Сьогодні 23 січня 2025 року. Православні вшановують пам’ять святого священномученика Климента, єпископа Анкірського, і мученика Агафангела. До Нового року залишилося 342 дні. Це четвер, і на цей день припадає 1065-й день повномасштабної війни в Україні.
23 січня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
23 січня – яке сьогодні церковне свято
23 січня в церковному календарі – день пам’яті святого священномученика Климента. Він був одним із ранніх єпископів Римської церкви, інколи вважається четвертим Папою після святого Петра. Він народився в римській родині і, за легендами, був учнем святих апостолів Петра і Павла. Климент активно проповідував християнство і сприяв зміцненню громади в Римі. Його мученицька смерть настала під час правління імператора Траяна. За переказами, Климента засудили до заслання на роботи в каменярську колонію в Криму (нині Україна). Там він продовжував проповідувати і навертав багатьох до християнства. Зрештою, його засудили до смерті і втопили, прив’язавши до якоря.
23 січня у світі
День обізнаності про материнське здоров’я
День обізнаності про материнське здоров’я щороку відзначається 23 січня для привернення уваги до проблем материнської смертності та зусиль, спрямованих на її зменшення.
День здорової ваги жінок
День здорової ваги жінок відзначається у четвер третього повного тижня січня. Це день, присвячений пропаганді здорового способу життя для жінок.
День ручного письма (День почерку)
День ручного письма чи день почерку відзначається щороку 23 січня. Дату святкують з метою підкреслити важливість рукописного письма, дослідити чистоту та характер почерку.
Міжнародний день ірискового пудингу
Міжнародний день ірискового пудингу, що відзначається щорічно 23 січня, присвячений улюбленому британському десерту.
Іменини 23 січня
- Володимир, Геннадій, Іван, Федір, Катерина.
Талісманом людини, народженої 23 січня, є амазоніт. Здавна вірили, що цей камінь омолоджує шкіру. А ще амазоніт носили, щоб вберегтися від необдуманих вчинків.
Традиції, заборони, прикмети 23 січня
У народі 23 січня – свято Агафій-напівхлібник. Прозвали його так тому, що за старих часів у цей час зазвичай підраховували залишок запасів продуктів, зерна і корму до наступного врожаю, а залишалася їх приблизно половина.
У православне свято сьогодні звертаються до святих мучеників, як до заступників за нас перед Богом. Просять дати сил винести життєві негаразди, пережити важкі часи і прикрощі, моляться за здоров’я і зцілення.
За народним звичаєм день слід присвятити прибиранню і наведенню ладу в домі, а також прибудовах, льохах.
Цього дня селяни займалися різними домашніми турботами. Часто перевіряли, скільки залишилося запасів до кінця зими, перевіряли худобу, дивилися, скільки на полях снігу, щоб зрозуміти, чи буде урожай.
Згідно з прикметою, якщо добре попрацювати сьогодні, то в майбутньому не буде проблем.
Якщо буде іній на деревах та стогах, то літо буде мокрим і холодним. Якщо вітер дме з півдня – на грозове літо. Якщо наші пращури цього дня спостерігали за інеєм, то вірили, що 15-16 червня буде дощ.
Ще прикмети 23 січня:
- морози посилилися — серпень буде дуже спекотним;
- птахи радісно щебечуть — до сильних морозів;
- білка стрибає по деревах, дуже рухлива — прийде відлига;
- сонячний день — до ранньої весни.
Що не можна робити 23 січня
- Не слід цей день проводити на самоті.
- Забороняється пити алкогольні напої.
- Не варто лихословити, лаятися.
23 січня у світі
Визначні події сьогодні
- 1556 — Великий китайський землетрус у провінції Шеньсі, під час якого загинули близько 830 000 людей — найбільший з відомих землетрусів.
- 1793 — Росія і Пруссія здійснили другий поділ Речі Посполитої. За договором Росія отримувала українські та білоруські землі з містами Мінськ, Слуцьк, Пінськ, Житомир, Кам’янець-Подільський.
- 1945 — розпочалась операція з вивезення Німеччиною цивільного населення зі Східної Пруссії, найбільша у світі евакуація морем.
- 1950 — ізраїльський кнесет (парламент) всупереч рішенню ООН про виділення Єрусалима в самостійну адміністративну одиницю, проголосив його західну частину столицею держави.
- 1960 — швейцарець Жак Пікар і американець Дон Волш на батискафі «Трієст» занурилися на дно найглибшої в Світовому океані Маріанської западини, сягнувши рекордної глибини 10 916 м.
- 1964 — у Медичному центрі університету штату Міссісіпі дванадцять лікарів під керівництвом доктора Джеймса Харді трансплантували серце шимпанзе 64-річному пацієнту, який прожив близько місяця після операції, так і не прийшовши до тями.
- 2005 — інавгурація третього Президента України Віктора Ющенка.
- 2015 — Бої за Донецький аеропорт, які тривали з вересня 2014 року до 23 січня 2015 року закінчилися виходом українських військових з аеропорту та закріплення на околицях міста.
Народилися 23 січня
- 1783 — Фредерік Стендаль, французький письменник («Червоне і чорне», «Пармська обитель», «Люсьєн Левен»).
- 1832 — Едуар Мане, французький художник-імпресіоніст («Сніданок на траві», «Олімпія», «Любитель абсенту»).
- 1849 — Богдан Ханенко, український меценат, засновник Музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків у Києві.
- 1883 — Михайло Донець, український співак (бас), народний артист УРСР, жертва сталінського терору
- 1891 — Павло Тичина, український поет, перекладач, публіцист, громадський та державний діяч доби УНР та УРСР.
- 1929 — Філарет, український православний церковний діяч, архієрей. Третій предстоятель УПЦ КП, Патріарх Київський і всієї Руси-України (з 1995—2018 — офіційний, з 2018 року — титулярний).
- 1949 — Грицько Чубай, український поет, перекладач.
- 1956 — Наталія Харасайло, українська поетеса.
- 1969 — Віталій Пономаренко, український футболіст, дворазовий чемпіон України.
- 1974 — Тіффані-Амбер Тіссен, американська кіноакторка, відома насамперед за телесеріалами («Беверлі-Гіллз, 90210»).
Померли 23 січня
- 1921 — Микола Леонтович, український композитор, автор обробок українських пісень («Щедрик», «Дударик») та хорових поем («Легенда», «Моя пісня»); убитий агентом ВЧК Грищенком.
- 1933 — Леонід Чернов, український поет, прозаїк, драматург і перекладач доби розстріляного відродження.
- 1956 — Даніель Сваровскі, австрійський підприємець, засновник знаменитої компанії з виробництва прикрас зі скла й кришталю — Swarovski.
- 1989 — Сальвадор Далі, іспанський художник-сюрреаліст, один із найвизначніших митців XX століття («Світлі радощі», «Час, що розплився», «Метаморфози Нарциса»).
- 2016 — Владислав Макаров, один із засновників та гітарист «Кому Вниз».
- 2021 — Володимир Фрайт, український лікар, професор кафедри фтизіатрії та пульмонології Львівського медичного університету.
Можливо, вам також буде цікаво: Реконструкція: Україна. Фастів, де підписали угоду УНР і ЗУНР на вокзалі, і ще 15 цікавих фактів про місто
Головні новини України ТУТ