Сьогодні 18 грудня 2024 року. Міжнародний день мігранта. День військової контррозвідки України. Православні згадують святителя Модеста, патріарха Єрусалимського. До Нового року залишилося 13 днів. Це середа, і на цей день припадає 1029-й день повномасштабної війни в Україні.
18 грудня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
18 грудня – яке сьогодні церковне свято
Православне свято 18 грудня – день пам’яті святителя Модеста, який присвятив своє життя Господу.
Модест народився в VII столітті в місті Севастії Каппадокійській (Мала Азія). Виховували його в християнських традиціях, і він з ранніх років вирішив присвятити своє життя служінню Богу. Коли Модест подорослішав, то постригся в ченці.
Спочатку він став настоятелем монастиря святого Феодосія Великого (у Палестині). Якраз у цей час розгорілася війна з перським царем Хозроєм, під час якої було вбито 90 тис. християн, а християнські храми зруйновано. Єрусалимський патріарх Захарія та інші разом із Хрестом Господнім потрапили в полон. Тому Модесту доручили тимчасово керувати Єрусалимською Церквою. Він почав відновлювати зруйновані святині, відновив храм Гробу Господнього і незабаром став патріархом Єрусалимської церкви. Помер святитель у глибокій старості, йому було 97 років.
18 грудня у світі
Міжнародний день мігранта
Міжнародний день мігранта (18 грудня) запроваджено на Генеральній Асамблеї ООН з метою захистити мігрантів та біженців у всьому світі та закріпити заходи, що спрямовані на їхню підтримку.
А також у світі:
- День випічки печива
- День вдячності сніжинці
- Міжнародний день арабської мови
- День проголошення Республіки Нігер
18 грудня в Україні
День військової контррозвідки України
День військової контррозвідки Служби безпеки України (СБУ) – знаменна дата в Україні, яка відзначається щорічно 18 грудня. У цей день вшановують відданість та відвагу співробітників військової контррозвідки СБУ, які відіграють важливу роль у забезпеченні національної безпеки та оборони.
Іменини 18 грудня
- Віктор, Володимир, Іван, Ілля, Марк, Михайло, Микола, Семен, Сергій, Віра, Зоя.
Талісманом людини, народженої 18 грудня, є гематит. Камінь, який позитивно впливає на кровоносну систему. Гематит допомагає очистити кров, зміцнити судини.
Традиції, заборони, прикмети 18 грудня
У народі 18 грудня – свято Модестів день. За старих часів говорили: “Який Модест, такий буде і червень місяць”.
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святого – просять зміцнити дух і віру. Святого Модеста вважають покровителем домашньої худоби, тому святителю також моляться про захист тварин від холоду, голоду та загибелі, а також про добробут і процвітання господарства. На іконах святого Модеста часто зображають зі святими Флором, Лавром і Власієм, до яких підносять молитви про те саме.
Згідно з народними прикметами, щоб привернути в дім багатство, сьогодні потрібно купити новий віник, обв’язати його червоною стрічкою і поставити в кутку. Також у народі кажуть, що якщо сьогодні чхнути, то наступний рік буде щасливим.
Цього дня спостерігали за димом: якщо він стовпом – до морозу; якщо без вітру б’є до землі – треба чекати снігу. А якщо сьогодні дув сильний вітер, такого ж вітру слід було чекати до кінця місяця.
Ще прикмети 18 грудня:
- західний чи південно-західний вітер — до відлиги;
- чим сильніший мороз, тим менше буде снігопадів;
- яка погода цього дня, таким буде червень;
- мало чи взагалі немає снігу на полях — до поганого урожаю.
Що не можна робити 18 грудня:
- Не можна їсти м’ясні та молочні продукти.
- Забороняється сваритися, лаятися.
- Не варто бити посуд — до сварки з рідними.
18 грудня в історії
Визначні події
- 1865 — після ратифікації необхідними трьома чвертями штатів, 13-у поправку до Конституції США про заборону рабства офіційно проголосили частиною основного закону країни.
- 1890 — у Лондоні відкрили першу у світі підземну електрифіковану залізницю (метрополітен). Перед тим поїзди метро рухали паровози.
- 1917 — Декрет Раднаркому РРФСР про визнання незалежності Фінляндії.
- 1920 — Раднарком УРСР ухвалив постанову «Про облік музичних інструментів» — один із нормативних актів, за якими переслідували кобзарів.
- 1940 — в Третьому Рейху затвердили директиву № 21 («план Барбаросса» — кодова назва плану нападу Німеччини на СРСР).
- 1958 — американці провели перший сеанс передачі голосу через супутник.
- 1972 — президент США Річард Ніксон віддав наказ про бомбардування Північного В’єтнаму. Операція тривала 11 днів.
- 1991 — Незалежність України визнала Вірменія.
- 2007 — Юлія Тимошенко вдруге стала прем’єр-міністром України.
- 2016 — Кабінет міністрів України ухвалив рішення про націоналізацію ПАТ «Приватбанк»
Народилися 18 грудня
- 1793 — Василь Маслович, український письменник, байкар, журналіст, засновник часопису «Харьковскій Демокритъ». Друкувався під псевдонімом «Мслвчь».
- 1892 — Микола Куліш, український письменник, режисер, драматург («97», «Патетична соната», «Маклена Граса», «Мина Мазайло»).
- 1876 — Петро Холодний, український маляр-імпресіоніст з нахилом до ліризму і неовізантист, за фахом фізик-хімік.
- 1878 — Йосип Сталін, радянський військовий та політичний діяч.
- 1908 — Юрій Косач, український письменник, небіж Лесі Українки.
- 1912 — Чмутіна Наталія Борисівна, Народний архітектор Української РСР, професор Української академії мистецтв.
- 1921 — Юрій Нікулін, радянський кіноактор («Операція „И“», «Кавказька полонянка», «Діамантова рука»), телеведучий та клоун.
- 1931 — Михайлина Коцюбинська, український філолог та літературознавець, активна учасниця руху шістдесятників.
- 1935 — Віктор Скопенко, український хімік-неорганік, ректор Київського університету (1985–2008), академік НАН України, Герой України.
- 1943 — Кіт Річардс, англійський гітарист і поет, разом з Міком Джаґґером склали основу гурту The Rolling Stones.
- 1946 — Стівен Спілберг, американський кінорежисер, продюсер, лауреат «Оскара» («Список Шиндлера», «Люди в чорному», «Врятувати рядового Раяна», «Термінал», «Щелепи»).
- 1963 — Бред Пітт, американський кіноактор («Власність диявола», «Інтерв’ю з вампіром», «Троя», «Містер і місіс Сміт»), продюсер.
- 1964 — Стів Остін, американський реслер, кіноактор.
- 1968 — Каспер ван Дін, американський актор, найбільш відомий роллю Джоні Ріко у фільмі «Зоряний десант».
- 1980 — Крістіна Агілера, американська поп-співачка, володарка п’яти премій «Греммі».
Померли 18 грудня
- 1724 — Павло Полуботок, український гетьман, помер у Петропавлівському казематі, де перебував за те, що прагнув здобути незалежність для України.
- 1737 — Антоніо Страдіварі, знаменитий італійський майстер смичкових інструментів. Виготовив близько 1200 скрипок, половина з яких збереглася до сьогодні.
- 1918 — Олександра Єфименко, український історик і етнограф.
- 2017 — Кім Джонхьон, південнокорейський автор-виконавець, продюсер звукозапису, радіоведучий і автор. Вокаліст популярного бойзбенду «SHINee».
Можливо, вам також буде цікаво: У Криму помер мовознавець Євген Регушевський: що про нього відомо
Головні новини України – ТУТ