Купити квартиру в Дніпрі

52
52

22 січня – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

22 січня – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

Сьогодні 22 січня 2025 року. День Соборності України. Православні вшановують пам’ять святого апостола Тимотея. До Нового року залишилося 343 дні. Це середа, і на цей день припадає 1064-й день повномасштабної війни в Україні.

22 січня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.

22 січня – яке сьогодні церковне свято

22 січня – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

22 січня в церковному календарі – день пам’яті святого апостола Тимотея. Він був одним із найближчих учнів і сподвижників апостола Павла. Він народився в Лістрі, місті в Малій Азії, ймовірно, у змішаній родині: його мати була єврейкою, а батько — греком. Від своєї матері й бабусі він навчився знанням Святого Письма. Тимофій познайомився з апостолом Павлом під час його другого місіонерського подорожування. Павло настільки довіряв Тимофію, що часто посилав його як свого представника до різних церковних громад, доручаючи йому важливі завдання. У біблійному Новому Завіті є два послання, написані апостолом Павлом до Тимофія, які відображають їхні глибокі духовні та дружні стосунки. Тимофій служив єпископом в Ефесі, де помер мученицькою смертю у 97 році за царювання імператора Доміціана. Його святкують у християнському світі як зразок вірності, послуху та самовідданості у служінні Богу.

22 січня в Україні

День Соборності України

День Соборності України – офіційне національне свято, що відзначається на честь Акту злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в 1919 році. Також роком раніше було проголошено незалежність УНР. Відзначається щороку 22 січня на офіційному рівні, проте цей день не є вихідним.

Понад 100 років назад, а саме 22 січня 1919 року дві українські республіки – УНР та ЗУНР стали однією державою. В наші дні це свято має величезне значення для кожного громадянина України.

11 січня 1918 року був прийнятий особливий для історії України – IV Універсал, в якому Українська Народна Республіка була проголошена незалежною Державою. У цей день будь-які ідеї про створення автономії були залишені, а зв’язки з імперським центром в Росії – розірвані. Проте новоутворена держава зазнала більшовицької агресії, тому суверенітет української держави був нетривалим.

Універсал проголошував повний суверенітет Української Народної Республіки та бажання України підтримувати мирні стосунки з сусідніми народами. В документі також стверджувалось, що сусідні країни не мають права втручатися у внутрішні справи країни. Земля мала повернутися до власності селян, а природні багатства переходили до національного підпорядкування. В Універсалі згадувалось про створення армії, підпорядкування банків центральній владі, скликання Установчих зборів для прийняття Конституції.

22 січня 1919 року була проголошена злука УНР та ЗУНР. Таким чином, утворилася суверенна возз’єднана Українська Держава. Подія відбулася в урочистій атмосфері на Софійському майдані (м. Київ). В Акті було проголошено про соборність різних частин України: Придніпрянської частини, Буковини, Закарпаття та Галичини. З того часу була створена єдина незалежна УНР, а український народ об’єднався на захист своєї Батьківщини.

В 1999 році Указом Президента України було запроваджене свято, яке назвали Днем Соборності України. День Соборності має величезне історичне та політичне значення в розбудові нашої держави.

Акт злуки демонструє бажання українців до об’єднання з метою розбудови суверенної держави. Возз’єднання України підсилило мрії українського народу до створення незалежної України, хоча вони втілилися через десятиліття – в 1991 році.

22 січня у світі

День танцю семи покривал

День танцю семи покривал або Танець семи вуалей, що відзначається щорічно 22 січня, присвячений знаменній біблійній події — страті Іоанна Хрестителя.

День світлого брауні

День світлого брауні відзначається 22 січня щорічно. Це чудове свято, присвячене світлим тістечкам, також відомим як “блонді”.

Іменини 22 січня

  • Георгій, Іван, Леонтій, Макар, Микола, Петро, Тимофій, Анастасія.

Талісманом людини, народженої 22 січня, є цитрин. Камінь, що додає власнику сміливості і розвиває інтуїцію. Цитрин здавна використовували для збільшення магічних сил.

22 січня – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

Традиції, заборони, прикмети 22 січня

У народі 22 січня – свято Тимофій-напівзимник. Свою назву воно отримало за те, що цей день вважається серединою зими. Від цього моменту селяни починали готуватися до перших весняних городніх робіт. Але попереду ще був найхолодніший період.

У народі про цей період січня говорили так: “Росте день у січні – росте й холод”, що вказувало на наближення лютого, який вважався найхолоднішим місяцем зими.

У православне свято сьогодні звертаються до святого апостола Тимофія – до нього моляться за здоров’я, дарування сил, допомогу в справах, зміцнення віри і наставлення на шлях істинний.

За народними звичаями дня сьогодні заведено допомагати чимось своїм родичам – це забезпечить благополуччя в родині.

Спостерігали наші пращури цього дня за домашніми тваринами: якщо вони, випущені у двір, намагатимуться повернутися до хліва – бути незабаром снігу та холоду.

Ще прикмети 22 січня:

  • віконниці пітніють, хоча на вулиці мороз — прийде потепління;
  • мете хуртовина — вона буде ще цілий тиждень;
  • на пасіці ледь чутно гудуть бджоли — влітку чекайте на велику кількість меду;
  • сонце вийшло з-за хмар опівдні — до ранньої весни.

Що не можна робити 22 січня

  • Не слід виконувати важку фізичну працю.
  • Забороняється лихословити, сваритися, лаятися.
  • Не можна пізно вночі виносити з будинку сміття.

22 січня у світі

Визначні події сьогодні

  • 1648 — почалася Хмельниччина.
  • 1863 — у Польщі спалахнуло Січневе повстання проти панування Російської імперії.
  • 1905 — масовий розстріл робітничої демонстрації в Петербурзі, очолюваної священником Георгієм Гапоном — «Кривава неділя».
  • 1918 — у будинку Педагогічного музею Малою Радою затверджено IV Універсал, що проголосив Україну незалежною державою.
  • 1919 — Директорія УНР проголосила Акт злуки УНР та ЗУНР. ЗУНР перетворено в Західні Області УНР.
  • 1942 — з Києва вирушив перший потяг з робітниками, загітованими на роботу в Німеччині (остарбайтери). Згодом такі вивезення стануть примусовими.
  • 1969 — 21-річний офіцер Віктор Ільїн спробував здійснити замах на генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Брежнєва, однак помилково обстріляв машину, в якій їхали космонавти.
  • 1970 — відбувся перший регулярний політ «Боїнга 747» з пасажирами на борту — літак вилетів з Нью-Йорка і через шість з половиною годин приземлився в Лондоні.
  • 1990 — майже все населення Баку вийшло на поховання жертв «Чорного січня».
  • 1992 — 22-23 січня відбувся І Всесвітній конгрес українців.
  • 2010 — Віктор Ющенко підписав Указ про присвоєння провідникові ОУН Степанові Бандері звання Героя України.
  • 2014 — перші загиблі на Майдані у Києві.

Народилися 22 січня

Максим Кривцов, український поет, учасник російсько-української війни

Максим Кривцов, український поет, учасник російсько-української війни. Уродженець Рівного. Служив кулеметником в ССО. Учасник боїв за Київщину, Харківщину, Херсонщину, Луганщину і Донеччину
Разом з Максимом 7 січня 2024 року загинув і його рудий кіт…

  • 1561 — Френсіс Бекон, англійський філософ, письменник, лорд-канцлер Англії.
  • 1788 — Джордж Гордон Байрон, англійський поет («Манфред», «Дон Жуан», «Каїн», «Паломництво Чайльд Гарольда»).
  • 1907 — Микола Лівицький, український громадсько-політичний діяч, Президент УНР в екзилі.
  • 1931 — Сем Кук, американський вокаліст, один із засновників напрямку соул.
  • 1933 — Анатолій Мокренко, український оперний співак (баритон).
  • 1964 — Дмитро Корчинський, український літератор, драматург, політичний та громадський діяч.
  • 1975 — Золтан Алмаші, сучасний український композитор і віолончеліст.
  • 1983 — Катерина Сердюк, українська спортсменка, віцечемпіонка Олімпійських ігор (2000 рік) зі стрільби з лука.
  • 1990 — Максим Кривцов, український поет, учасник російсько-української війни.

Померли 22 січня

Сергій Нігоян

Сергій Нігоян. Уродженець Дніпропетровщини, один із перших загиблих на Майдані

  • 1983 — Михайло Марченко, український історик, перший радянський ректор Львівського університету.
  • 1993 — Кобо Абе, японський письменник, драматург і сценарист, автор романів «Жінка в пісках», «Чуже обличчя», «Спалена карта», «Людина-скриня».
  • 2014 — Сергій Нігоян та Михайло Жизневський, перші Герої Небесної сотні, загиблі під час боїв на вулиці Грушевського.
  • 2014 — Роман Сеник, активіст Євромайдану.
  • 2014 — Юрій Вербицький, активіст Євромайдану, закатований.

Можливо, вам також буде цікаво: Реконструкція: Україна. Гуляйполе – місто на лінії вогню, Нестор Махно, історія і сучасність, архівні фото, спогади

Головні новини України ТУТ

To Top
Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу