Сьогодні 24 грудня 2024 року. День працівників архівних установ України. За новим церковним календарем християни відзначають Різдвяний святвечір. Православні також вшановують пам’ять святої преподобномучениці Євгенії Римської. До Нового року залишилося 7 днів. Це вівторок, і на цей день припадає 1035-й день повномасштабної війни в Україні.
24 грудня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
24 грудня – яке сьогодні церковне свято
Християнське свято 24 грудня (6 січня за старим стилем) – день перед Різдвом Христовим, Різдвяний святвечір. За біблійними переказами, більше ніж 2 тис. років тому в Різдвяний святвечір на небі з’явилася Вифлеємська зірка, яка і сповістила світ про появу Спасителя.
Православна церква на честь навечір’я Різдва звершує особливе богослужіння. Віряни традиційно на святвечір готують 12 пісних страв – за кількістю апостолів Христа. Серед них на столі мають обов’язково бути кутя та узвар із сухофруктів. Кутя – пісна каша з пшениці (ячменю, рідше – рису, пшона) з додаванням маку, родзинок, горіхів і меду.
З цього дня починаються святки, які тривають до Водохресного святвечора (5 січня за новим календарем).
24 грудня у світі
День покупця в останню хвилину
День покупця в останню хвилину ( відзначають 24 грудня кожного. Ця подія про феномен шопінгу в останню хвилину. Впізнаєте себе? Тоді це свято для вас!
День ґоґоль-моґолю
День ґоґоль-моґолю відзначають 24 грудня — це день святкування традиційного різдвяного напою у багатьох країнах, присвячений насолоді цим вершковим, солодким святковим напоєм.
24 грудня в Україні
День працівників архівних установ України
Професійне свято День працівників архівних установ України припадає на 24 грудня.
Іменини 24 грудня
- Микола, Сергій, Євгенія, Клавдія.
Талісманом людини, народженої 24 грудня, є бірюза. Здавна вважається каменем щастя. Бірюза використовується для створення оберегів для дітей.
Традиції, заборони, прикмети 24 грудня
У молитвах на православне свято сьогодні просять Божої милості, миру, благ.
Традиційно ввечері збираються всією родиною за святковим столом. Стіл накривають білою скатертиною, на нього кладуть сіно – символ ясел, у яких народився Ісус і ставлять 12 страв. Серед них кутя – господиня, і узвар – господар. Вважається, що потрібно обов’язково скуштувати всі страви, щоб не голодувати протягом року. Також прийнято пригощати самотніх і нужденних людей.
З цього дня раніше наставали різдвяні морози. Глибоко промерзла земля передбачає родючість. За погодою цього дня визначали погоду грудня. Якщо тепло – весна буде холодною; заметіль – на врожай пшениці. У народі говорили: “Якщо на Кутю небо зоряне – багатий приплід скотини й багато ягід буде”. Якщо на святвечір буде снігопад, чекайте процвітання господарства у новому році, а якщо мороз – у сім’ї буде злагода і любов.
Ще прикмети 24 грудня:
- зоряне небо — до великого урожаю;
- відлига — урожай буде поганим;
- небо без хмар — наступного року буде багато грибів;
- заметіль — буде багато меду.
Що не можна робити 24 грудня:
- Під час святкової вечері не варто голосно розмовляти.
- Не можна запрошувати на Святвечір друзів — це час для родини.
- Категорично забороняється сваритися, лихословити.
24 грудня в історії
Визначні події
- 1518 — Король Сигізмунд І дозволив князю Василю Сангушку утворити з села Ковле місто з наданням йому магдебурзького права.
- 1624 — Гетьман Михайло Дорошенко укладає міждержавний договір про взаємодопомогу між Військом Запорозьким та Кримським ханством.
- 1760 — Російська імператриця Єлизавета підписала указ про право поміщиків засилати своїх селян до Сибіру.
- 1814 — У Генті (нині Бельгія) Велика Британія та США підписали договір, що завершив англо-американську війну.
- 1851 — Під час пожежі в бібліотеці Конгресу США згоріли 35 тисяч книг та безліч унікальних документів.
- 1903 — У Великій Британії видано перший реєстраційний номер для авто — табличку з номером A1 отримав герцог Рассел, брат філософа Бертрана Рассела.
- 1914 — Німецький літак скинув бомбу на англійське місто Дувр, здійснивши перше в історії авіабомбардування.
- 1917 — У захопленому російськими більшовиками Харкові відкрився Всеукраїнський з’їзд рад, який завершився 25 грудня проголошенням т. зв. Української Народної Республіки Рад — на противагу УНР зі столицею в Києві.
- 1920 — На сцені «Метрополітен-опера» (Нью-Йорк) видатний італійський співак Енріко Карузо виконав останню у своїй кар’єрі партію — Елеазара (Галеві «Дочка кардинала»).
- 1958 — В СРСР запроваджують обов’язкову 8-річну освіту.
- 1979 — СРСР почав окупацію Афганістану.
- 1991 — Організація Об’єднаних Націй визнала Росію правонаступницею СРСР, Російська Федерація зайняла місце СРСР в ООН і Раді Безпеки.
- 1991 — Республіка Білорусь визнала державну незалежність і встановила дипломатичні відносини з Україною. Незалежність України визнали Афганістан, Лівія, Монголія, Норвегія.
- 1997 — Відбувся перший концерт гурту «Мандри», цей день вважається датою заснування гурту.
- 2004 — Запущено на орбіту український супутник «Січ-1М» (супутник дистанційного зондування Землі; 2-й у серії супутників «Січ»).
Народилися 24 грудня
- 1798 — Адам Міцкевич, польський поет-романтик («Пан Тадеуш», «Дзяди»), діяч національно-визвольного руху.
- 1844 — Євген Желехівський, український лексикограф, фольклорист і педагог, автор «Малорусько-німецького словаря».
- 1876 — Спиридон Черкасенко, український письменник, драматург та педагог.
- 1905 — Антон Вальтер, український фізик, академік АН УРСР; 1932 спільно з К. Д. Синельниковим, О. І. Лейпунським і Г. Д. Латишевим уперше в СРСР здійснив розщеплення атомного ядра штучно прискореними частинками.
- 1905 — Костянтин Данькевич, український композитор, народний артист СРСР.
- 1920 — Святослав Караванський, український мовознавець, поет, журналіст, громадський діяч.
- 1937 — В’ячеслав Чорновіл, український політик, громадський діяч, літературний критик, публіцист, діяч руху опору проти русифікації та національної дискримінації українського народу.
- 1940 — Григорій Крісс, український фехтувальник, олімпійський чемпіон в особистих змаганнях у фехтуванні на шпагах, дворазовий срібний призер Олімпіади-68, чемпіон світу в індивідуальній шпазі 1971 року, срібний призер ЧС-1967 року. Занесений до Міжнародної єврейської спортивної зали слави.
- 1974 — Олексій Сенюк, головний сержант Збройних сил України, учасник російсько-української війни. Герой України.
Померли 24 грудня
- 1863 — Вільям Текерей, англійський письменник, автор роману «Ярмарок марнославства» («Ярмарок суєти»).
- 1980 — Карл Деніц, німецький грос-адмірал, командувач Кріґсмаріне під час Другої світової війни, президент Німеччини 30 квітня 1945—23 травня 1945.
- 1994 — Джон Осборн, англійський драматург і сценарист.
- 2008 — Гарольд Пінтер, британський драматург, поет, режисер та актор, лауреат Нобелівської премії з літератури 2005 року.
Можливо, вам також буде цікаво: «Я чотири години катала дідуся, знайденого під дощем»: знайомтесь, це Наташа, яка «ІГЛОЮ» збила ракету
Головні новини України ТУТ