Сьогодні 15 грудня 2024 року. День чаю. День пастухів котів. День працівників суду України. Цього дня у 2018 році була відновлена автокефальна помісна Православна церква України (утворилася 988). Православні згадують святителя Стефана, сповідника і архієпископа Сурозького. До Нового року залишилося 16 днів. Це неділя, і на цей день припадає 1026-й день повномасштабної війни в Україні.
15 грудня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
15 грудня – яке сьогодні церковне свято
Православне свято 15 грудня – день пам’яті святителя Стефана, сповідника і архієпископа Сурозького.
Святитель Стефан народився наприкінці VII століття, в Каппадокії. Виховували його в християнських традиціях, і з 15 років він навчався в Константинополі. Хлопчик мав неабиякі здібності, і незабаром про нього дізнався Константинопольський патріарх Герман. Він познайомився зі Стефаном і залишив його при собі. Кілька років провів Стефан, служачи церкві, а потім прийняв постриг і пішов у монастир, а звідти – шукати усамітнення.
Десь у цей час у Сурожі (нині це м. Судак у Криму, Україна) помер єпископ. Жителі міста приїхали до Константинополя просити призначити нового архіпастиря. Патріарх Герман не міг обрати гідного, і тоді, за переказами, йому під час молитви явився ангел і вказав на Стефана. Стефана висвятили на єпископа, і він поїхав у свою єпархію.
Коли на візантійський престол зійшов імператор-іконоборець Лев Ісавр, то змістив патріарха Германа. Тоді святитель Стефан приїхав до Константинополя і викрив імператора в іконоборстві. Святителя не вдалося схилити до іконоборчої єресі, тому його ув’язнили в темницю в Константинополі. Вийшов звідти сповідник після смерті імператора.
У глибокій старості Стефан повернувся до Сурожа, де й помер 15 грудня, але точний рік смерті невідомий. Незабаром після його смерті сталося диво: ще за життя Стефан усіляко допомагав сліпому від народження Єфрему в Сурожі. Коли святий помер, Єфрем дуже сумував і попросив відвести його поклонитися мощам. Щойно він припав до них, то одразу прозрів. Святий Стефан є покровителем міста Судак.
15 грудня у світі
День чаю
Кожного року 15 грудня відзначається День чаю – неофіційне свято, яке спочатку проходило у країнах, де виробляють чай: в Індії, Шрі-Ланці, В’єтнамі, Непалі, Індонезії, Бангладеш, Кенії, Уганді, Танзанії, Малайзії та Малаві.
День утворення організації ООН з охорони навколишнього середовища (UNEP)
День утворення організації ООН з охорони навколишнього середовища (UNEP) відзначається 15 грудня та є важливою віхою в глобальному екологічному управлінні та сталому розвитку.
День пастухів котів
День пастухів котів або Дня котячих пастухів відзначають 15 грудня щороку – це свято з дивною назвою і цікавим сенсом, яке вшановує людей, які вирішують, здавалося б, неможливі завдання з терпінням, умінням й здебільшого з часткою гумору.
15 грудня в Україні
День працівників суду України
День працівників суду України відзначають щороку 15 грудня. Читайте далі про цікаві факти виникнення цього свята та що можна робити в цей день.
Іменини 15 грудня
- Василь, Олександр, Павло, Степан.
Талісманом людини, народженої 15 грудня є гіацинт. Вважається, що цей магічний камінь допомагає покращити сон. А ще гіацинт сприяє багатству і відганяє злих духів.
Традиції, заборони, прикмети 15 грудня
У народі 15 грудня – свято Стефанів день. За старих часів у цей час було дуже холодно, тому говорили: “Студено на Стефана так, що птахи на льоту замерзають”.
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святого Стефана – просять міцного здоров’я і зцілення від недуг, а також моляться про зміцнення віри.
Цього дня заведено подавати милостиню, а також віддавати нужденним теплий одяг, робити годівнички для птахів – це гарантує удачу на наступний рік.
Наші пращури вірили, що цього дня найкраще помиритися з тим, з ким давно перебуваєте в сварці. Це сприятливий день для примирення.
Наші пращури цього дня спостерігали таку закономірність: якщо в середині грудня багато снігу, буде багатий урожай трав улітку. Подальшу погоду у минулі часи 15 грудня визначали за допомогою ялинки: якщо її сухі гілки згинаються – будуть заметілі, а якщо вирівнюються – чекайте ясної погоди. Якщо ж цього дня йде дощ, то йтиме він ще 40 днів і тиждень.
Ще прикмети 15 грудня:
- великі кучугури снігу вказують на тепле, але не спекотне літо;
- іній на деревах видно — до врожайного року;
- яка погода, таким буде березень;
- північний вітер до лютих морозів;
- кіт поліз на піч — чекайте на похолодання.
Що не можна робити 15 грудня:
- Не слід показувати свої негативні емоції.
- Забороняється їсти м’ясні і молочні продукти.
- Не можна сумувати, думати про погане.
15 грудня в історії
Визначні події
- 1699 — Указом царя Петра I в Московії замість літочислення від «сотворіння світу» введено юліанський календар; відлік і святкування нового року перенесено з 1 вересня на 1 січня.
- 1880 — Харківське товариство водопостачання збудувало перший водогін у Харкові
- 1915 — в американській газеті New York Times виходить стаття про геноцид вірмен в Османській імперії
- 1917 — у Кишиневі проголошено Молдовську Демократичну Республіку.
- 1932 — ЦК КП(б)У затвердив перелік 82 районів України, куди припинялося надходження промислових і продовольчих товарів за зрив планів хлібозаготівлі (початок Голодомору); у Дніпропетровській області — 27, у Чернігівській — 8, в Одеській — 15, у Харківській — 22, у Донецькій — 10 районів.
- 1932 — В. Молотов та Й. Сталін заборонили здійснення українізації на Далекому Сході, в Казахстані, Середній Азії, ЦЧО, щоб унеможливити проникнення висланих «буржуазно-націоналістичних елементів» в українізовані райони, наказують перевести українські газети та видання на російську мову.
- 1934 — у Києві, в підвалах НКВС УСРР (пізніше Жовтневий палац), за вироком виїзної сесії Військової колегії Верховного Суду СРСР були розстріляні 28 «членів» вигаданого чекістами «Об’єднання українських націоналістів», серед яких — українські письменники Дмитро Фальківський, Григорій Косинка, Кость Буревій, Олекса Влизько, Іван Крушельницький.
- 1939 — В Атланті відбулася прем’єра фільму Дейвіда Селзніка за участю акторів Вів’єн Лі і Кларка Ґейбла «Розвіяні вітром», поставленого за романом лауреата Пулітцерівської премії Маргарет Мітчелл. Стрічка відразу стала надзвичайно популярною, побила всі рекорди касових зборів і наступного року отримала 9 «Оскарів»
- 1961 — суд у Єрусалимі засудив колишнього оберштурмбанфюрера гестапо Адольфа Ейхмана, який керував «остаточним вирішенням єврейського питання», до смертної кари.
- 1964 — У Канаді прийнятий державний прапор із кленовим листом.
- 1970 — вперше здійснено посадку космічного апарату з Землі на іншу планету (міжпланетна станція «Венера-7»)
- 2000 — В Україні остаточно припинила роботу Чорнобильська АЕС. Зруйнований в 1986 році реактор, що містив 66 тонн розплавленого ядерного пального і 37 тонн радіоактивного пилу, попри збудований захисний «саркофаг», продовжував випромінювати радіацію
- 2000 — На знак протесту проти політики президента Леоніда Кучми на головній площі Києва учасниками акції «Україна без Кучми» були встановлені перші намети.
- 2018 — відновлена автокефальна помісна Православна церква України (утворилася 988)
Народилися 15 грудня
- 37 — Нерон, римський імператор, п’ятий і останній з династії Юліїв-Клавдіїв.
- 1804 — Віктор Буняковський, український математик.
- 1883 — Ганна Собачко-Шостак, українська художниця, майстер декоративного розпису.
- 1890 — Василь Ємець, світової слави бандурист-віртуоз.
- 1934 — Станіслав Шушкевич, перший голова Верховної ради незалежної Білорусі.
- 1958 — Соломія Павличко, українська письменниця, видавчиня, публіцистка, автор праць з історії фемінізму.
- 1996 — Олександр Зінченко, український футболіст.
Померли 15 грудня
- 1814 — Іван Югасевич-Склярський, український педагог, народний поет, збирач фольклору.
- 1848 — Євген Гребінка, видатний український письменник, поет, байкар, педагог, видавець. Старший брат архітектора Миколи Гребінки.
- 1929 — Данило Заболотний, український мікробіолог, епідеміолог, засновник Інституту мікробіології та епідеміології в Києві.
- 1933 — Порфирій Мартинович, український живописець, графік, фольклорист і етнограф.
- 1958 — Вольфганг Ернст Паулі, фізик, лавреат Нобелівської премії присудженої йому за відкриття принципу виключення
- 1966 — Волт Дісней, американський художник, кінопродюсер, режисер, автор мультиплікаційних фільмів. Лауреат понад 1000 міжнародних нагород, 48 «Оскарів» і семи призів «Еммі».
- 1974 — Анатоль Літвак, американський кінорежисер українського походження.
- 1977 — Олександр Галич, радянський поет, сценарист, драматург, автор і виконавець власних пісень; політичний емігрант.
- 1986 — Серж Лифар, український і французький танцівник, балетмейстер, теоретик балетного мистецтва, один з найвидатніших митців нашої епохи, засновник Академії танцю при «Гранд-Опера».
- 1994 — Кочур Григорій Порфирович, український перекладач, поет, літературознавець, шістдесятник.
- 2020 — Петро Слободян, український футбольний тренер та викладач, колишній український футболіст, нападник
Можливо, вам також буде цікаво: Церковний календар на грудень 2024 року
Головні новини України ТУТ