Сьогодні 26 грудня 2024 року. День подарунків і День скигліїв. Православні святкують Собор Пресвятої Богородиці. До Нового року залишилося 5 днів. Це четвер, і на цей день припадає 1037-й день повномасштабної війни в Україні.
26 грудня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
26 грудня – яке сьогодні церковне свято
26 грудня в церковному календарі – Собор Пресвятої Богородиці. Є одним із найбільших християнських свят. Воно присвячене Пресвятій Богородиці, яка народила Ісуса Христа, і є виявом шани до її особливого місця в історії спасіння. Цього дня у храмах звершуються святкові богослужіння, де читаються євангельські уривки, що стосуються народження Христа і ролі Пресвятої Богородиці. На богослужінні прославляють Матір Божу як ту, через яку відбулося втілення Сина Божого. Свято підкреслює важливість Пресвятої Богородиці як заступниці людства перед Богом і як символу покірності та віри.
26 грудня у світі
День подарунків
День подарунків припадає на 26 грудня. Свято щороку відзначається переважно в тих країнах, що історично пов’язані з Великобританією та в деяких європейських країнах.
Міжнародний день круп’є
Міжнародний день круп’є відзначається щорічно 26 грудня. Потреба у новій професії виникла з появою перших гральних домів, які з’явилися понад 300 років тому.
День цукерки тростинки
День цукерки тростинки відзначають 26 грудня, присвячений культовому різдвяному кондитерському виробу, відомому своїми характерними червоно-білими смужками та м’ятним смаком.
День незалежності та єдності Словенії
День незалежності та єдності Словенії, що відзначається щорічно 26 грудня, є національним святом Словенії, яке відзначається на честь історичного референдуму про незалежність країни.
А також у світі:
- День Листів подяки.
- День скигліїв.
Іменини 26 грудня
- Лука, Степан, Федір, Антоніна.
Талісманом людини, народженої 26 грудня, є сердолік. Воїни носили цей камінь, як символ мужності і відваги. Народи Сходу вірили, що сердолік оберігає від хвороб та смерті.
Традиції, заборони, прикмети 26 грудня
Цього дня хатами ходять колядники. В давнину вважалося, якщо не впустити їх до будинку, то щастя цього року омине її.
У народному календарі 26 грудня – свято Бабиної каші. Цього дня заведено дякувати не тільки Діві Марії за народження Спасителя і святим, які оберігали Її та Немовля, а й вшановувати породіль і тих, хто допомагає матерям під час народження дітей – акушерів, а за старих часів – повитух.
За погодою перших 12 днів, які йдуть за 25 грудня, передвіщали погоду кожного із 12 місяців року, що наступає. Так, 26 грудня відповідає січню, 27 – лютому, 28 – березню і т. д. Всі ці спостереження уважно записувались, і завдяки їм люди знали, чого очікувати від кожного місяця нового року.
Ще прикмети 26 грудня:
- співає зяблик — почнеться відлига;
- сніг до долонь прилипає — прийде тепло;
- північний вітер — до сильного похолодання;
- зграї ворон літають над головою — буде хуртовина.
Що не можна робити 26 грудня:
- Не можна лихословити, лаятися, сваритися.
- Забороняється варити кисіль — в родині буде небіжчик.
- Не варто купувати мотузку — до біди.
26 грудня в історії
Визначні події
- 1825 — У Петербурзі відбулося повстання декабристів на Сенатській площі.
- 1898 — П’єр і Марія Кюрі відкрили радіоактивний елемент радій
- 1918 — проголошено відновлення УНР і сформовано уряд держави — Раду Народних Міністрів УНР.
- 1931 — У Токіо засновано автомобільну компанію Dat Jidosha Seizo, перейменовану наступного року в «Nissan». Першою продукцією компанії були автомобілі і вантажівки, що випускались під торговою маркою Datsun.
- 1935 — На Гавайських островах зроблена спроба зупинити виверження вулкану авіабомбардуванням.
- 1946 — У Лас-Вегасі відкрився готель «Фламінго», побудований знаменитим гангстером Багсі Сігелом. З цього дня почалося перетворення Лас-Вегаса на світову столицю грального бізнесу.
- 1974 — в СРСР оголошено про видачу паспортів селянам.
- 1991 — Рада Республік Верховної Ради СРСР провела своє останнє засідання і прийняла декларацію, якою констатувала факт припинення існування Радянського Союзу.
- 1991 — Національним банком України зареєстрований Експобанк, як комерційний банк (реєстраційний № 75).
- 2004 — найбільш смертоносний землетрус у сучасній історії. Стався в Індійському океані, на північ від острова Суматра.
- 2004 — В Україні проведено переголосування другого туру 26 грудня 2004, на якому перемогу здобув Віктор Ющенко.
- 2023 – взлетів у повітря російський БДК Новочеркаськ.
Народилися 26 грудня
- 1716 — Томас Грей, англійський поет.
- 1853 — Аркас Микола Миколайович (старший), український культурно-освітній діяч, письменник, композитор, історик. Один із засновників і незмінний голова «Просвіти» в Миколаєві.
- 1891 — Євген Плужник, український поет, драматург, перекладач, один з найвизначніших представників Розстріляного Відродження.
- 1917 — Юрій Асєєв, київський архітектор, реставратор, мистецтвознавець, педагог; Заслужений архітектор України, почесний член Академії архітектури України, дійсний член ICOMOS.
- 1937 — Алла Бабенко, українська акторка, режисер Національного академічного драмтеатру ім. М.Заньковецької у Львові, народна артистка України
- 1970 — Юрій Содоль, український воєначальник. Герой України.
- 1994 — Святослав Горбенко, український військовик, доброволець. Один із «кіборгів». Герой України.
Померли 26 грудня
- 1771 — Гельвецій, французький літератор і філософ-матеріаліст.
- 1889 — Левко Боровиковський, український поет, фольклорист, етнограф.
- 1924 — Олександр Тарковський, український поет, письменник, журналіст, громадський діяч. Батько Арсенія Тарковського, дід Андрія Тарковського, брат Надії Тарковської, свояк і вихованець Івана Тобілевича (Карпенка-Карого).
- 1994 — Сільва Кошина, італійська акторка хорватського походження, модель.
- 2009 — Ів Роше, французький підприємець, засновник косметичної корпорації Yves Rocher.
Можливо, вам також буде цікаво: Новий календар свят на січень – як змінилися дати
Головні новини України тут