Сьогодні 27 грудня 2024 року. Православні вшановують пам’ять святого апостола первомученика і архідиякона Стефана. До Нового року залишилося 4 дні. Це п’ятниця, і на цей день припадає 1038-й день повномасштабної війни в Україні.
27 грудня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
27 грудня – яке сьогодні церковне свято
27 грудня в церковному календарі – день пам’яті святого апостола первомученика і архідиякона Стефана. Він був відомий своєю вірою, мудрістю і здатністю до проповідування. Як архідиякон він допомагав бідним і служив у громаді, віддаючи себе на служіння Богу і людям. Стефан також мав дар дивотворення, що привертало багатьох до віри у Христа. Через свої проповіді та відкриту критику єврейських релігійних лідерів Стефан був звинувачений у богохульстві. Він був приведений перед синедріоном, де виголосив промову, у якій захищав свою віру в Ісуса Христа як Месію. Його слова викликали гнів серед слухачів, і вони вирішили його побити камінням. Стефан став першою людиною, яка зазнала мученицької смерті за свою віру у Христа, і тому його називають первомучеником. Під час каменування він молився за своїх переслідувачів, кажучи: “Господи, не прийми їм цього за гріх!” (Діяння 7:60).
27 грудня у світі
Міжнародний день готовності до епідемій
Міжнародний день готовності до епідемій, який відзначається щорічно 27 грудня, був заснований Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй, щоб підкреслити критичну важливість глобальної готовності до епідемій.
А також у світі:
- День вирізання сніжинок
- День фруктового торта
- День “Відвідайте зоопарк”
27 грудня в Україні
День контррозвідки СБУ
День контррозвідки СБУ відзначають 27 грудня. Цей день присвячений до створення Департаменту контррозвідки Служби безпеки України (СБУ) – ключової інституції у забезпеченні безпеки держави від зовнішніх та внутрішніх загроз.
Іменини 27 грудня
- Аркадій, Гнат, Леонід, Микола, Олександр, Петро, Агата.
Талісманом людини, народженої 27 грудня, є змійовик. В Китаї вважається, що цей камінь допомагає подолати розбіжності в родині. А ще змійовик захищає організм від отрути.
Традиції, заборони, прикмети 27 грудня
У народному календарі 27 грудня – свято Степанів день або Степанові труди. Говорили: “Прийшов Степан – на ньому червоний жупан”, тобто, незабаром варто чекати морозів.
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святого Стефана, просять зміцнити віру, душевного спокою і достатку.
Цього дня за традицією вшановували пастухів, тому що святий Стефан вважається їхнім покровителем. Також святий вважається покровителем домашньої худоби.
Дівчата традиційно влаштовували передноворічні ворожіння на майбутнє весілля.
За народною традицією цього дня готують “колядки” – маленькі пиріжки з прісного тіста з різною начинкою і медові пряники. Відмовлятися від такого частування не можна – інакше весь рік буде невдалим.
У цей час тримається стабільно зимова погода, з усіма характерними для неї явищами: “У грудні мороз наростає, проте день прибуває”. У давнину говорили: “Зима ночі урвала, дня додала”. Наші пращури помітили: якщо взимку повітря стає прозорішим, значить слід чекати на похолодання.
Ще прикмети 27 грудня:
- ворони на снігу гніздяться — прийде відлига;
- мороз і сонце — до урожайного року;
- до будинку прибіг заєць — чекайте на сильні морози;
- в небі літають зграями птахи — до затяжних снігопадів.
Що не можна робити 27 грудня:
- Забороняється фізично працювати.
- Не можна відмовляти в допомозі, якщо її просять.
- Не варто пити алкоголь.
27 грудня в історії
Визначні події
- 537 — У Константинополі, столиці Візантійської імперії, освятили храм святої Софії, який протягом тисячоліття був головним храмом православного світу.
- 1648 — тріумфальний в’їзд гетьмана Війська Запорозького Богдана Хмельницького в Київ через Золоті ворота.
- 1932 — Постанова ЦВК і РНК СРСР про введення в СРСР єдиної паспортної системи та «обов’язкового запису паспортів». Селяни паспортів не отримали, через що фактично перетворилися на кріпаків; з’явився додатковий привід для переслідування мандрівних кобзарів
- 1932 — У розпал Великої депресії в Нью-Йорку відкрився найбільший у світі театр мистецтв «Radio City Music Hall», розрахований на 5945 місць.
- 1934 — Політбюро ЦК ВКП(б) своєю Постановою № 488 «Об Украине» ухвалило депортувати 2 000 «антирадянських» родин із прикордонних районів України та переселити 7-8 тис. господарств «ненадёжного элемента» з західної частини України на східну.
- 1959 — Від семи поштовхів землетрусу на півночі Туреччини загинуло понад 50 тисяч осіб, сотні тисяч жителів провінцій Ерзінджан, Сівас і Самсун втратили житло і протягом всієї зими потерпали від лютих морозів, що часом досягали 30 градусів.
- 1979 — Радянські військовики вбили президента Афганістану Хафізуллу Аміна.
- 1979 — За рішенням керівництва СРСР 75-тисячний контингент радянських військ увійшов на територію Афганістану.
- 1991 — незалежність України визнали Алжир, КНР, Соціалістична Республіка В’єтнам, Камбоджа, Молдова і Франція.
Народилися 27 грудня
- 1571 — Йоганн Кеплер, німецький астроном, який першим заявив, що планети обертаються навколо Сонця
- 1822 — Луї Пастер, французький хімік і бактеріолог, основоположник сучасної мікробіології та імунології; розробив метод консервування (пастеризація) і заходи профілактичної вакцинації проти холери, сибірки, сказу.
- 1876 — Іван Алчевський, український співак (ліричний тенор), громадський діяч; син Олексія Кириловича і Христини Данилівни Алчевських.
- 1885 — Степан Шкурат, український актор театру і кіно.
- 1901 — Марлен Дітріх німецька кіноакторка («Шанхайський експрес», «Голубий ангел», «Диявол — це жінка», «Монте-Карло») та співачка.
- 1908 — Володимир Божик, кобзар, диригент
- 1934 — Лариса Латиніна (Дирій), українка, 9-разова олімпійська чемпіонка зі спортивної гімнастики, володарка найбільшого числа олімпійських нагород за всю історію Олімпійських ігор
- 1948 — Жерар Депардьє, французький театральний і кіноактор («Двоє в місті», «Мій американський дядечко», «Сусідка», «Сірано де Бержерак», «Полковник», «Вибір зброї»).
Померли 27 грудня
- 1076 — Святослав Ярославич, князь чернігівський, син Ярослава Мудрого.
- 1633 — Мелетій Смотрицький, український письменник-полеміст, вчений, церковний і громадський діяч, автор підручника церковнослов’янської мови (1619). Народився близько 1572.
- 1920 — Микола Бурлюк, український письменник, теоретик мистецтва. Брат Давида Бурлюка, Володимира Бурлюка та Людмили Бурлюк-Кузнецової.
- 1938 — Мандельштам Осип Емільович, поет, прозаїк, есеїст, перекладач, літературознавець.
- 2012 — Володимир Синявський, український і радянський спортсмен-борець, багаторазовий чемпіон СРСР, Кубку світу, призер Олімпійських ігор.
- 2020 — Олександр Кремко, український фотограф, письменник, громадський діяч.
Можливо, вам також буде цікаво: Новий календар свят на січень – як змінилися дати
Головні новини України ТУТ