Сьогодні 1 січня 2025 року. Сьогодні Новий рік. А ще День всесвітніх молитов за мир. Всесвітній день сім’ї і День зобов’язань. Православні вшановують пам’ять святого Василія Великого. А також сьогодні Обрізання Господнє. До Нового року залишилося 364 дні. Це середа, і на цей день припадає 1043-й день повномасштабної війни в Україні.
1 січня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
1 січня – яке сьогодні церковне свято
1 січня в церковному календарі – день пам’яті святого Василія Великого. Він був одним з найвпливовіших богословів та церковних діячів ранньої християнської церкви. Він народився 329 року в Каппадокії (сучасна Туреччина) і помер 379 року. Василій Великий був архієпископом Константинополя і відомий своєю боротьбою проти аріанства, яке було рухом, що заперечувало божественну сущність Ісуса Христа. Він також відіграв важливу роль у формуванні догматики про Святого Духа на Першому Константинопольському соборі 381 року. Його праці, такі як “Проти аріан” і “Проти евноміан”, мають велике значення для християнської теології.
1 січня у світі
Новий Рік
Відкриваючи новий календар, ми бачимо, що перший день у ньому завжди святковий. 1 січня – це Новий Рік. Красиве зимове свято яке всі знають та люблять з дитинства.
День всесвітніх молитов за мир
1 січня у світі відбувається масова молитва, адже ця дата – Всесвітній день миру та молитов за нього.
День зобов’язань
День зобов’язань, що відзначається щорічно 1 січня, — це день, присвячений святкуванню зобов’язань у різних аспектах життя. Це час вшанувати обіцянки, дані іншим і собі, продемонструвати відданість і рішучість. Цей день дає можливість розпочати нові починання або зміцнити існуючі зобов’язання, незалежно від того, чи вони є особистими, професійними або родинними.
Всесвітній день сім’ї
Всесвітній день сім’ї, який відзначається щороку 1 січня, є днем єдності, миру та вдячності за сімейні зв’язки. Це день, який виходить за межі географічних кордонів і культурних відмінностей, підкреслюючи нашу приналежність до однієї великої глобальної родини. Світанок нового року приносить із собою атмосферу надії та оновлення, а Всесвітній день сім’ї посилює ці почуття.
День суспільного надбання
1 січня проводиться День суспільного надбання – свято, коли період дії авторських прав закінчується, і твори стають суспільним надбанням.
А також у світі:
- День коктейлю Кривава Мері
- День дарування яблук
- День похмілля
- День занурення білого ведмедя у Канаді
- День авторського права
- День незалежності Бруней-Даруссаламу
- День Незалежності Республіки Гаїті
- День Незалежності Республіки Куба (День визволення Куби)
- День Незалежності Республіки Судан
Іменини 1 січня
- Богдан, Василь, В’ячеслав, Григорій, Іван, Михайло, Микола, Олександр, Петро, Яків, Емілія.
Талісманом людини, народженої 1 січня, є соколине око. Вважається каменем, що приваблює удачу і щастя. Також здавна вірили, що соколине око підсилює інтуїцію.
Традиції, заборони, прикмети 1 січня
У народі 1 січня – свято Василів день. Згідно з прикметами, якщо цього дня першим, кого зустрінеш на вулиці, буде чоловік, то удача буде супроводжувати весь рік.
За народними прикметами цього дня першим поріг будинку має переступити чоловік, ще краще, якщо він буде світловолосим – тоді в домі буде щастя й успіх.
Здавна святого Василія вважали покровителем землеробства. Тому від самого ранку хлопчики ходили від хати до хати і засівали, розкидаючи по оселі зерно і бажаючи господарям щедрого року. Вимітати таке зерно не можна – це оберіг, за певний час його потрібно зібрати, а навесні посадити.
У православне свято сьогодні звертаються до святого Василя з проханнями захистити від бід, хвороб і злих людей. Вважається, що святий допомагає знайти душевний спокій, також святитель – покровитель учнів і свинарів.
Цього дня заведено збиратися з рідними та близькими за спільним столом, бажати одне одному здоров’я, добра і миру, просити прощення, відпускати образи.
Добре 1 січня допомогти нужденним – вірять, що в такий спосіб люди стають ближчими до Господа й очищаються від гріхів.
Також 1 січня заведено загадувати бажання – вважається, що все загадане здійсниться.
Наші предки помітили: якщо на Василя зранку туман, то буде хороший урожай літом і восени. Якщо буде багато зірок на небі – до ягідного літа. У минулі часи говорили: “Якщо Василевий день у році веселий, то і рік такий”, “Новий рік – до весни недалекий”. Якщо на Василя тепло і сніг – літо буде теплим і дощовим.
Ще прикмети 1 січня
- північний вітер до холодного літа;
- від самого ранку сніжить — снігопади триватимуть до самої весни;
- сильний сніг — влітку буде тепло;
- на небі молодик — до великої повені навесні.
Що не можна робити 1 січня
- Забороняється сваритися, лихословити, лаятися.
- Не можна згадувати старі образи.
- Не слід позичати і брати гроші в борг.
1 січня у світі
Визначні події
- 45 до н.е. — введення в Римі юліанського календаря, розробленого єгипетським математиком Созігеном за дорученням Юлія Цезаря.
- 1 — обрізання Ісуса Христа. Об’явлення Божого імені людству.
- 1622 — папська канцелярія офіційно визнала 1 січня початком року. До того новий рік відраховувався з 25 березня.
- 1700 — указом Петра І у Росії введений юліанський календар, відтак Новий рік був перенесений на 1 січня. Тим самим відкинувши 5508 років слов’янського літочислення. В указі йшлося про те, що після 31 грудня 7208 настане 1 січня 1700 «від Різдва Господа Бога і спасу нашого Ісуса Христа».
- 1785 — вийшов перший номер найстарішої лондонської щоденної газети The Daily Universal Register заснована Джоном Волтером (1788 року перейменована в «The Times»).
- 1942 — у Вашингтоні союзники за антигітлерівською коаліцією підписали Декларацію Об’єднаних Націй про спільну боротьбу проти країн Осі.
- 1950 — згідно з американським планом «Троян», у цей день повинна була початися ядерна війна проти СРСР, але під час штабних випробувань від ідеї відмовилися через неготовність.
- 1959 — перемога Кубинської революції.
- 1995 — розпочала роботу Світова організація торгівлі.
- 1999 — введено безготівкове євро (Австрія, Бельгія, Ірландія, Іспанія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Фінляндія, Франція).
- 2007 — Болгарія та Румунія приєдналися до Європейського Союзу; болгарська, ірландська та румунська стали офіційними мовами ЄС (приєдналися до 20 інших мов); у Словенії введено в обіг євро.
Народилися 1 січня
- 1449 — Лоренцо Медічі, правитель Флоренції в епоху Відродження, поет, покровитель наук і мистецтв.
- 1842 — Василь Мова, український (кубанський) письменник, поет, драматург.
- 1848 — Володимир (Священомученик; в миру — Василь Богоявленський), Київський і Галицький православний митрополит у 1915—1918 роках.
- 1909 — Степан Бандера, український політичний діяч, голова проводу ОУН в 1940—1959 роках.
- 1912 — Василь Хоменко, український графік.
- 1916 — Степан Хвиля, український живописець.
- 1916 — Василь Хома, голова обласного проводу ОУН Житомирщини 1941 року.
- 1919 — Джером Девід Селінджер, американський письменник, основним твором якого є шедевр «Над прірвою у житі».
- 1926 — Олексій Нирко, кобзар, засновник ряду капел Криму та Кубані, в’язень ГУЛАГу, дослідник та пропагандист кобзарства, одноосібний творець музею кобзарства півдня України та Кубані, заслужений працівник культури України.
- 1939 — Мішель Мерсьє, французька актриса («Анжеліка — маркіза ангелів», «Друга істина», «Чорне сонце»).
- 1946 — Валерій Маренич, український співак, народний артист України, один з «Тріо Маренич».
- 1978 — Сергій Кокурін, прапорщик Збройних сил України, що загинув під час штурму сімферопольського фотограмметричного центру, перший убитий воїн російськими окупантами у російсько-українській війні.
- 1986 — Вікторія Амеліна, українська письменниця.
- 1991 — Василь Божок, офіцер Збройних сил України. Учасник війни на Донбасі. Герой України.
Померли 1 січня
- 1894 — Генріх Герц, німецький вчений, який першим отримав електромагнітні хвилі
- 1909 — Мкола Каразін, художник-баталіст і письменник; онук засновника Харківського університету Василя Каразіна.
- 1979 — Микола Савченко-«Миколенко», лейтенант ЧА, хорунжий УПА, командир сотні «Східняки», член Закордонного Представництва УГВР, член Видавничого комітету «Літопис УПА», Лицар Золотого Хреста бойової заслуги 1 класу.
- 1994 — Юрій Тис, український письменник, військовий історик.
- 2021 — Микола Рябий, український письменник, відомий прозаїк, публіцист, перекладач.
Можливо, вам також буде цікаво: Ялинки під обстрілами: як прикрасили прифронтові міста до Нового року
Головні новини України тут