Сьогодні 10 грудня 2024 року. День прав людини і День захисту прав тварин. Всесвітній день футболу. Православні вшановують пам’ять святих мучеників Мини, Єрмогена і Євграфа. До Нового року залишився 21 день. Це вівторок, і на цей день припадає 1021-й день повномасштабної війни в Україні.
10 грудня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
10 грудня – яке сьогодні церковне свято
10 грудня в церковному календарі – день пам’яті святих мучеників Мини, Єрмогена і Євграфа. Святий Мина був римським воїном, який прийняв християнство і був страчений за свою віру. Він відомий своєю мужністю та відданістю Богу, незважаючи на небезпеку. Святий Єрмоген був візантійським імператором, який також став мучеником за віру. Він був відомий своїм благочестям і покровительством церкві. Його життя було відзначено численними чудесами. Святий Євграф був римським воїном, який також прийняв християнство і був страчений за свою віру. Він відомий своєю відданістю Богу і мужністю перед лицем смерті.
10 грудня у світі
День прав людини
10 грудня кожного року людство святкує міжнародну подію – День прав людини.
Міжнародний день захисту прав тварин
Щорічно в той самий день, що й День прав людини – 10 грудня, світова громада відзначає День прав тварин.
Всесвітній день футболу
Футбол завжди вважався королем спорту. Дякуючи рішенню ООН, щорічно 10 грудня професійні спортсмени, любителі та вболівальники святкують Всесвітній день футболу.
День Нобеля
Щорічно 10 грудня світ відзначає День Нобеля.
День пива Lager
День пива Lager відзначається 10 грудня.
Іменини 10 грудня
Анатолій, Григорій, Євген, Іван, Костянтин, Михайло, Микола, Олександр, Олексій, Петро, Сергій, Степан, Ангеліна, Анна, Олександра, Тетяна.
Талісманом людини, народженої 10 грудня, є бірюза. Камінь, який допомагає позбавитися безсоння. А ще здавна вірили, що бірюза робить свого власника м’якшим, добрішим.
Традиції, заборони, прикмети 10 грудня
У народі 10 грудня – свято Міна Красномовний. За старих часів вважали, що святий уберігає від сутінків, які не дають відрізнити світло від темряви, а добро від зла.
Міна належить до чину святих воїнів разом зі святими Георгієм Побідоносцем, Дмитром Солунським, Феодором Стратилатом. До подвигу святого Мини звертаються, як до прикладу миротворчості, і в православне свято сьогодні моляться святому про мир. Також святого Мину просять позбавити від хвороб очей, вірять, що святий прибирає пелену з очей, яка заважає відрізняти добро від зла і правду від брехні. З молитвами про зцілення звертаються і до святителя Іоасафа.
У народі з цим днем не пов’язано якихось особливих традицій: продовжують готуватися до Різдва і дотримуються посту.
Єдиним вказівником погоди для наших пращурів у цей день був заєць. Якщо шкіра зайця була вкрита плямами – до м’якої зими. У цей час у лосів відпадають старі роги. А риба залягає у зимувальні ями, на дно.
Ще прикмети 10 грудня
- багато снігу нападало — до поганого урожаю наступного року;
- ясно і безхмарно — буде мороз;
- сороки сховалися під дах — йде похолодання;
- повітряна і суха погода — літо буде посушливим.
Що не можна робити 10 грудня:
- Не можна шити, вишивати, брати до рук гострі предмети.
- Не думайте про погане, заборонено сваритися і лихословити.
- Не слід пити алкоголь, їсти м’ясні продукти.
10 грудня в історії
Визначні події
- 1520 — Мартін Лютер привселюдно спалив папську буллу Exsurge Domine про відлучення його від церкви у Віттенбергу.
- 1637 — козацькі війська під проводом Павла Бута зазнали поразки від війська Речі Посполитої біля містечка Боровиця.
- 1684 — Едмонд Галлей зачитав на засіданні Королівського товариства роботу Ісаака Ньютона De motu corporum in gyrum, в якій закони Кеплера були виведені на основі теорії тяжіння.
- 1817 — Міссісіпі став 20-м штатом США. Його назва у перекладі з мови індіанців означає «Велика річка». Інші назви — «Штат магнолії» і «Штат гостинності».
- 1901 — у Стокгольмі вручено перші Нобелівські премії.
- 1948 — Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини (10 грудня відзначається як День прав людини).
- 1949 — в ході масштабної кампанії усунення кваліфікованих українських працівників з академічних установ у звинуваченні «за антирадянську діяльність» заарештовано історика, археографа Ярослава Дашкевича. До 19.01.1950 з Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника під приводом «скорочення посад» було звільнено близько 20 бібліотечних спеціалістів. Формальним приводом для репресій стало вбивство Я. Галана.
- 1953 — вийшов 1-й номер журналу «Плейбой».
- 1960 — почалося будівництво нафтопроводу «Дружба»
- 1981 — американський журнал The New England Journal of Medicine опублікував замітку про нове захворювання, яке призвело до загибелі 95 осіб, переважно серед гомосексуалів. Пізніше недуг отримав назву «синдром набутого імунодефіциту» (СНІД).
- 1999 — Панамський канал перейшов під юрисдикцію Панами (раніше був під юрисдикцією Сполучених Штатів).
Народилися 10 грудня
- 1815 — Ада Лавлейс, британський математик, перша жінка-програміст. Автор програми для механічної обчислювальної машини Чарльза Бебіджа — на її честь названо мову програмування АДА. Дочка англійського поета лорда Джорджа Гордона Байрона.
- 1820 — Олекса Бахматюк, народний майстер художньої кераміки.
- 1838 — Олександр Данилевський, український біохімік, фізіолог і фармаколог, основоположник біохімії як науки, професор і завідувач кафедри медичної хімії та фізики, нормальної фізіології і фармакології в Харківському університеті. Брат українського фізіолога Василя Яковича Данилевського.
- 1875 — Данило Роздольський, український композитор, автор духовних композицій, хорових творів.
- 1892 — Макс Гельман, український скульптор і педагог.
- 1940 — Микола Кацал, український диригент, лауреат Шевченківської премії, засновник львівської капели хлопчиків та мужчин Дударик, а також однойменної хорової школи.
Померли 10 грудня
- 1851 — Карл Дрез, німецький винахідник. Серед його винаходів велосипед і друкарська машинка. Винахід Дреза назвали на його честь дрезиною.
- 1896 — Альфред Нобель, шведський хімік, винахідник, підприємець і філантроп.
- 1928 — Чарльз Ренні Макінтош, шотландський архітектор, художник, дизайнер.
- 1984 — Олександр Богородський, український і радянський астроном.
- 1986 — Володимир Верменич, український композитор, хоровий диригент.
- 2005 — Річард Прайор, американський актор.
- 2006 — Августо Піночет, президент Чилі (1974—1990), диктатор, головнокомандувач Збройних сил Чилі, пожиттєвий сенатор Чилійського парламенту.
- 2016 — Павло Чучка, український мовознавець. Доктор філологічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України.
Можливо, вам також буде цікаво: Цей день в історії: 2 грудня 1816 року луддити в Лондоні влаштували масове знищення машин і верстатів на підприємствах
Головні Новини України – ТУТ