Сьогодні 2 березня 2025 року. Міжнародний день порятунку котів. Православні вшановують пам’ять святого священномученика Теодота. Сьогодні останній день Масляної і Прощена неділя. До Нового року залишилося 304 дні. Це неділя, і на цей день припадає 1103-й день повномасштабної війни в Україні.
2 березня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
2 березня – яке сьогодні церковне свято
2 березня в церковному календарі – день пам’яті святого священномученика Теодота, єпископа Киренейського. Він був родом з малоазійської Галатії. Він народився в християнській родині і з дитинства був вихований у книжному повчанні. Теодот прибув на острів Кіпр, де проповідував християнську віру і навертав язичників до Христа. Під час правління імператора Лікінія, який переслідував християн, Теодота було ув’язнено за його віру. Він сам прийшов до намісника Савіна, щоб засвідчити свою віру в Христа. Теодота піддавали жорстоким тортурам, але він терпляче все зносив і продовжував проповідувати. Після звільнення за правління імператора Константина Великого, Теодот ще два роки управляв Церквою в Киринеї і мирно відійшов до Господа близько 320 року.
2 березня у світі
Останній день Масниці
Останній день Масниці у 2025 році відзначається 2 березня. На наступний день починається Великий піст.
Прощена неділя
Прощена неділя відзначається в останній день Масниці.
Міжнародний день порятунку котів
Міжнародний день порятунку котів відзначається щорічно 2 березня.
Міжнародний день дитячого телебачення і радіомовлення
Щорічно у першу неділю березня відзначається цікаве свято – Всесвітній день дитячого телебачення і радіомовлення. Подію започаткував ЮНІСЕФ. Дату святкування у березні започаткували лише у 2009 році.
День народження компакт-диска
Щорічно 2 березня власний день народження святкує компакт-диск, бо саме цього дня у 1983 році у Великій Британії компанії Polygram, Philips й Sony продемонстрували світові перший компакт-диск з програвачем.
Всесвітній день психічного здоров’я підлітків
2 березня кожного року відзначається Всесвітній день психічного здоров’я підлітків – нове свято, яке з’явилось у 2020 році за ініціативи американського бренду молодіжного одягу Hollister. Цей день присвячений підвищенню обізнаності, зменшенню стигматизації та сприянню відкритим розмовам про ментальне здоровʼя молодих людей у всьому світі.
Тиждень єврейської книги
Тиждень єврейської книги відзначається щорічно у лютому або березні.
Іменини 2 березня
- Арсеній, Богдан, Йосип, Микола, Сава.
Талісманом людини, народженої 2 березня є перли. Камінь натурального походження, який здатний темніти, якщо на його власника наводять псування. Перли захищають лише добрих і світлих душею людей, не підходять норовливим.
Традиції, заборони, прикмети 2 березня
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святих, як до заступників за нас перед Господом – просять допомоги і захисту, зміцнити у вірі, дати терпіння і сил винести всі життєві випробування.
У Прощену неділю заведено примирятися з усіма і просити прощення, навіть якщо ви думаєте, що не ображали людину. Не менш важливо і прощати самому – це до певної міри перевірка, чи готовий вірянин до серйозної роботи над собою.
У храмах у Прощену неділю в храмах читають рядки Євангелія від Матвія: “Якщо ви будете прощати людям їхні провини, то пробачить і вам Отець ваш Небесний, а якщо не будете прощати людям їхніх провин, то й Отець ваш не пробачить вам провин ваших”.
Після вечірнього богослужіння звершується особливий чин прощення – священики і парафіяни просять один в одного пробачення.
За народними звичаями у Федотів день перевіряють стан інвентарю, перебирають насіння для посіву. На стіл в останній день Масниці ставлять вареники з сиром та іншими начинками, налисники і всілякі пироги.
Одна з прикмет цього дня: потрібно принести і поставити в домі червону герань – “калачики” по-народному – вважається, що тоді весь рік буде вдалим.
В цей період у наших предків вистачало турбот, адже потрібно було перевірити сад, прибрати ділянку, струсити з гілок сніг.
У народі 2 березня – свято Федот Вітронос, яке прозвали так через сильний вітер.
У давнину вірили, що дивитись ввечері на небо у цей день не варто: побачена зірка, що падає, може означати важку хворобу. Перший раз у році можна побачити купчасті хмари; сіра ворона, відчуваючи прихід тепла, починає будувати гніздо. Люди живуть очікуванням тепла, але зима ще нагадує про себе раптовими морозами. “Яка погода у цей день, такому і літу бути”.
Ще прикмети 2 березня:
- теплий, південний вітер — до теплого, але дощового літа;
- холодний, північний вітер — літо буде сухим, але холодним;
- опівдні вийшло сонце — вродять зернові;
- снігопад — ще нескоро з’явиться перша трава.
Що не можна робити 2 березня
- Не слід надто голосно сміятися, інакше наведете злидні на родину.
- Забороняється влаштовувати застілля, веселитися.
- Не можна розпалювати вогонь у будинку.
2 березня в історії
Визначні події цього дня
- 1918 — в УНР ухвалено перший закон про громадянство України.
- 1918 — війська УНР звільнили Київ від більшовиків.
- 1923 — у США вийшов друком перший номер журналу «Time» — 32-сторінкове видання було першим американським тижневиком новин.
- 1933 — прем’єра культового художнього фільму Меріана Купера «Кінг-Конг»
- 1943 — Корюківська трагедія: масове вбивство 6700 мешканців українського села Корюківка, здійснене загонами СС та угорської військової жандармерії в ході Другої світової війни, спровоковане попередніми діями радянських партизанів Олексія Федорова
- 1949 — закінчився перший безпосадковий політ на літаку навколо земної кулі. Він тривав 94 години і був здійснений на літаку Lucky Lady II (B-50 Superfortress).
- 1965 — США почали регулярні бомбардування Північного В’єтнаму
- 1969 — розпочався збройний конфлікт між СРСР і Китаєм на острові Даманський.
- 1972 — із мису Канаверал стартував космічний апарат «Піонер-10», що першим досяг третьої космічної швидкості та почав досліджувати Юпітер.
- 1983 — з’явилися перші компакт-диски й CD-програвачі.
- 1993 — засновано Академію медичних наук України.
Народилися 2 березня
- 1859 — Шолом-Алейхем, єврейський письменник.
- 1931 — Михайло Горбачов, російський політичний і громадський діяч, перший і останній президент СРСР (1990–1991), лауреат Нобелівської премії миру (1990).
- 1933 — Олексій Гуляницький, український диригент. Художній керівник і головний диригент симфонічного оркестру Кримської філармонії (1965—2005). Онук українського художника Григорія Світлицького.
- 1942 — Джон Ірвінг, американський письменник.
- 1953 — Володимир Зубицький, український композитор і баяніст
- 1962 — Джон Бон Джові, американський рок-співак, композитор.
- 1979 — Олександр Зіневич, український хокеїст, чемпіон України.
Померли 2 березня
- 1904 — Павло Кошиць, український і російський оперний і камерний співак (ліричний, лірико-драматичний тенор).
- 1929 — Микола Кузнецов, український живописець і графік. Брат художника Дмитра Кузнецова, батько оперної співачки Марії Кузнецової-Бенуа.
- 1977 — Іванна Блажкевич, українська дитяча письменниця, громадська діячка, просвітниця;
- 1980 — Ярослав Івашкевич, польський письменник, поет і драматург.
- 1982 — Філіп Дік, американський письменник, філософ, есеїст.
- 2008 — Софіко Чіаурелі, грузинська кіноакторка, відома з фільмів «Колір граната», «Дерево бажання», «Покаяння», «Ашик-керіб» та ін.
Можливо, вам також буде цікаво: 1 березня – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини