лише кілька деталей: фрагменти мафорія і сукні Богородиці та медальйона навколо образу немовляти Ісуса.
Назву ікона отримала після чудесного знамення від Новгородської ікони, що сталося 1170 року. У ті часи війська князя Андрія Боголюбського взяли в облогу Великий Новгород і, коли в людей не залишалося надії на порятунок, архієпископ Новгородський почув голос Діви Марії. Вона веліла винести ікону “Знамення” з церкви й обійти з нею кріпосну стіну. Так і зробили – в якийсь момент одна зі стріл влучила в ікону, і з очей Богородиці полилися сльози. Воїни, які взяли місто в облогу, в паніці кинули зброю і кинулися навтьоки. І після цього випадку стали відзначати річницю дива від ікони.
На іконі “Знамення” зображено Божу Матір під час читання молитви: її руки підняті вгору, а на грудях – Немовля.
27 листопада у світі
День захисту черепах
День захисту черепах, дослівно це День усиновлення черепах, що відзначається щорічно 27 листопада, створений для нагадування про багату спадщину та непросте існування однієї з найдавніших істот на Землі.
День шпильок та голок
День шпильок і голок, який відзначається щорічно 27 листопада, має подвійне значення. Це день пам’яті історичного пролетарського бродвейського мюзиклу, а також нагадування про поширені фізичні відчуття, відомі як “поколювання”.
27 листопада в Україні
День заснування Національної Академії Наук України
27 листопада кожного року Україна святкує День заснування Національної Академії Наук (НАНУ).
Іменини 27 листопада
- Андрій, Борис, Василь, Володимир, Всеволод, Гаврило, Дмитро, Іван, Микола, Олексій, Роман, Сергій.
Талісманом людини, народженої 27 листопада, є рубін. Здавна вірили, що цей камінь допомагає зупинити лихоманку та кровотечі. Рубін є символом пристрасті, щирого та сильного кохання.
Традиції, заборони, прикмети 27 листопада
У народі день прозвали 27 листопада свято Романів день. Вважається, що якщо в цей час стати обличчям до вітру, всі негаразди підуть разом із ним.
Іній на деревах у цей день вказував на те, що можна чекати гарного врожаю.
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до ікони “Знамення” – просять про мир, порятунок від воєн, захист від недоброзичливців, ворогів, стихійних лих, пожеж, зміцнення сім’ї. Також святий образ допомагає боротися з важкими хронічними хворобами і дарує зцілення.
Преподобному Роману моляться про позбавлення від безпліддя і бездітності.
За народними прикметами цього дня добре зробити прибирання – вважається, що з винесеним сміттям можна позбутися неприємностей і проблем.
Наші пращури вірили, що цей день особливий в календарі. Тому чекали на доленосну зустріч з важливою людиною.
Погода цього дня багато в чому визначала майбутній врожай: іній – до врожаю вівса, дощ – пшениці. Якщо хмарне небо чи випаде сніг – до негожого травня; іній на деревах – до морозу, туман – до відлиги, а якщо вночі був іній, вдень сніг не випаде.
Ще прикмети 27 листопада
- дим стелиться донизу — йде потепління, піднімається вгору — до морозів;
- ліс шумить — чекайте на відлигу;
- голосно цвірінькають горобці — буде потепління;
- корови сопуть та пирхають — до холодної погоди.
Що не можна робити 27 листопада:
- Не дозволяється рибалити.
- Не слід шити, плести, в’язати.
- Не можна впускати до будинку хворих.
27 листопада в історії
Визначні події
- 1095 — Папа Римський Урбан II на соборі в Клермоні проголошує Перший хрестовий похід
- 1620 — Пілігрими висадились в Америці.
- 1895 — Альфред Нобель підписав свій заповіт, по якому його майно поступає до фонду Нобелівської премії.
- 1897 — ввели в експлуатацію Єнакієвський металургійний завод — одне з найстаріших металургійних підприємств України.
- 1918 — відбулися перші установчі спільні збори Української Академії Наук, на яких президентом Академії було обрано В. Вернадського, секретарем — А.Кримського.
- 1928 — в Одеській окрузі створено першу в СРСР машинно-тракторну станцію.
- 1937 — у віці 73 років «народний патріарх» митрополит Василь (Липківський) розстріляний за вироком «трійки» НКВС.
- 1952 — у свій перший рейс вирушив львівський тролейбус.
- 1971 — радянська автоматична станція Марс-2 зробила посадку на Марсі.
- 2004 — Верховна Рада України на позачерговому засіданні визнала результати повторного голосування на виборах Президента 21.11.2004 такими, що не відображають повною мірою волевиявлення народу і є недійсними. За прийняття такого рішення проголосувало 323 депутати.
Народилися 27 листопада
- 1863 — Ольга Кобилянська, українська письменниця, активна діячка жіночого руху Буковини.
- 1879 — Григорій Чупринка, український культурний, військовий і політичний діяч, поет-романтик (Огнецвіт, Метеор, Сон-трава, Лицар-Сам). Розстріляний ЧК.
- 1899 — Єлисавета Скоропадська, українська скульпторка, старша дочка гетьмана Павла Скоропадського.
- 1901 — Михайло Орест, український поет.
- 1918 — Борис Патон, вчений у галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів.
- 1926 — Олесь Бердник, український письменник-фантаст, філософ, громадський діяч. Автор понад 20 романів і повістей. Член-засновник Української Гельсінської групи (УГГ). Провідник українського гуманістичного об’єднання «Українська Духовна Республіка».
- 1940 — Богдан Козак, актор та режисер львівського драматичного театру імені М. Заньковецької, народний артист України, лауреат Шевченківської премії, декан факультету культури і мистецтв Львівського університету ім. Франка
- 1940 — Брюс Лі, китайський та американський кіноактор, майстер бойових мистецтв, інструктор і актор бойового кіно, один з найвпливовіших митців бойового жанру 20-го сторіччя.
- 1942 — Джимі Гендрікс, американський гітарист, співак і композитор.
- 1946 — Ігор Олексієнко, український зброяр, головний конструктор КБ «Спеціальної Техніки».
- 1977 — Оксана Хвостенко, українська біатлоністка, призерка п’яти чемпіонатів світу.
Померли 27 листопада
- 8 до н. е. — Горацій, поет «золотого віку» римської літератури, разом з Вергілієм і Овідієм, один з найуславленіших авторів у всій світовій літературі.
- 1852 — Ада Лавлейс, британський математик, зробила опис ранньої версії обчислювальної машини. Склала першу у світі програму, ввела у вжиток терміни «цикл» і «робоча комірка». На її честь названо мову програмування АДА. Вважається першим програмістом. Дочка англійського поета лорда Джорджа Гордона Байрона.
- 1895 — Александр Дюма (син), французький письменник (драматург, прозаїк, поет), член Французької академії з 1874.
- 1915 — Сигізмунд Заремба, український диригент, композитор, музичний критик і піаніст. Син українського композитора і піаніста Владислава Заремби.
- 1937 — Василь Липківський, митрополит УАПЦ, розстріляний НКВД у Києві.
- 1981 — Віра Кутинська, український аніматор та художник, учениця Михайла Бойчука.
- 2002 — Микола Тарновський, український письменник.
- 2010 — Ірвін Кершнер, американський кінорежисер, серед найвідоміших робіт якого друга частина «Зоряних воєн» і один з найвдаліших фільмів «бондіани», «Ніколи не кажи Ніколи» з Шоном Коннері.
Можливо, вам також буде цікаво: Постать дня: 17 листопада народився Казимир Шептицький, який врятував сотні дітей і був репресований радянською владою
Наш Телеграм