Сьогодні 12 січня 2025 року. День українського політв’язня. День дотримання новорічних обіцянок. Православні вшановують пам’ять святої мучениці Тетяни. До Нового року залишилося 353 дні. Це неділя, і на цей день припадає 1054-й день повномасштабної війни в Україні.
12 січня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
12 січня – яке сьогодні церковне свято
12 січня в церковному календарі – день пам’яті святої мучениці Тетяни. Вона народилася в кінці II століття в Римі в аристократичній сім’ї. Її батько був таємним християнином і виховав донку в християнській вірі. Коли Тетяна досягла повноліття, вона вирішила присвятити своє життя Богу і стала дияконисою в Римській церкві. Тетяна допомагала хворим, бідним і ув’язненим, а також вела активну проповідницьку діяльність. 229 року імператор Александр Север розпочав гоніння на християн, і Тетяну було схоплено та піддано тортурам. Вона відмовлялася від своєї віри і була страчена в січні 230 року.
12 січня у світі
День дотримання новорічних обіцянок
День дотримання новорічних обіцянок відзначають 12 січня, це свято слугує своєчасним нагадуванням про необхідність залишатися відданими своїм цілям.
День наполегливої роботи
День наполегливої роботи відзначають 12 січня щороку. Це день, присвячений інтенсифікації зусиль як у професійних, так і в особистих починаннях.
День поцілунку рудого
День поцілунку рудого відзначають 12 січня. Це день, присвячений виявленню любові та вдячності до рудих людей у всьому світі. Це унікальне свято має багату історію і відзначається різноманітними заходами та проявами захоплення тими, хто має вогненно-руді кучері.
День «Вечеря у неділю»
День «Вечеря у неділю» відзначають у другу неділю січня. Подія створена у США. Це свято нагадує про важливість зупинитися в рутині буднів, зібратися за одним столом і провести час із найріднішими.
День курки-карі
День курки-карі відзначають 12 січня — свято, яке прославляє одну з найпопулярніших і найароматніших страв світу. Цей день спонукає людей готувати, смакувати й дізнаватися більше про історію цього кулінарного шедевру. Курка з карі має коріння в Індії, де карі позначає будь-яку страву з соусом, приправлену спеціями. Страва отримала світове визнання завдяки британським колоністам, які в XIX столітті поширили рецепт у Європі та Америці.
А також у світі
- День гирі
- День поїздок у метро без штанів
- День марципана
- День гарячого чаю
12 січня в Україні
День українського політв’язня
Щорічно 12 січня наша країна відзначає День українського політв’язня. Читайте далі про важливі факти виникнення цієї події та що можна робити в цей день.
Іменини 12 січня
- Ілля, Макар, Петро, Тетяна.
Талісманом людини, народженої 12 січня є жадеїт. Здавна вірили, що цей камінь допомагає нормалізувати кров’яний тиск. Жадеїт дарує людині впевненість у собі, вчить дивитися у майбутнє з радістю.
Традиції, заборони, прикмети 12 січня
У народі 12 січня – свято Тетянин день, або Тетяна Водохресна, Бабин кут (місце біля печі, де зберігалося домашнє начиння).
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святих – просять захисту від ворогів, наклепу, переслідувань.
Святій Тетяні цього дня обов’язково молилися про успіхи в навчанні і роботі. Існувало повір’я, якщо молода пара одружиться, то буде жити разом довго і щасливо.
За старих часів у Тетянин день було заведено пекти коровай, який символізував сонце, – робила це старша жінка в сім’ї, вона ж ділила його між усіма домашніми. Вважається, що сьогодні обов’язково потрібно до заходу сонця зробити добрий вчинок – подати милостиню, допомогти нужденним, погодувати птахів або безпритульних тварин, взяти участь у добродійності. Вірять, що добро повернеться в стократному розмірі, а свята Тетяна допоможе виконати заповітне бажання.
У давнину цього дня варили свинячі шлунки й різали гусей. За нутрощами тварин передвіщали погоду на зиму. Якщо селезінка була рівною і гладкою, то очікували зими лютої. Товста печінка усередині означала, що холоднеча розпочнеться з половини зими, а широка сторона печінки до живота обіцяла морози.
Ще прикмети 12 січня
- яка погода, таким буде грудень;
- сонце зійшло рано — вже скоро потепління;
- вночі зоряне небо — до ранньої весни;
- сніг іде — літо буде дощовим.
Що не можна робити 12 січня
- Не слід сваритися і лаятися.
- Не відмовляйте в милостині.
- Забороняється прати, прибирати.
12 січня у світі
Визначні події
- 1554 — Баїннаун, творець найбільшої імперії в історії Південно-Східної Азії, коронований як король Бірми.
- 1793 — Росія і Пруссія домовилися про другий поділ Польщі.
- 1923 — у Кривому Розі ДПУ «викрило» велику українську повстанську організацію. Заарештовано понад 200 осіб.
- 1928 — у Москві ОДПУ видало розпорядження своїм місцевим органам, у тому числі ДПУ УСРР, про реалізацію вилученого у приватників хліба.
- 1954 — в австрійській провінції (землі) Форарльберг внаслідок сходження лавини загинули 200 людей. Через 9 годин друга лавина поховала під собою ще 115 осіб.
- 1965 — мер міста Торонто (Канада) підписав прокламацію про проголошення 22 січня «Днем української незалежності».
- 1967 — вперше кріоноване тіло людини — професора психології Університету Каліфорнії Джеймса Бедфорда.
- 1972 — КДБ здійснило в Україні серію арештів молодої інтеліґенції в черзі задушення відродження (операція «Блок», «Арешт Коляди»), спрямовану проти українського національного руху. Були заарештовані В. Чорновіл, В. Стус, І. Світличний, Є. Сверстюк, Д. Шумук, М. Плахотнюк, Л. Плющ, О. Сергієнко, І. Коваленко, І. Гель, І. Калинець, М. Осадчий, С. Шабатура, Василь Романюк.
- 1974 — В’ячеслав Чорновіл звернувся з заявою до голови президії Верховної Ради УРСР. У ній повідомлялось, що, починаючи з 12 січня 1972 року (дня його арешту і початку широких репресій проти течії шістдесятників в українському літературно-громадському житті), він щорічно, як в ув’язненні, так і після, відзначатиме одноденною голодівкою аж до справедливого перегляду його та інших аналогічних справ.
- 1990 — почався семиденний погром вірменів у столиці Азербайджанської РСР Баку.
- 1998 — 19 країн — членів Євросоюзу підписали протокол про заборону клонування людини.
- 2007 — Китай збив власний метеорологічний супутник, здійснивши, таким чином, перше застосування зброї у космосі за останні двадцять років.
- 2010 — близько 17:00 за місцевим часом, в центральній частині Гаїті з незначним інтервалом відбулись два землетруси магнітудою 7,0 і 5,9 відповідно. Паралізований телефонний зв’язок і лінії електропередач, зруйновано і пошкоджено багато будівель, зокрема президентський палац і будинок штаб-квартири миротворчої місії ООН. Загинуло понад 100 тис. людей, 3 млн постраждали. Збитки від природного катаклізму сягнули 9 млрд доларів.
Народилися 12 січня
- 1628 — Шарль Перро, французький письменник-казкар.
- 1701 — Василь Григорович-Барський, український мандрівник, вчений-орієнталіст, письменник.
- 1777 — Степан Давидов, український композитор, співак і диригент.
- 1832 — Єлизавета Милорадович, українська громадська діячка і меценатка.
- 1873 — Василь Кричевський, український художник і архітектор, патріарх родини Кричевських, що дала українському мистецтву кількох видатних особистостей.
- 1876 — Джек Лондон, американський письменник.
- 1878 — Гнат Хоткевич, український письменник, бандурист, композитор, громадсько-політичний діяч, мистецтвознавець, етнограф.
- 1880 — Василь Безкоровайний, український композитор, диригент й педагог.
- 1907 — Сергій Корольов, вчений-винахідник, конструктор ракетно-космічних систем, академік АН СРСР
- 1909 — Марія Примаченко, українська народна художниця, представниця «наївного мистецтва».
- 1929 — Микола Мащенко, український кінорежисер, сценарист, письменник.
- 1936 — Раймонд Паулс, латвійський композитор.
- 1960 — Станіслав Боклан, український актор театру та кіно, народний артист України.
- 1986 — Злата Огнєвіч, українська співачка. Представниця України на пісенному конкурсі Євробачення 2013, посіла третє місце.
- 1999 — Владислав Гераскевич, український скелетоніст, перший в історії цього виду спорту український представник на Олімпійських іграх.
Померли 12 січня
- 1665 — П’єр Ферма, французький математик, основоположник аналітичної геометрії і теорії чисел.
- 1976 — Агата Крісті, англійська письменниця детективного жанру.
- 1998 — Сергій Адамович, український художник-графік.
- 2009 — Клод Беррі, французький кінорежисер
Можливо, вам також буде цікаво: Реконструкція: Україна. Гуляйполе – місто на лінії вогню, Нестор Махно, історія і сучасність, архівні фото, спогади
Головні новини України – ТУТ