Сьогодні 25 грудня 2024 року. Православні відзначають Різдво. А у євреїв починається Ханука. До Нового року залишилося 6 днів. Це середа, і на цей день припадає 1036-й день повномасштабної війни в Україні.
25 грудня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
25 грудня – яке сьогодні церковне свято
Різдво Христове
Різдво — одне з найголовніших свят у християнській релігії. Вважається, що Ісус Христос народився на благо людства. Ця подія символізує повернення світу до духовності й чистоти.
Спаситель у часи, коли панували ненависть, жадібність та лицемірство. Свято пов’язане з найтеплішими почуттями у серцях людей — родини збираються разом, діти й дорослі отримують подарунки, бо Різдво — час дарувати й ділитися. Різдво в Україні у 2024, як зазначає новий церковний календар, настає 25 грудня. Цей день є одночасно священним релігійним святом та всесвітнім культурним явищем.
25 грудня у світі
Ханука
Ханука в перекладі з івриту означає оновлення, освячення. З року в рік єврейський народ відзначає це давнє релігійне свято, яке розпочинається 25 кіслева (третій місяць у єврейському календарі) і триває вісім діб до початку наступного місяця – тевета. За цивільним календарем у 2024 році початок Хануки припадає на 25 грудня, а кінець на 2 січня. Друга назва події – Хаг Урим («Свято Вогнів»).
А також у світі:
- День гарбузового пирога
Іменини 25 грудня
- Василь, Григорій, Дмитро, Костянтин, Леонід, Михайло, Микола, Олександр, Анфіса, Марія.
Талісманом людини, народженої 25 грудня, є топаз. За народними переказами, цей камінь здатний вилікувати нервову систему та підвищити імунітет. Також топаз є символом спокою та рівноваги.
Традиції, заборони, прикмети 25 грудня
У Різдво Христове традиційно йдуть до храму. Опівночі Різдва відбувається всенічна, а ближче до ранку – літургія. У молитвах на православне свято сьогодні просять Божої ласки і прощення, вірять, що в цей день небеса відкриті для всіх прохань і молитов – головне, щоб вони були щирими.
У свято прийнято приймати гостей або ходити в гості – за спільним столом збираються родичі або близькі люди. Обов’язково потрібно запросити колядників, які ходять від хати до хати, славлячи Христа і господарів.
У домі на Різдво потрібно запалити свічки – вважається, що це принесе тепло в сім’ю і зробить рік щасливим. Обов’язково потрібно занести трохи соломи – на удачу. Розлити напої за різдвяним столом – до успіху в усіх починаннях. Але пити алкоголь, крім червоного вина в невеликій кількості, у свято не слід.
З давніх часів це день примирення, добра, миролюбності, прославлення Христа.
Якщо цього дня, за народними повір’ями, зіграти весілля, то молода родина буде жити разом довго та щасливо. Обов’язково купіть на Різдво якусь важливу річ — вона прослужить вам довго.
Цей день визначав характер усієї зими. Якщо сонечко – дні на 7-19 січня будуть ясними, а Новий рік буде морозним, а якщо похмуро і на деревах іній – бути Новому року теплим і похмурим. Якщо ніч ясна, зима буде холодною, а літо жарким; якщо ніч темна – зима буде теплою, а літо – похмурим.
Ще прикмети 25 грудня:
- падає чи вже лежить сніг — наступного року буде багатий урожай;
- за вікном тепла погода — весна буде холодною;
- погода цього дня вказує, якою вона буде на Петра і Павла (29 червня);
- кішка дере стіну будинку — погода зіпсується.
Що не можна робити 25 грудня:
- Не можна лихословити, кричати голосно, сваритися.
- В давнину на Різдво не купалися і заборонялися будь-які водні процедури.
- Не дозволяється прибирати в будинку, вишивати, шити.
25 грудня в історії
Визначні події
- 336 — У Римі відбулося перше документально підтверджене святкування Різдва.
- 597 — Августин Кентерберійський та його послідовники охрещують 10 000 англо-саксів.
- 1000 — Створення Угорського королівства на чолі з Стефаном I.
- 1492 — Каравела «Санта-Марія», на якій Христофор Колумб доплив до берегів Америки, налетіла на рифи біля берегів Гаїті через недбалість вахтового матроса. Індіанці допомогли зняти з судна цінний вантаж, гармати і продовольство, але корабель врятувати не вдалось.
- 1582 — іспанський король Філіп II заснував першу в Європі математичну академію.
- 1741 — Андерс Цельсій, шведський астроном і математик винайшов шкалу вимірювання температури.
- 1855 — У Кінгстоні (Канада) відбулася перша відома нині гра в хокей.
- 1923 — Вперше на новорічній ялинці в Білому домі (Вашингтон) засвітили електричну гірлянду.
- 1951 — У Києві введено в дію першу в СРСР електронно-обчислювальну машину (МЭСМ).
- 1958 — У радянському кримінальному праві скасовано поняття «ворог народу»; максимальний термін ув’язнення зменшено з 25 до 15 років.
- 1969 — Американець Артур Блессіт вирушив у найдовшу у світі навколосвітню подорож пішки — він подолав за 29 років 55011 км, несучи на собі великий дерев’яний хрест.
- 1979 — СРСР ввів свої війська в Афганістан.
- 1987 — Тижневик «Тайм» назвав Михайла Горбачова «людиною року».
- 1989 — Розстріляно румунського диктатора Чаушеску Ніколае i його дружину Єлену Чаушеску.
- 1991 — Відставка Михайла Горбачова з поста Президента СРСР. Розпад Радянського Союзу.
- 1991 — Президент США Джордж Буш у зверненні до американського народу заявив, що Сполучені Штати визнають незалежність України і готові негайно встановити з нею дипломатичні відносини. Незалежність України визнали Вірменія, Ізраїль, Іран, Мексика, Таджикистан, Туніс.
Народилися 25 грудня
- 0 рік — Ісус Христос, засновник Християнства.
- 1848 — Орест Левицький, український історик, етнограф і письменник.
- 1878 — Луї Шевроле, американський автогонщик і автомобілебудівник швейцарського походження.
- 1895 — Григорій Верьовка, український композитор, художній керівник і головний диригент Державного українського народного хору.
- 1899 — Костянтин Антипович, український історик.
- 1904 — Мечислава Маєвська, український режисер.
- 1905 — Олександр Пищиков, український кінооператор.
- 1907 — Євген Кравченко, український прозаїк, драматург.
- 1927 — Олесь Бердник, український письменник-фантаст, дисидент, громадський діяч (офіційна дата народження; справжня — 27 листопада 1926), член-засновник Української Гельсінської групи.
- 1970 — Дизель, гітарист української групи «Green Grey».
- 1973 — Вікторія Спесивцева, українська актриса театру та кіно; грала головні ролі у виставах Андрія Жолдака, відома за фільмами «Мамай» (2003), «Люби мене» (2012). Лауреат Державної премії України імені Олександра Довженка (2004).
- 2005 — Олексій Середа, український стрибун у воду, наймолодший в історії стрибків у воду чемпіон Європи.
Померли 25 грудня
- 1921 — Володимир Короленко, український письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч.
- 1938 — Сергій Шелухін, український громадсько-політичний діяч, публіцист, міністр судових справ УНР.
- 1938 — Карел Чапек, чеський письменник, автор оповідань, казок, романів та п’єс («Війна з саламандрами», «Біла хвороба», «Мати», «З життя комах», «РУР»).
- 1977 — Чарлі Чаплін – актор, режисер, сценарист.
- 2006 — Джеймс Браун – американський співак, композитор, клавішник, який вважається предтечею напрямків ритм-енд-блюз, соул i фанк.
- 2016 — Джордж Майкл, популярний англійський співак, володар двох премій Греммі.
Можливо, вам також буде цікаво: Обрали «Міс Україна 2024»: хто переміг у першому за час великої війни конкурсі краси (фото)
Головні новини України ТУТ