Сьогодні 18 січня 2025 року. День тлумачного словника і День запалювання маяка. Православні вшановують пам’ять святих Афанасія і Кирила, архієпископів Олександрійських. До Нового року залишилося 347 днів. Це субота, і на цей день припадає 1060-й день повномасштабної війни в Україні.
18 січня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
18 січня – яке сьогодні церковне свято
18 січня в церковному календарі – день пам’яті святих Афанасія і Кирила, архієпископів Олександрійських. Вони були видатними святителями, які зіграли важливу роль у затвердженні догматів Православної віри та захисті їх від єретичних вчень. Афанасій Великий (помер 373 року) був архієпископом Олександрії та відомим богословом, який відстоював Нікейський Символ Віри і боровся проти аріанства. Його праці мають велике значення для християнської догматики. Кирил Олександрійський (помер 444 року) був наступником Афанасія на посту архієпископа Олександрії. Він також боровся проти єретичних вчень, зокрема проти несторіанства, і зробив великий внесок у розвиток богословської думки.
18 січня у світі
- День тлумачного словника
- День технічного обслуговування
- День запалювання маяка
Іменини 18 січня
Афанасій, Володимир, Дмитро, Євген, Кирило, Максим, Михайло, Микола, Олександр, Сергій, Марія, Оксана.
Талісманом людини, народженої 18 січня, є смарагд. Камінь володіє антибактеріальними властивостями. Здавна вірили, що смарагд є символом спокою, він дарує людині умиротворення.
Традиції, заборони, прикмети 18 січня
У народі 18 січня – свято Афанасіїв (Опанасів) день, Афанасій зимовий. У цю дату зазвичай чекали морозів.
У православне свято сьогодні з молитвами можна звернутися до святих Афанасія і Кирила, як до заступників за нас перед Богом. У святих просять пропрощення гріхів, настанову на шлях істинний, здоров’я, допомогу в боротьбі з епідемією, благополуччя, смиренність і терпіння. Також моляться про вирішення будь-яких питань, пов’язаних із вірою.
За старих часів у народі існувала традиція на Афанасія обходити дім зі свічкою і молитвою – так захищали його від недоброго. День вважається невдалим для весілля, але сприятливим для сватання.
Серед наших предків існувало повір’я, що це пророчий день — а тому особливу увагу звертали на сни. Однак, щоб вони точно збулися, про них не можна нікому розповідати.
Наші предки помітили: якщо цього дня заметіль, сніг і поземка – бути хорошому врожаю. Сильні південні вітри 18 січня передвіщають грозове літо, а заметіль приносить заметіль на Масницю. Повний місяць цього дня обіцяє великий розлив річок навесні.
Ще прикмети 18 січня:
- сонце виглянуло з-за хмар опівдні — весна буде ранньою;
- хуртовина мете — зима ще затримається;
- відлига — чекайте на поганий врожай через вологе літо;
- птахи низько літають — до негоди.
Що не можна робити 18 січня
- Забороняється переїдати.
- Від цього дня і до Великодня не можна справляти весілля.
- Не можна звертатися до суду — програєте.
18 січня у світі
Визначні події сьогодні
- 1654 — у Переяславі генеральна військова рада, яку скликав гетьман Богдан Хмельницький, вирішила віддати Гетьманщину під протекторат Московського царства зі збереженням прав і вольностей Війська Запорозького.
- 1778 — британський мореплавець Джеймс Кук став першим європейцем, який побачив сучасні Гавайські острови і назвав їх Сандвічевими островами.
- 1788 — у Ботанічній затоці з’явились перші британські поселенці, котрі мали заснувати в Австралії виправні колонії для злочинців.
- 1871 — після закінчення програної французами франко-прусської війни у Версальському палаці проголошено створення Німецької імперії, відомої як Другий Рейх.
- 1886 — у випуск надійшов перший автомобіль.
- 1919 — у Версалі розпочалася Паризька мирна конференція, учасники якої схвалили статут Ліги націй.
- 1934 — британську поліцію спорядили кишеньковими радіоприймачами, якими передавали дані про скоєні злочини. Першим затриманим уже через 15 хвилин після здійснення злочину виявився злодій, що викрав у Брайтоні три пальта.
- 1944 — на Волині відбулися перші серйозні сутички Української повстанської армії з військами НКВС.
- 1964 — американські лікарі закликали конгрес зобов’язати сигаретні компанії розміщувати на пачках попередження про небезпеку паління для здоров’я.
- 1995 — під час землетрусу силою 7,2 бала, що стався у місті Кобе (Японія), загинуло шість із половиною тисяч осіб.
- 1996 — на носії нового типу — DVD — вийшло перше програмне забезпечення.
- 2010 — вибухнули кисневі балони на 4-му поверсі лікарні № 7 міста Луганська (відділення кардіології). У підсумку — 16 загиблих.
- 2023 — катастрофа гелікоптера ДСНС в Броварах. 14 загиблих, з них одна дитина та 9 осіб, що знаходились на борту гвинтокрила. Серед них було керівництво МВС України: міністр Денис Монастирський, його заступник Євгеній Єнін та державний секретар МВС Юрій Лубкович. 25 потерпілих потрапили в лікарню.
Народилися 18 січня
- 1689 — Шарль Луї де Монтеск’є, французький філософ, письменник.
- 1834 — Володимир Антонович, український історик, археолог, етнограф.
- 1864 — Іван Їжакевич, видатний український живописець, письменник і графік; художній керівник рисувальної школи в Києво-Печерській лаврі, розписав Свято-Покровську церкву у Покровському монастирі, Церкву Всіх Святих і Храм преподобних Антонія та Феодосія Печерських Києво-Печерської лаври.
- 1866 — Григорій Давидовський, видатний хормейстер, композитор, педагог українського походження. Його знаменита хорова сюїта «Бандура» отримала світове визнання, виконувалась та друкувалась у США та країнах Західної Європи.
- 1869 — Іван Труш, український живописець-імпресіоніст, майстер пейзажу і портретист, мистецький критик і організатор мистецького життя в Галичині.
- 1882 — Олександра Екстер, видатна українська художниця-авангардистка (кубофутуризм, супрематизм, конструктивізм).
- 1955 — Кевін Костнер, американський актор («Послання в пляшці», «Охоронець», «Джон Ф. Кеннеді. Постріли в Далласі»), режисер і продюсер, лауреат премії «Оскар» («Той, що танцює з вовками»).
- 1962 — Тамара Гвердцителі, грузинська співачка.
- 1968 — Віктор Мороз, український футболіст і тренер.
- 1979 — Руслан Федотенко, український хокеїст, дворазовий володар Кубка Стенлі.
- 1982 — Катерина Кухар, українська артистка балету, прима-балерина.
- 1986 — Валентина і Віта Семеренко, українські біатлоністки, олімпійські чемпіонки.
Померли 18 січня
- 1213 — Тамара, цариця Грузії
- 1936 — Редьярд Кіплінг, перший англійський письменник, удостоєний Нобелівської премії.
- 1944 — Микола Самокиш, український художник-баталіст, майстер анімалістичного жанру і графік, академік.
- 1966 — Гнат Юра, український театральний режисер, актор театру і кіно.
- 2000 — Віктор Іконник, хоровий диригент, керівник Київського камерного хору імені Б. Лятошинського.
- 2012 — Валентин Трояновський, футболіст, чемпіон СРСР у складі «Динамо» (Київ) 1961 року.
- 2023 — Денис Монастирський, Міністр внутрішніх справ України.
- 2023 – Мирослав Симчич, український військовий та громадський діяч, сотенний УПА, політв’язень, який 32 роки провів у радянських концтаборах.
Можливо, вам також буде цікаво: В Україні з’явилося нове державне свято – подробиці
Головні події України за день – ТУТ