Сьогодні 16 січня 2025 року. В Україні День пам’яті Кіборгів. Всесвітній день The Beatles. Православні святкують поклін чесним оковам святого апостола Петра. До Нового року залишилося 349 днів. Це четвер, і на цей день припадає 1058-й день повномасштабної війни в Україні.
16 січня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
16 січня – яке сьогодні церковне свято
16 січня в церковному календарі – уклін чесним оковам святого апостола Петра. Є одним із шанованих аспектів релігійної традиції. Це пов’язано з ланцюгами, які, за переданням, зв’язували апостола Петра під час його ув’язнення в Єрусалимі. Вважається, що цей поклін є знаком поваги до страждань і мучеництва апостола. Сучасні християнські обряди часто включають поклін ланцюгам апостола як символічний жест покори і віри. Ланцюги можуть бути представлені в релігійних святилищах або церквах, де віряни можуть упадати перед ними, виражаючи свою духовну відданість і смирення. Цей жест має глибокий символічний зміст для вірян, адже він нагадує про відвагу, стійкість і віру апостола Петра навіть у найтяжчих випробуваннях.
16 січня в Україні
День пам’яті Кіборгів
16 січня українці відзначають День пам’яті Кіборгів. Ця важлива пам’ятна дата для України запроваджена з ініціативи українських бійців, що вижили у боротьбі за ДАП.
16 січня у світі
Всесвітній день The Beatles
Щороку 16 січня відзначається Всесвітній день гурту The Beatles, одного з найпопулярніших музичних колективів всіх часів.
Міжнародний день гострої та гарячої їжі
Кожного року 16 січня традиційно відзначається Міжнародний день гострої та гарячої їжі. Гурмани всього світу додають пекельні приправи та спеції до своєї їжі, щоб насолодитися незвичним смаком повсякденних страв.
День Лідовара
16 січня відзначається День лідовара – свято заливників льоду, як професіоналів, так і любителів, які працюють на великих аренах чи просто готують ковзанки на вулицях для дітлахів.
День вшанування драконів
Щороку 16 січня світ відзначає День вшанування драконів (Appreciate a Dragon Day). Ця дата була започаткована у 2004 році письменницею Донітою К. Пол для популяризації фентезійної літератури та магічних створінь.
Іменини 16 січня
- Іван, Максим, Петро, Симон, Неоніла.
Талісманом людини, народженої 16 січня, є онікс. Здавна цей камінь вважався потужним талісманом від злих сил. Онікс захищає від пристріту, а ще будь-яких магічних дій.
Традиції, заборони, прикмети 16 січня
Наші предки вірили, що вже пройшла половина зими. Часто казали: “На Петра Вериги розбиваються криги”. Тому відправлялися розчистити ділянки лісу для майбутніх посівів.
У народі 16 січня – свято Петро-напівкорм. Прозвали його так тому, що за старих часів до цього часу закінчувалася якраз половина зимових запасів, зокрема для домашніх тварин.
У православне свято сьогодні в молитвах до святого звертаються з проханнями зцілити від важких недуг, допомогти в життєвих проблемах і підказати вихід із важких ситуацій. Апостол вважається покровителем домашньої худоби і тварин, тому в день пам’яті святого намагалися добре нагодувати їх, прибрати в клітках, хліві тощо.
Також цього дня прийнято робити ревізію домашніх запасів і поповнювати їх, якщо потрібно. За повір’ями, на Петра-напівкорма потрібно добре попрацювати – всі зусилля принесуть успіх у справах протягом року.
За народним повір’ям, лише 16 січня можна напоумити людину, яка страждає від меланхолії. І якщо зараз меланхолічність вважається рисою характеру, то у минулі часи це вважалось душевною хворобою.
Якщо цього дня на небі з’являлася біла велика хмара, це передвіщало хурделицю і заметіль.
Ще прикмети 16 січня:
- північний вітер — холод буде тривалим;
- завірюха вказує, що літо буде дощовим та досить холодним;
- під час заходу сонце червоне — наступного дня почнеться мороз;
- морозний день — літо буде посушливим та спекотним.
Що не можна робити 16 січня
- Цього дня не можна прати білизну.
- Забороняється виносити сміття після заходу сонця.
- Не слід брати до рук гострі предмети.
16 січня у світі
Визначні події сьогодні
- 1918 — Мала Рада прийняла закон про Армію Української Народної Республіки.
- 1919 — Українська Директорія оголосила війну більшовицькій Росії
- 1920 — в Парижі відбулося перше засідання Ради Ліги Націй без участі США.
- 1954 — місто Проскурів перейменоване на Хмельницький, Кам’янець-Подільська область — на Хмельницьку.
- 1957 — у Ліверпулі відкрився The Cavern Club, в якому почала виступати група «The Beatles»
- 1969 — чеський студент Ян Палах здійснив акт самоспалення в Празі на Вацлавській площі на знак протесту проти радянського вторгнення до Чехословаччини 1968 року.
- 1984 — Майкл Джексон одержав 8 статуеток «Греммі» за альбом Thriller.
- 1991 — коаліція 28 країн на чолі зі США вступила у війну в Перській затоці проти Іраку, що було відповіддю на вторгнення Саддама Хусейна в Кувейт.
- 1997 — компанія Microsoft випустила Office 97, комплексну офісну програму, яка миттєво стала бестселером і завоювала 80 % ринку.
- 2002 — Рада Безпеки ООН проголосувала за накладення санкцій на екстремістську організацію Аль-Каїда та рух Талібан.
- 2003 — Верховна Рада прийняла Цивільний кодекс України.
- 2014 — в Україні прийняті «закони про диктатуру» («Диктаторські закони 16 січня»).
Народилися 16 січня
- 1856 — Микола Кульчицький, гістолог, професор Харківського університету, з 1918 року — професор Оксфордського університету.
- 1871 — Сильвестр Яричевський, український письменник.
- 1942 — Анатолій Качан, український письменник і громадський діяч, лауреат премії Лесі Українки
- 1962 — Людмила Юріна, сучасний український композитор.
- 1966 — Василь Попадюк, український скрипаль.
- 1970 — Сергій Ярунський, український композитор, диригент і філософ.
- 1973 — Владислав Дружченко, український бадмінтоніст.
- 1983 — Андрій Русол, український футболіст, захисник збірної України з футболу, капітан дніпропетровського «Дніпра».
Померли 16 січня
- 1938 — Януарій Бортник, український режисер і актор (розстріляний в Києві).
- 1957 — Артуро Тосканіні, італійський диригент.
- 1988 — Борис Харчук, український письменник
- 1989 — Дмитро Луценко, український поет-пісняр, автор пісні «Як тебе не любити, Києве мій!»
- 2018 — Бредфорд Діллман, американський актор кіно та телебачення.
- 2023 — Джина Лоллобриджида, італійська акторка, фотожурналістка і скульпторка.
Можливо, вам також буде цікаво: Реконструкція: Україна. Гуляйполе – місто на лінії вогню, Нестор Махно, історія і сучасність, архівні фото, спогади
Головні новини України – ТУТ