Сьогодні 17 листопада 2024 року. День студента. Всесвітній день передчасно народженої дитини. День працівників сільського господарства України. Православні вшановують пам’ять святого святителя Григорія, єпископа Неокесарійського. Залишилося 44 дні до Нового року. Це неділя, і на цей день припадає 998-й день повномасштабної війни в Україні.
17 листопада – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
17 листопада – яке сьогодні церковне свято
17 листопада в церковному календарі – день пам’яті святого святителя Григорія, єпископа Неокесарійського. Він був відомим християнським святим і богословом, який жив у IV столітті. Він народився 329 року в місті Неокесарія (сучасний Никсар, Туреччина) і був сином багатого та впливового роду. Григорій отримав хорошу освіту і згодом став єпископом Неокесарії. Він був відомий своєю проповідницькою діяльністю та захистом православної віри. Святитель Григорій був одним із найвпливовіших богословів свого часу і відомим за свої проповіді та листи.
17 листопада у світі
Міжнародний день студента
Міжнародний день студентів було впроваджено на Всесвітньому конгресі студентів. Свято відзначається щорічно 17 листопада.
На жаль, фундаментом дати святкування стали трагічні події 1939 року. В Чехії під час мирної демонстрації один зі студентів був важко поранений поліцією. Отримані ушкодження були несумісні з життям і студент помер.
Його смерть викликала ряд протестів невдоволених студентів, що привернули увагу окупаційної влади, яка своєю чергою розв’язала питання у свій спосіб. Під час наради з Адольфем Гітлером було прийнято закрити всі вищі навчальні заклади Чехії на три роки.
Під час протестів багато студентів було арештовано, більшість з них було відправлено до концтаборів, деякі з них були розстріляні. Гуртожитки були окуповані, солдати виганяли студентів на вулиці в одних піжамах під час досить холодної погоди.
День, коли були вчинені найстрашніші злочини проти студентів, назавжди залишився в історії. Це сталося 17 листопада.
Всесвітній день передчасно народженої дитини
Щорічно 17 листопада людство відзначає міжнародну подію – Всесвітній день передчасно народженої дитини.
День дій проти раку шийки матки
День дій проти раку шийки матки – це важлива подія, яка об’єднує людей, спільноти та організації по всьому світу, щоб виступити за ліквідацію раку шийки матки. Проводиться щорічно 17 листопада.
17 листопада в Україні
День студента
День студента в Україні відзначається щорічно 17 листопада.
День працівників сільського господарства України
День працівників сільського господарства України щорічно святкують у третю неділю листопада.
Іменини 17 листопада
- Геннадій, Григорій, Захар, Іван, Михайло, Вікторія.
Талісманом людини, народженої 17 листопада є гіацинт. Здавна вірили, що мінерал сприяє загоєнню будь-яких ран. Також вважається, що гіацинт позбавляє безсоння і жахіть.
Традиції, заборони, прикмети 17 листопада
У народі прозвали 17 листопада свято Григорій Зимоуказатель. Цього дня погода з ранку і до полудня вказувала на те, якою буде перша половина зими, а погода з обіду до вечора – якою буде друга.
У православне свято сьогодні у Григорія Чудотворця просять про диво – зцілити від різних недуг, подарувати довгоочікувану дитину, зміцнити віру, допомогти подолати труднощі.
Цього дня за старих часів обов’язково йшли в лазню – вважалося, що так можна додати собі здоров’я. Саме свято відзначали в колі сім’ї, намагалися відпочити від важкої роботи і провести час якомога радісніше. Важливо було в цей день виконати дану обіцянку – тоді в новому році обов’язково чекає успіх.
17 листопада, боячись нечистої сили, люди намагалися нікуди з дому не виходити. Наші пращури помітили: якщо снігу надує, то в наступному році хліба прибуде. Також звертали увагу на качок: якщо їх багато залишалося зимувати, зима очікувалася теплою.
Ще прикмети 17 листопада
- темний лід на річці — до хорошого урожаю наступного року;
- хмарність до полудня, яка потім проясниться — взимку буде м’яка та тепла погода;
- навколо місяця світлі кола — до зміни погоди;
- морозна погода — зима буде холодною.
Що не можна робити 17 листопада:
- Не можна сваритися з близькими людьми.
- Не слід пити алкогольні напої, зловживати м’ясними продуктами.
- Забороняється лінуватися і байдикувати.
17 листопада в історії
Визначні події
- 1663 — укладені т. зв. «Батуринські статті» між гетьманом І. Брюховецьким та московським урядом що дещо обмежували гетьманську владу в Україні на користь московського царя.
- 1804 — Засновано університет у Харкові.
- 1869 — в Єгипті офіційно відкрився Суецький канал.
- 1913 — Панамським каналом проходить перше судно.
- 1921 — закінчився поразкою Другий Зимовий похід Армії УНР. Волинська повстанська група генерал-хорунжого Юрка Тютюнника зазнала поразки під с. Малі Миньки на Житомирщині, полонених було розстріляно під Базаром
- 1939 — тисячі студентів міста Праги та їхніх викладачів вийшли на вулиці міста, протестуючи проти нацистської окупації, але були арештовані й розстріляні або відправлені в концтабори. На пам’ять про цю подію Україна, згідно з Указом Президента (№ 659/99, від 16 червня 1999), разом зі світовою спільнотою відзначає День студента.
- 1966 — у ніч з 16 на 17 листопада 1966 р. зареєстрований найбільший метеорний дощ: метеори потоку Леонідів (з’являються регулярно через кожні 33,25 року) були видні на небі між східною частиною СРСР і західною частиною Північної Америки.
- 1970 — Після м’якої посадки на поверхню Місяця в районі Моря Дощів космічної станції «Місяць-17» в подорож по супутнику Землі вирушає «Місяцехід-1».
- 1989 — Поліція розігнала студентську демонстрацію в Празі, приурочену до 50-річчя протестів проти нацистської окупації 1939 р. З цього фактично почалася «оксамитова революція», що повалила комуністичну владу в Чехословацькій Соціалістичній Республіці.
- 1994 — Верховна Рада України скасувала Декларацію про суверенітет Криму (Постанова ВРУ № 250/94-ВР «Про виконання Постанови Верховної Ради України „Про політико-правову ситуацію в Автономній Республіці Крим“»).
- 2000 — Україна ніколи не буде ядерною державою, заявив екс-президент України Леонід Кучма на зустрічі із студентами Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка.
Народилися 17 листопада
- 1749 — Ніколя Аппер, французький винахідник; розробив метод консервації продуктів (т. зв. апертизація)
- 1788 — Михайло Щепкін, видатний актор української та російської сцени.
- 1811 — Микола Іванишев, професор Київського університету, автор праць з історії українських правових інститутів, головний редактор видань Київської археографічної комісії.
- 1869 — Климентій (Шептицький), Блаженний Католицької Церкви, церковний діяч і архімандрит монахів Студійського уставу, захисник Української греко-католицької церкви.
- 1896 — Лев Виготський, психолог, засновник культурно-історичної школи в психології.
- 1901 — Лі Страсберг, американський режисер, актор і продюсер українського походження.
- 1965 — Руслана Писанка, українська акторка та телеведуча.
- 1970 — Корчинська Оксана Анатоліївна, українська громадська діячка, волонтерка, координаторка цивільного штабу АТО з медицини.
- 1966 — Софі Марсо, французька акторка й режисер кіно.
- 1982 — Андрухович Софія Юріївна, українська письменниця, перекладачка й публіцистка.
- 1989 — Роман Зозуля, український футболіст, нападник збірної України та ФК «Дніпро» (м. Дніпро).
Померли 17 листопада
- 1558 — Марія I Тюдор, англійська королева (1553-1558), яка відновила католицизм, жорстоко переслідуючи прихильників Реформації, за що отримала прізвисько Кривава Мері.
- 1917 — Огюст Роден, французький скульптор.
- 1921 — Михайло Білинський, український військовий діяч, контр-адмірал УНР, один з організаторів українського морського міністерства, організатор та командир Дивізії морської піхоти Директорії УНР, загинув у бою під час Другого зимового походу.
- 1954 — Іван Карпинець, український історик, музеєзнавець, член Наукового товариства імені Т. Шевченка, засновник Музею історично-воєнних пам’яток НТШ
- 1997 — Ольга Кусенко, українська акторка.
- 2009 — Микола Олялін, український актор, кінорежисер. Народний артист України.
- 2018 — Петриненко Діана Гнатівна, українська співачка (сопрано). Мати українського композитора і співака Тараса Петриненка.
Можливо, вам також буде цікаво: Коли День святого Миколая за новим календарем: дата і заборони
Наш Телеграм