Сьогодні 25 січня 2025 року. День спостереження за погодою. Православні вшановують пам’ять святого Григорія Богослова, а також вшановують образ Божої Матері – ікону “Утамуй мої печалі”. До Нового року залишилося 340 днів. Це субота, і на цей день припадає 1067-й день повномасштабної війни в Україні.
25 січня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
25 січня – яке сьогодні церковне свято
25 січня в церковному календарі – день пам’яті святого Григорія Богослова. Він народився близько 330 року в Каппадокії, а помер близько 390 року. Був одним із видатних Отців Церкви та християнським богословом. Григорій був архієпископом Константинопольським і великим захисником православ’я в боротьбі з аріанством. Григорій Богослов відомий своїми численними богословськими працями, серед яких понад 240 послань, більше 500 віршів і 45 поем. Він також брав участь у Другому Вселенському Соборі, де активно захищав вчення про Святу Трійцю.
25 січня у світі
День спостереження за погодою
День спостереження за погодою, який відзначається 25 січня, заохочує людей уважніше придивитися до природи та навчитися розуміти атмосферні явища.
День протилежностей
День навпаки або День протилежностей — це гра, яку святкують переважно діти, де висловлювання та дії мають бути зрозумілі навпаки. День протилежностей — грайлива концепція, що часто подобається дітям, перевертає звичні речі з ніг на голову, заохочуючи говорити і робити щось протилежне.
День суперечливого одягу
Кожен рік у четвертий четвер січня відзначається День суперечливого одягу або День непоєднуваних кольорів в одязі – свято нестандартних рішень, оригінальних поєднань та справжньої кольорової битви. День суперечливого одягу порушує норми традиційної моди.
Іменини 25 січня
- Анатолій, Борис, Василь, Віталій, Володимир, Григорій, Дмитро, Олександр, Петро.
Талісманом людини, народженої 25 січня, є агат. Камінь, який допомагає розкрити таланти в різних іграх, показати свої творчі здібності. Здавна вірили, що агат приносить власнику багатство.
Традиції, заборони, прикмети 25 січня
У народі 25 січня – свято Григорій-весноуказатель або Григорів день. За його прикметами судять про погоду.
Григорів день здавна вважається сімейним, у цей час заведено ходити в гості до рідних і близьких.
До святителя Григорія звертаються у важкі моменти, просять зміцнити здоров’я і дух, допомогти у вихованні дітей, вважається, що святий сприяє фінансовому благополуччю тих, хто звик працювати.
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до Богородиці – перед іконою “Утамуй мої печалі” просять про своє здоров’я і здоров’я близьких, про можливість стати матір’ю.
Цього дня заведено таємно робити благі справи – все зроблене повернеться в більшому обсязі.
Якщо ви розлили молоко сьогодні — чекайте на радісну звістку. А розсипана сіль вказує, що почнеться конфлікт із рідною людиною.
Якщо цього дня йшов сніг, то літо очікували дощове, якщо було морозно, ясно – літо обіцяло бути теплим, а рік – врожайним: “Якщо снігопад – влітку дощик частий”. А ось тепла заметіль і “гнилий вітер” (південний) були небажаними явищами, оскільки вказували на неврожай та засуху.
Ще прикмети 25 січня:
- яка погода в другій половині дня, такою вона буде до закінчення зими;
- діброва почорніла — чекайте на хуртовину або потепління;
- снігопад сильний — до ранньої весни;
- горобці голосно кричать — буде відлига.
Що не можна робити 25 січня
- Не варто стригти волосся та нігті.
- Не слід ображати рідних та друзів через дрібниці.
- Забороняється після заходу сонця виходити з дому.
25 січня в історії
Визначні події сьогодні
- 1648 — Богдан Хмельницький із козацьким загоном захопив Микитинську Січ, де невдовзі був обраний гетьманом Війська Запорозького. Початок Хмельниччини.
- 1831 — сейм Королівства Польського проголосив усунення від влади у Польщі російського імператора Миколи I. Польща на короткий час повернула собі фактичну незалежність.
- 1858 — марш Мендельсона пролунав на весіллі англійської принцеси Вікторії з кронпринцом Пруссії Фрідріхом, після чого став популярним як весільний марш
- 1878 — російська торпеда на Батумському рейді потопила османський сторожовий пароплав «Інтібах» (перший у світі випадок потоплення судна торпедою).
- 1895 — відбувся перший міжнародний матч з хокею на траві. Збірна Уельсу поступилася гостям з Ірландії з рахунком 0:3.
- 1916 — імператорською владою заборонено діяльність Катеринославської «Просвіти», її керівників арештували та вислали в Іркутську губернію.
- 1917 — на міні в Ірландському морі підірвався британський крейсер «Лаурентік», на борту якого було 3211 злитків золота. Загинуло 350 осіб.
- 1919 — у Нью-Йорку відкритий найбільший готель у світі — «Пенсильванія» (на 2200 номерів).
- 1924 — у французькому альпійському містечку Шамоні стартували перші зимові Олімпійські ігри, в яких брали участь спортсмени з 18 країн.
- 1949 — у Лос-Анджелесі, штат Каліфорнія, відбулася перша церемонія вручення телевізійних нагород «Еммі».
- 1955 — вчені Колумбійського університету створили ядерний годинник, який показує час із похибкою 1 секунда на 300 років.
- 1965 — Йосипа Сліпого, що відсидів 18 років у радянських таборах, висвячено у Ватикані кардиналом і призначено головою УГКЦ
Народилися 25 січня
- 1741 — Григорій Соболевський, український лікар-ботанік і фармаколог.
- 1759 — Роберт Бернз, шотландський поет.
- 1852 — Василь Данилевський, український фізіолог, лікар-ендокринолог, засновник і директор Органотерапевтичного інституту, один з перших електрофізіологів в Україні. Брат біохіміка Олександра Данилевського.
- 1872 — Микола Скрипник, український політичний і державний діяч, активний поборник політики українізації 1920—1930-х.
- 1900 — Феодосій Добржанський, український і американський генетик і еволюційний біолог.
- 1931 — Віктор Цимбаліст, український актор.
- 1978 — Володимир Зеленський, український державний діяч та шоумен, шостий Президент України.
- 1985 — Тіна Кароль, українська співачка.
Померли 25 січня
- 1578 — Міхрімах, османська принцеса. Дочка османського султана Сулеймана I і Хюррем Хасекі Султан (Роксолани).
- 1588 — Гаврило Голубок, український військовий діяч, кошовий отаман Війська Запорозького низового.
- 1889 — Іван Гриневецький, український актор, режисер, родом з Лемківщини.
- 1942 — Агатангел Кримський, український історик, письменник, перекладач, один з організаторів Академії наук України (1918), жертва сталінського терору.
- 1947 — Аль Капоне, американський гангстер.
- 1966 — Дмитро Мілютенко, український і радянський драматичний актор театру і кіно, педагог.
- 2011 — Богдан Скробут, український поет, дослідник голодомору в Україні 1932-33 років, політичний та громадський діяч, ліквідатор аварії на ЧАЕС, політичний в’язень СРСР.
- 2015 — Деміс Русос, грецький співак.
- 2016 — Михайло Білас, український художник, майстер гобелену, найбільш культовий галицький митець 1970-1980-х рр.
Можливо, вам також буде цікаво: Реконструкція: Україна. Фастів, де підписали угоду УНР і ЗУНР на вокзалі, і ще 15 цікавих фактів про місто
Головні новини України – ТУТ