Сьогодні 14 січня 2025 року. День впорядкування оселі. Всесвітній день логіки. Православні вшановують пам’ять святої рівноапостольної Ніни. До Нового року залишився 351 день. Це вівторок, і на цей день припадає 1056-й день повномасштабної війни в Україні.
14 січня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
14 січня – яке сьогодні церковне свято
14 січня в церковному календарі – день пам’яті святої рівноапостольної Ніни. Жінка все своє життя присвятила проповіді Євангелія, зціленню хворих і творенню див. Сьогодні її мощі зберігаються в Бодбійському монастирі, що в містечку Сігнахі. Ніна народилася приблизно в 280 році в Каппадокії, де з раннього дитинства її виховували в любові до Бога. У 20 років вона разом із батьками переїхала до Єрусалима, де її наставницею стала благочестива жінка на ім’я Ніанфора. Одного разу Мати Божа з’явилася Ніні й веліла вирушити до Грузії, де тоді мешкали язичники. Прибувши туди, Ніна почала проповідувати християнство. Згодом до неї приєдналися інші дівчата, і вони заснували монастир. Ніна померла 335 року.
14 січня у світі
Свято віслюка
Свято віслюка, що відзначається 14 січня, є середньовічним християнським святом, яке нагадує про втечу ізраїльтян до Єгипту.
День «Вдягніть вашого улюбленця»
День «Вдягніть вашого улюбленця» або День одягання домашніх улюбленців відзначають 14 січня. Це веселий і креативний день, який закликає створювати модні образи для чотирилапих друзів, водночас забезпечуючи їхній комфорт та безпеку.
День впорядкування оселі
День впорядкування оселі або День благоустрою відзначають 14 січня. Це день, присвячений прибиранню, звільненню від непотребу та оновленню нашого житлового простору.
Міжнародний день повітряного змія
Міжнародний день повітряного змія відзначають 14 січня. Це яскраве свято, яке об’єднує любителів повітряних зміїв з усього світу.
День кесаревого розтину
День кесаревого розтину відзначають 14 січня щороку. Ця подія – це святкування життя та досягнень медицини. Це день вшанування життєво важливої хірургічної процедури, яка вже понад 200 років допомагає при пологах.
День поезії на роботі
День поезії на роботі відзначають у другий вівторок січня. Ця подія відзначає та вшановує прояви та вивільнення творчості на робочому місці, мова не лише про поезію, буквально.
Всесвітній день логіки
14 січня 2019 року у багатьох країнах ознаменувалося першим святкуванням Всесвітнього дня логіки. Ініціаторами запровадження події виступили міжнародні організації ЮНЕСКО та CIPSH.
Іменини 14 січня
- Адам, Андрій, Давид, Іван, Ілля, Йосип, Макар, Марк, Павло, Сергій, Степан, Ніна.
Талісманом людини, народженої 14 січня, є родоніт.
Камінь допомагає заспокоїти нервову систему і нормалізувати сон. А ще родоніт пробуджує приховані таланти людини.
Традиції, заборони, прикмети 14 січня
У народі 14 січня – Нінін день, його традиційно присвячують догляду за домашньою худобою, особливо коровами.
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до рівноапостольної Ніни – просять позбавити від бід і скорбот, напоумити ворогів. Вважається, що свята допомагає у всіх добрих починаннях і справах.
14 січня заведено наводити лад у домі, закінчувати розпочаті справи, можна прати і займатися рукоділлям. Вважається, хто з раннього ранку візьметься за справи, той буде щасливий весь рік. Тим, у кого є домашні тварини, слід приділити їм особливу увагу: почистити хлів, клітки тощо, смачно нагодувати. Згідно з повір’ям, натуральне коров’яче молоко (ще краще, якщо парне), випите сьогодні, може зцілити від найважчих недуг.
На погоду цього дня вказували птахи: якщо синички зранку пищать – на мороз, якщо горобці нагогошилися, варто чекати непогоди. Також у минулі часи помітили, якщо зранку густий іній на деревах, то рік буде врожайним.
Ще прикмети 14 січня:
- іній на деревах — прийде потепління;
- вранці співають пташки — до відлиги;
- вночі на небі ясні зірки і місяць — почне знижуватися температура;
- птахи низько над землею літають — чекайте на опади.
Що не можна робити 14 січня
- Не слід лихословити, сваритися, бажати іншим зла.
- До світанку з дому краще не виходити.
- Не можна стригти волосся — буде погано рости.
14 січня у світі
Визначні події сьогодні
- 1794 — Елізабет Хог Беннетт з Едома, штат Вірджинія, стала першою американською жінкою, якій успішно зроблений кесарів розтин.
- 1900 — прем’єра опери «Тоска» Дж. Пуччіні
- 1953 — у Гельсінкі (Фінляндія) в змаганнях на першість світу зі швидкісного бігу на ковзанах абсолютним чемпіоном світу став українець О. Гончаренко (193,143 очок).
- 1980 — Генеральна Асамблея ООН засудила інтервенцію СРСР в Афганістан і прийняла резолюцію, якою вимагала «негайно, безумовно і повністю вивести війська з Афганістану».
- 2004 — після близько 500-річної перерви прапор «п’яти хрестів» став державним прапором Грузії. Раніше він був відомий як прапор грузинського королівства.
- 2005 — космічний зонд «Гюйгенс» здійснив вдалу посадку на поверхню Титану.
- 2010 — годинник Судного дня переведений на одну хвилину назад.
- 2023 — ракетний удар по житловому будинку в м. Дніпро
Народилися 14 січня
- 83 до н. е. — Марк Антоній, римський полководець і державний діяч.
- 1855 — Опанас Сластіон, український живописець, графік, архітектор, мистецтвознавець і етнограф.
- 1882 — Іван Огієнко (митрополит Іларіон), український православний митрополит, мовознавець, історик церкви, культурний діяч.
- 1883 — Всеволод Петрів, військовий міністр і генерал-хорунжий Армії УНР, учасник оборони Києва від бандформувань Муравйова.
- 1891 — Осип Мандельштам, російський поет.
- 1892 — Гордій Коцюба, український письменник з когорти Розстріляного відродження.
- 1898 — Юрій Горліс-Горський, український військовий і громадський діяч, письменник, старшина Армії УНР.
- 1902 — Василь Минко, український драматург-комедіограф.
- 1907 — Василь Комісаренко, відомий український вчений, академік АН УРСР, організатор і директор Інституту ендокринології та обміну речовин.
- 1922 — Василь Гнєздилов, український архітектор і скульптор, лауреат Шевченківської премії.
- 1935 — Іван (Стінка), митрополит Української православної церкви Канади
- 1937 — Євген Гуцало, український прозаїк, поет, публіцист, кінодраматург, лауреат Шевченківської премії.
- 1965 — Шаміль Басаєв, відомий чеченський польовий командир.
- 1997 — Сергій Пархоменко, офіцер Збройних Сил України, учасник російсько-української війни. Герой України (2022, посмертно).
Померли 14 січня
- 1898 — Льюїс Керрол, англійський математик і письменник, англійський математик і письменник, автор повістей «Аліса у Дивокраї» і «Аліса в Задзеркаллі».
- 1944 — Роман Сушко, військовий і політичний діяч, поручник УСС, співорганізатор і полковник Січових Стрільців, співзасновник та крайовий комендант УВО, співзасновник ОУН, командир «Легіону Сушка» (09.1939).
- 1966 — Сергій Корольов, конструктор ракетно-космічних систем.
- 2016 — Леонід Жаботинський, український радянський спортсмен, важкоатлет.
Можливо, вам також буде цікаво: Реконструкція: Україна. Гуляйполе – місто на лінії вогню, Нестор Махно, історія і сучасність, архівні фото, спогади
Головні новини України ТУТ